CTP-BG Genel Sekreteri Ömer Kalyoncu Çatalköy mitinginde vurguladı:

 CTP-BG Genel Sekreteri Ömer Kalyoncu Çatalköy mitinginde vurguladı:

 
Yeşil Yol, AB’ye giden yoldur
 
Cumhuriyetçi Türk partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Sekreteri Ömer Kalyoncu, CTP-BG’nin Kıbrıs dış politikasındaki duruşu sayesinde Kıbrıslı Türklerin uluslar arası alanda üst düzeyde kabul gördüklerini vurguladı. Geriye dönüşün düşüş olacağının altını çizen kalyoncu, “CTP-BG’nin Yeşil yolu AB’ye giden yoldur” dedi.
 
CTP-BG Çatalköy mitingi dün akşam büyük bir katılımla gerçekleşti. Coşkunun bayraklar ve sloganlarla taçlandığı mitingle Çatalköy’de, “Yaşasın CTP Birleşik Güçler”, “İleri İleri Geri Dönme İleri”, “Birlik Mücadele Dayanışma”  sözleri yankılandı.  Mitingde Erin şarkıları ile kitlelerin coşkusuna coşku kattı.
 
Miting, CTP-BG Girne İlçe Seçim Bürosu Başkanı Salih Usar’ın konuşması ile başladı. Usar kısa konuşmasından önce CTP-BG Girne Milletvekili adayları; Ömer Kalyoncu, Salih İzbul, Abbas Sınay Gülboy Beydağlı, Emel Kişi Havva Yetkili, Mehmet Dolmacı, Süleyman Aktuna ve Mehmet Malek’i Çatalköylülere takdim etti.  
 
 
ÖNÜMÜZE BAYAT YEMEĞİ SÜRDÜLER
 
Konuşmasında, eskimiş bayat bir yemeğin ısıtılarak halkın önüne sürüldüğüne dikkat çeken Salih Usar, yeni ve dünyaya açılan politikaların tadına varan Kıbrıs Türk halkının artık bu bayatlamış söyleme itibar etmediğini vurguladı. Usar, geleceğe gözünü diken Kıbrıs Türk halkının bundan sonra sadece ve daima ileriye gideceğini söyledi.
 
 
EROĞLU MİNDERDEN KAÇIYOR
 
Usar’ın ardından söz alan CTP-BG Genel Sekreteri Ömer Kalyoncu Ulusal Birlik Partisinin iş bilmez olduğunun altını çizdi. UBP’nin Belediyeler Yasası ile ilgili yıllar boyu hiçbir çalışma yapmadığını, CTP-BG’nin yasayı yapması ile “bu yasayla biz de belediyecilik yaparız” dediklerine dikkat çeken Kalyoncu, “Nasıl yaptıkları belli. Lefkoşa Belediyesi boğazına kadar borçta; Arapköy yıllardır Çatalköy Belediyesine bağlı olduğu halde hizmet alamıyor. Çatalköy Belediye çalışanları maaşlarını düzenli alamıyor. Çatalköy belediyesi hizmet vermiyor. Gidin görün Girne Belediyesini, Mağusa Belediyesini işler nasıl iyi yapılır ve vatandaş nasıl hizmet görür. Sen Çatalköy Belediyesi’nin üstesinden gelemedin milletvekili olunca ne yapacaksın?” dedi.
 
UBP Genel Başkanı Derviş Eroğlu’nun dün akşam Uluslararası Kıbrıs Üniversitesinde parti başkanlarının katılımı ile gerçekleştirilecek programa katılacağını bildirmesine rağmen katılmadığını kaydeden kalyoncu, “Geçen defa sırtı yerden kalkmadı bu defa da, minderden kaçtı” şeklinde konuştu.
 
UBP’nin, 1998’de ve 2003’te seçime giderken; Milli Geliri 2 katına çıkaracağı, tek tip sosyal güvenlik yasasını geçireceği, onbeşbin istihdam yapacağı ve turizmde yatak kapasitesini yirmi bine çıkaracağı sözlerini verdiğini anımsatan Kalyoncu, UBP’nin bunların hiç birini yerine getirmediğini ifade etti.
 
CTP-BG’nin ise görevde bulunduğu süre içerisinde 2003’te beş bin dolar olan milli geliri, 2008’de on beş bin dolara çıkardığını; turizmde yirmi bin yatağa ulaşıldığını ve tek tip sosyal güvenlik yasasının geçirilerek 2008 yılı başından uygulanmaya başlandığına işaret ederek, “Hükümette olduğumuz beş yıl içerisinde her alanda reformlar gerçekleştirdik” dedi.
 
DIŞ POLİTİKADAKİ DURUŞUMUZ SAYGI GÖRDÜ
 
CTP-BG Genel Sekreteri Ömer Kalyoncu, CTP-BG’nin Kıbrıs dış politikasındaki duruşu sayesinde Kıbrıslı Türklerin uluslar arası alanda üst düzeyde kabul gördüklerini vurguladı.  “Dünya eskiden Kıbrıslı Türklerin var olduğunu bile bilmiyordu” diyen Kalyoncu, bugün Kıbrıslı Türklerin adada Kıbrıslı Rumlar kadar hak sahibi olduğu gerçeğinin dünya tarafından teslim edildiğini vurguladı.
 
Ergenekoncular ve eski Cumhurbaşkanının AB üyeliğini Rumlara teslim ettiğini de anımsatan Kalyoncu, “Diyorlar ki AB’yle imzaladığımız Mali Yardım Tüzüğü Anayasaya aykırıymış. Bu AB kararıdır. Kıbrıs Türk halkının buna ihtiyacı var” dedi. Louzidu davasıyla ilgili bir mahkemeye gidildiğini ve CTP-BG’nin bunun üzerine Mal Tazmin Yasası geçirdiğini anımsatan CTP-BG Genel Sekreteri, “Bunu değiştirmek için UBP mahkemeye gitti. Biz bunun sonunda vatansız bile kalabiliriz. Bu yüzden bu memleket UBP’ye teslim edilemez.” dedi.
 
 
ERGENEKONCULAR SIYRILAMAYACAK
 
Konuşmasında Ergenekon örgütünün Kuzey Kıbrıs uzantılarına da değinen Kalyoncu, “Ergenekon nerden çıktı diyorlar. Elimizde belgeler var ve bu belgeler Mustafa Özbek’in evinden çıktı.  Bu konudan 2 kişinin vatandaşlığını iptal ettik ve diğerlerini de mahkum oldukları zaman edebileceğiz. Çok büyük seçim suçu işlediler. Şimdi yakaladık bunları. Dokunulmazlık da kurtaramaz kendini. 
 
Başbakan olsa bile kurtulamaz. Onun için Çatalköylüler, Necdet Numan’ın baskılarından korkmayın. Onun ağa babasının da başı dertte.” dedi.
 
Geri dönüşün düşüş anlamına geldiğini vurgulayan Kalyoncu konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “19 Nisanda yanlışlık yapar, geriye dönersek düşeriz. CTP-BG, bu seçimlerden birinci parti çıkacaktır. Her şeyi ülkemiz, insanımız için yapacağız. Yeşil yolumuz AB’ye giden yoldur. Bu yurttaşın yolu, yeşil yoldur. Geriye dönmek yok, yeşil yolda hep birlikte ileriye”.