Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) ve Kıbrıslı Rum AKEL partisinin Lefkoşa ilçeleri 9 Ekim Cuma günü …

 Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) ve Kıbrıslı Rum AKEL partisinin Lefkoşa ilçeleri 9 Ekim Cuma günü  CTP-BG Lefkoşa ilçe Merkez binasında, ilçeler arası yakınlaşmayı sağlamak, birbirlerini anlamak ve çözüme daha etkin katkıda bulunabilmek amacıyla bir araya geldiler. 

 
Sıcak ve samimi bir hava içerisinde 2 saat süren görüşmede taraflar, geçmişte yapılan hatalara takılıp kalmamak, görüşmelere tam destek vermek ve Kıbrıs’ta bir an önce barış ve çözüme kavuşulması için çaba gösterme görüşlerinde fikir birliğine vardı. CTP-BG ve AKEL Lefkoşa ilçe heyetleri toplantıları sürdürmek konusunda mutabakata vararak bu çerçevede ikinci toplantının 16 Ekim Cuma günü saat 11:00’da AKEL Lefkoşa İlçe Merkezinde yapılması ve bundan böyle bu toplantıların taraflar arasında oluşturulacak komiteler tarafından sürdürülmesi kararlaştırıldı. Heyetler daha sonra Büyük Han’da gerekleşen öğle yemeğinde görüşmelerini sürdürdüler.
 
CTP-BG Lefkoşa İlçesi’nden verilen bilgiye göre bu amaçla oluşturulan CTP-BG Lefkoşa İlçe komitesinde İlçe Başkanı Metin Karasalih, İlçe Sekreteri Ahmet Ertaç İlçe Yönetim Kurulu (İYK) üyesi Hüseyin Devaşan, Parti Meclisi üyeleri Hasan Ekingen ve Şenay Ekingen yer alacak.