Açlığa mahkum edilen ve haklı nedenlerle öfkesi taşan Lefkoşa Türk Belediyesi çalışanlarına, Başbakanlık önünde yaptıkları eylemin ardından yasalara aykırı hareket edildiği gerekçesiyle toplu dava açılması, hukuk kurallarının sadece vatandaş için geçerli olmadığını hatırlatma ihtiyacı doğurmuştur.

Aylardır evlerine ekmek götüremeyen belediye çalışanlarının hiçbir soruna çare üretemeyen İrsen Küçük’ü protesto etmek için Başbakanlık önünde toplanması travmatik bir sürecin acı sonucudur. Eli kolu bağlanan ve cebinde kuruşu olmayan çalışanlar ekmek derdine düşmüşken Başbakan suçunu bastırmak için hukuku işletmekte ve emekçilere karşı savaş açtığını ilan etmektedir. İşçilerin işine son vereceği tehdidinde de bulunan Başbakan, bırakın sosyal devlet anlayışını baskıcı ve kışkırtıcı tavrıyla da kendi ve hükümetinin iş bilmezliklerini gölgelemeye çalışmaktadır.

Başbakan, yasadışı borçlanmalara izin veren belediye yönetiminin ve sorumluların yargılanmasını sağlayacağına garibanla uğraşmaya devam etmekte ve yargıyı sosyal adalet için işleteceğine kendi çıkarlarına alet etmektedir. Aldıkları her karar mahkemelerden dönen ve kendi kurultaylarını dahi yasaya uygun yapamayan hükümet yetkililerinin yargılanacağı yerde devlet eliyle mağdur edilen vatandaşı mahkemelerde süründürmeye çalışmak acımasızlık ve faşizanlıktan başka bir şey değildir.

Hatırlanacağı gibi cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanmak için KTHY’nin batırılmasını sağlayanlar aynı travmayı yaratarak parti içi hesaplaşmalarda da belediyeyi kullanmaktadır. LTB de aynı akıbete sürüklenmekte ve ceremeyi yine çalışan çekmektedir.

Lefkoşa Türk Belediyesi’ni yasadışı borçlandıran, usulsüzce istihdamlar yapan ve belediyeyi içinden çıkılamayacak duruma sokanlar yargılanmadan alınan tüm önlemler palyatif olmakla birlikte toplumun vicdanını da yaralamaktadır. Bütün gücü elinde bulunduran UBP Hükümeti sorunlara çare üretmekteki aczini korurken vatandaşla uğraşarak hedef şaşırtmakta ve asli görevi olan kamu düzenini sağlayamamaktadır. CTP-BG olarak başından beri söylediğimiz şeyi tekrarlamak isterim. UBP Hükümeti neden olduğu facialara artık bir son vermeli ve Lefkoşa Türk Belediyesi’ni bu hale getirenlerin yargılanması için sürecin önünü açmalıdır.

 

Özkan Yorgancıoğlu

Genel Başkan

28.11.2012