CTP Gençlik Örgütü, ODTÜ’de yaşanan polis terörü ile ilgili açıklama yaptı. ODTÜ’lü öğrencilerin üniversitede
dün başlattıkları 48 saatlik işgal eylemini desteklediklerini belirten CTP’li gençler, iktidar faşizmini kınadı.

Ülkemizde, Dünyada ve Türkiye’de her gün biraz daha yoğunlaşarak artan iktidar faşizmine karşı devrimci, demokrat, ilerici ve muhalif kesimlerin uzun zamandan beri taşıdıkları direniş bayrağını, ilerici örgenci hareket  tarihi görevlerini yerine getirerek bir kez daha yükseltmeye devam ediyor. 

Geçtiğimiz hafta Göktürk-2 uydusunun fırlatılışını ODTÜ kampusu içerisindeki TÜBİTAK binasından beraberindeki 2 bin 500 polisle izlemeye giden Türkiye Cumhuriyeti Başbakanını protesto etmek için akademisyenlerle birlikte yürüyüş yapan öğrencilere polisin uyguladığı şiddet kabul edilebilir değildir.

Her ne kadar egemen güçlerin kontrolünde bulunan medya tarafından karartılmaya çalışılsa da sosyal medya aracılığıyla yayılan görüntülerde hiçbir şekilde şiddet eğilimi olmadan protesto yürüyüşü yapan öğrenci ve akademisyenlere polisin uyarısız ve kontrolsüz güç kullanır bir şekilde başlattığı gazlı ve ses bombalı saldırı bizlere hiç yabancı değildir.

Bu yaşananları, Kıbrıs Türk İlerici Hareketi tüm bunları çok yakın bir geçmişte KTHY binası önünde, BES eylemlerinde, Başbakanlık önündeki eylemlerde yaşamıştır ve her eylemde de yaşamaya devam ediyor. Söz konusu hukuk dışı müdahaleler, UBP’nin Kuzey Kıbrıs’ta taşeronluğunu yaptığı aynılaştırma politikaları ile birlikte yaratmaya çalıştığı polis ve korku imparatorluğunun ilerici hareketi sindirme politikasının aynısıdır.

CTP Gençlik Örgütü olarak bütün ilerici ve demokrat kurumlar gibi bizler de aydın ve ilerici öğrencilere ve hareketlere sahip çıkarak üniversitelerde, sokaklarda ve meydanlarda yapılan demokratik gösteri ve hak arayışlarına karşı yapılan polis saldırısını kınıyoruz ve ODTÜ’lü öğrencilerin başlattıkları 48 saatlik işgal eylemini destekliyoruz.

 

CTP Gençlik Örgütü