CTP Mağusa’da: Liman yatırım ve transit yük gemisi bekliyor!

Cumhuriyetçi Türk Partisi, üreticilerin sorunlarını dinlemek, sorunları yerinde tespit edip yeni politikalar belirlemek üzere başlattığı gezilere Mağusa ile devam etti. “Sokaktayız” adı altında sürdürülen ziyaretlerde, Kıbrıs Türk Liman İşçileri Şirketi, liman işçileri, limanda faaliyet gösteren şirket yetkilileri ve Gümrük Müdürlüğü ile görüşülerek, ardından Mağusa Perşembe Pazarı gezildi.

Ziyaretlere Genel Sekreter Tufan Erhürman, İçişleri ve Çalışma eski Bakanları Asım Akansoy ve Teberrüken Uluçay, milletvekili Ferdi Sabit Soyer, İlçe Başkanı Erkut Şahali ve Mağusa Belediyesi eski Başkanı Oktay Kayalp ile ilçe yöneticileri katıldı. Limandaki sohbetlerde iş azlığı ve alt yapı eksikliği öne çıkarken pazardaki üretici susuzluktan ve üretim politikası olmamasından dert yandı.

LİMANIN KURTULUŞU TRANSİT YÜK ALT YAPISINA KAVUŞTURULMASINDAN GEÇER
Kıbrıs Türk Liman İşçileri Şirketi’ndeki sohbette, Mağusa Limanı’nın ülkenin en büyük ekonomik gelir sağlayıcısı olabileceği ancak değerinin bilinmediği ve gerekli yatırımların bugüne kadar yapılmadığı vurgulandı. Mevcut durumda özelleştirmenin mümkün olamayacağı belirtilirken, limanın kurtuluşunun transit yük alt yapısına kavuşturulmasından geçtiği dile getirildi. Hükümetlerin liman politikası olmadığı kaydedilirken, ekonomik değer için acil eylem planına ihtiyaç olduğu vurgulandı ve sadece Uzakdoğu’dan gelen bir kısım geminin buradan geçmesi durumunda bile limanın ihya olacağı belirtildi. Limandaki işsizliğe rağmen işçilere yılda iki kez artış verildiği ve sosyal yatırımların eksiksiz yapıldığı vurgulandı.

ERHÜRMAN: LİMAN TRANSİT YÜKE CAZİP HALE GELMELİ
Sorunları dinledikten sonra değerlendirmede bulunan CTP Genel Sekreteri Tufan Erhürman, ilgili şirketlerle bağlantı kurup, takipçi olup, yük gemilerinin transit geçişinin bu limandan sağlanması gerektiğini vurguladı. Erhürman, önce limanın konteynırlara uygun alt yapıya kavuşması gerektiğini belirterek, vardiya sistemiyle limanın 7/24 çalışması gerektiğini dile getirdi. Erhürman, hızlı çalışan vinçler, ambar alanları gibi yatırımların yapılıp limandaki sistemin düzeltilmesi gerektiği üzerinde durdu. Erhürman, “Yeni dönem politikalarını belirlerken burada bugün elde ettiğimiz bilgiler çok işimize yarayacak. Gerekirse denizcilik ve liman birimi oluşturarak bu işin üzerine ciddiyetle eğileceğiz. Sizlerle yeniden görüşüp limanlar politikamızı birlikte belirleyeceğiz” dedi.