CTP-BG Eğitim Sekreteri Mehmet Çağlar, yurt dışında öğrenim gören öğrencilerin burslarının bugüne kadar henüz …

 CTP-BG Eğitim Sekreteri Mehmet Çağlar, yurt dışında öğrenim gören öğrencilerin burslarının bugüne kadar henüz yatırılmamış olması tamamen bir sorumsuzluk, ilgisizlik ve iş bilmezlik örneği olduğunu vurguladı. Çağlar açıklamasında şunları söyledi:

 
“19 Nisan seçimlerine giderken her şey güzel olacak parolasını kullanan UBP, tek başına hükümete geldikten sonra yaşamın her alanında halka söz verdiklerinin tam tersini yapmaya devam ediyor.
 
Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı da plansızlık ve iş bilmezliğinin faturasını toplumdan ve öğrencilerden çıkarmaya hemen her gün devam ediyor.
 
Ailelerimizin büyük bir çoğunluğu dişinden tırnağından artırarak çocuklarının iyi bir eğitim almalarını sağlamaya çalışmalarına karşın devletten öğrenim bursu almadan bunu sürdürmeleri neredeyse olanaksız bir durumdur.
Hele yurt dışında okumanın maddi manevi güçlükleri ortadayken, Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından ihtiyaçlı öğrencilere verilen bursların bugüne kadar henüz yatırılmamış olması tamamen bir sorumsuzluk, ilgisizlik ve iş bilmezlik örneğidir. Burslarını alamayan öğrencilerimiz yurt dışında ne yapacaklarını bilmez bir durumda bırakılmışlardır. Zaten aile bütçeleri dar ve sıkıntıda olan aileler ise çocuklarının düşürüldüğü bu durum karşısında çaresiz kalmışlar ve gerek aileler gerekse de parasız pulsuz kalan çocuklarımız isyan noktasına getirilmişlerdir.
 
Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığını, UBP hükümetini ve Sayın Bakan Dürüstü ivedi bir şekilde görevlerini yapmaya ve hiç gecikmeden derhal bursları yatırmaya davet eder; sorumluluklarını yerine getirmeye ve yurt dışında okuyan çocuklarımızla maddi manevi her şekilde ilgilenmeye çağırır; bugüne kadar bursların yatırılmamasının beceriksizlik ve sorumsuzluk olduğunu tüm kamuoyu ile paylaşır ve başta Sayın Bakan Dürüst olmak üzere UBP hükümetini ve Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı siyasi yetkililerini basın aracılığı ile kamuoyu önünde şiddetle kınadığımızı duyurur; gençlerimizin gerek burs gerekse de diğer tüm sorunlarının çözümleri için mücadele edeceğimizi tüm halkımızın bilgisine bir kez daha getiririz.”