Meclis’in gündeminde kamuda yaşanan skandal vardı:

Meclis’in bugünkü genel kurulunda gündem dışı konuşmalar yapıldı. Meclis’in gündemine, tutuklanan iki üst düzey kamu görevlisinin başbakanın imzasıyla belge hazırlaması oturdu. Toplumda şok etkisi yaratan skandalla ilgili konuşan CTP Milletvekili Sonay Adem, Meclis’in Cumhurbaşkanı hakkında gerekli işlemleri başlatması gerektiğini söyledi. Adem, UBP’nin belirli bir süredir kurultay süreci yaşamakta olduğunu ve bu sürecin kendilerini ilgilendirmediğini belirtti. Hiçbir siyasi partinin buna karışma hakkı olmadığını da ifade eden Adem, “Bölünsünler de bundan çıkar sağlayalım görüşünü de doğru bulmuyorum. Üzerinde durmak istediğim konu bütün toplumu ilgilendiriyor. Bu mesele Cumhurbaşkanlığına çıkan kişinin göstermiş olduğu tavırdır ve büyük bir skandaldır” dedi.

CUMHURBAŞKANI MİLİTAN GİBİ

Hangi siyasi partiden seçilirse seçilsin tarafsız olmak zorunda olan cumhurbaşkanının, tüm siyasi güçlere eşit mesafede durmak zorunda olduğunu hatırlatan Sonay Adem, Eroğlu’nun ateşli bir militan gibi UBP’nin içine daldığını söyledi. Cumhurbaşkanlığının tüm olanaklarının da bu amaçla kullanıldığını savunan milletvekili şöyle konuştu:

“En son yaşanan sahte belge işinde suçlanan Eroğlu’nun cumhurbaşkanlığı ve başbakanlığı eski müsteşarı olan kamu hizmeti üyesi ve yine bu komisyonda sınav müdürü olarak görev yapan kişinin Eroğlu ile bağı herkes tarafından bilinen tartışmasız bir gerçektir. Halkımız şimdi arkasına yaslanıp düşünmeli, kendi içlerinde bu şekilde davranan ve birbirlerine her türlü kötülüğü yapmaktan çekinmeyenleri doğru değerlendirmeli ve yıllardır sol düşünceye yapılanları görmeli…”

ÖĞRETMEN SINAVLARINI BU EKİP YAPTI!

Öğretmen sınavlarınla ortaya çıkan şaibeye de değinen Sonay Adem, tutuklanan bu iki ismin sınavları yapan ekip olduğunu hatırlattı. Adem, “Soruların bu müdürün elinde olduğu biliniyor. Sınava katılıp 300-350 puan alan kişilerin bir anda 900 puan alıp öğretmen olarak atanması kuşkuları artırmıştır. Daha önce yapılan sınavlarda da Eroğlu’na yakın kişilerin çocukları yerleştirilmişti” dedi.

Adem, Mağusa’da yarışılan ara seçimlerde yüksek seçim kurulu başkanına açıklama yaptırarak kızının kazanmasının da oldubittiye getirilmesini oyunun parçası olarak gördüğünü söyledi.  Adem, “Bu mesele ciddi bir soruşturmaya tabi tutulmalıdır” dedi.

 

 

 

CUMHURBAŞKANI HAKKINDA MECLİS İŞLEM BAŞLATMALI

Soruşturmada gösterdiği başarısından dolayı Polis Genel Müdürlüğü’ne yeni atanan Ahmet Zaim’e de teşekkür eden Sonay Adem, bu soruşturmanın daha da derinleştirerek devam etmesi gerektiğini vurguladı. Adem, “Çünkü on iki saat içinde alındığı görevden başka bir göreve atanan kişinin de bu işin içinde olduğuna inanıyorum. Partinin kurultayına gözü dönmüş bir şekilde saldırması nedeniyle Meclis’in, Eroğlu hakkında gerekli işlemleri başlatması gerekir” dedi.