Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Girne İlçesi Genişletilmiş İlçe Meclisi toplantısı…

 Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Girne İlçesi Genişletilmiş İlçe Meclisi toplantısı dün (10 Ağustos Pazartesi) Girne Dome Otel’de gerçekleşti.

 
CTP-BG Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, ardı ardına ortaya çıkan Ergenekon’la ilgili iddianamelerin, bu örgütün Kıbrıs’a da el attığını ve çözümü baltalamaya çalıştıklarını gözler önüne serdiğini kaydederek, “çözüm karşıtı güçler bu amaçlarını gerçekleştirmek için 98 seçimlerinde Derviş Eroğlu’nun Cumhurbaşkanı seçilmesi için çaba göstermişlerdi” dedi.  
 
Soyer, seçim öncesi verdiği sözleri tutmayan UBP’nin ‘siyasi yolsuzluk’ yapmakta olduğunu da sözlerine ekledi.
 
Girne İlçesi Genişletilmiş İlçe Meclisi toplantısı, CTP-BG Girne İlçe Başkanı Erkan Eminağa’nın gündemle ilgili bilgi de verdiği açılış konuşmasıyla başladı. 
 
Eminağa’dan sonra toplantıya katılan partililere hitap eden CTP-BG Genel Sekreteri Kutlay Erk, parti çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi. CTP-BG Genel Merkezi ve parti sekreteryasının çalışmalarını da üyelere aktaran Erk, bu tür çalışmaların ilçelerde de yaygınlaşarak sürdürülmesinin gerekliliği üzerinde durdu.
 
Sivil toplum örgütleri ile ilişkilerin önemine de işaret eden CTP-BG Genel Sekreteri, bu örgütlerle temasların her düzeyde devam etmesi gerektiğini vurguladı.
 
 
“EROĞLU, ÇÖZÜM KARŞITI GÜÇLERİN UMUDU”
 
CTP-BG Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer ise Kıbrıs’a el atan Ergenekon örgütünün çözümü engellemek için en büyük umudunun Derviş Eroğlu olduğunun bir kez daha son açıklanan Ergenekon iddianamesiyle ortaya çıktığını vurguladı. Soyer, Ergenekon örgütünün çözümü engellemek için 1998 seçimlerinde Eroğlu’nu cumhurbaşkanı seçtirmek için çaba harcadığını kaydetti.
 
Çözüme yönelik olarak Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın Rum yönetimi başkanı Dimitris Hristofias’la sürdürmekte olduğu müzakere sürecine de işaret eden Soyer, CTP-BG’nin bu süreçte Cumhurbaşkanı’na desteğinin tam olduğunu vurguladı. 
 
Soyer, referandum sonucunun Kıbrıs’ta çözümü işaret etmesi için çaba gösterilmesinin önemine de işaret ederek, AKEL’le son zamanlarda gerçekleştirdikleri toplantılarda bu partinin de bu kez çözüme evet oyu vereceğini dillendirdiklerini kaydetti.
 
Konuşmasında Kıbrıs sorunu iç siyaset ve ekonomik değerlendirmelere de yer veren CTP-BG Genel Başkanı, Derviş Eroğlu Başkanlığındaki UBP hükümetine de eleştiriler yöneltti.
UBP’nin Kıbrıs sorununa yönelik görüşme sürecine destek verdikleri yönündeki ifadelerinin gerçekleri yansıtmadığını kaydeden Soyer, “sadece bu yöndeki sözleri değil ama seçim öncesinde verdikleri sözlerin de gerçekleri yansıtmadığı gözler önüne serilmiştir. 
 
UBP, seçim öncesinde bol keseden dağıttığı umutları seçim sonrasında büyük bir ustalıkla umutsuzluğa çevirmektedir” diye konuştu.  Soyer, Eroğlu hükümetinin emekli maaşlarından vergi almak için kanun gücünde kararname çıkarma hazırlığında olduğu duyumları aldıklarını da sözlerine ekledi. 
 
Soyer, halka başka vaatlerde bulunup farklı icraatlar ortaya koyan UBP’nin ‘siyasi yolsuzluk’ yaptığını söyledi.