CTP-BG-BG Genel Sekreteri Ömer Kalyoncu, ‘devletten devlete görüşme ve konfederasyondan’ söz eden UBP ve Eroğlu’nun gerçek niyetine işaret etti…

 CTP-BG-BG Genel Sekreteri Ömer Kalyoncu, ‘devletten devlete görüşme ve konfederasyondan’ söz eden UBP ve Eroğlu’nun gerçek niyetine işaret etti…

 
UBP’nin niyeti çözümsüzlük
 
 
 
 
Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Sekreteri Ömer Kalyoncu,  “Biz devletten devlete görüşme başlatacağız, biz konfederasyon istiyoruz” diyen UBP Genel Başkanı Derviş Eroğlu’nun gerçek niyetinin her zamanki gibi çözümsüzlük olduğunu vurguladı.
 
CTP-BG Girne Milletvekili adayları dün akşam Alsancak’ta düzenlenen köy gezisine katıldılar. CTP-BG Genel Sekreteri ve Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu, CTP-BG Girne İlçe Başkanı ve Girne Milletvekili Salih İzbul, Girne Milletvekilleri Abbas Sınay ve Gülboy Beydağlı, CTP-BG kadın Kolları Başkanı Emel Kişi, Havva Yetkili Mehmet Dolmacı, Süleyman Aktuna ve Mehmet Malek’in katıldığı ziyarette konuşan CTP-BG Genel Sekreteri Kalyoncu hükümet çalışmaları ve önümüzdeki dönem hedefleri hakkında bilgi verdi.
 
 
GANİMET BİTİNCE UBP GİTTİ
 
CTP-BG Genel Sekreteri Ömer Kalyoncu seçim dönemlerinde herkesin neyi söyleyip neyi söylemediğine bakılmasının gerektiğine işaret etti. Kalyoncu Ulusal Birlik Partisi’nin 30 yıl boyunca Rumların bıraktığı ganimetleri dağıttığını bittiği gün ise, dağıtım üzerine kurulu bir parti olduğundan ve elinden başka bir şey gelmediğinden, seçimlerde gittiğini vurguladı. Kalyoncu, “Giderken de eski cumhurbaşkanı ile birlikte Rum tarafını Avrupa Birliğine soktu” diye ekledi. Kıbrıs Türk halkının kaderinin söz konusu olduğu bir anda UBP’nin bir gün içerisinde parti meclisinde Annan Planı gibi kapsamlı bir planı sözde görüşüp ‘hayır’ diyeceklerini açıkladıklarını anımsatan Kalyoncu, “Yani İngilizce bilmeyen Derviş Eroğlu ve parti meclisi üyelerinin çoğunluğu nasıl okudu, nasıl değerlendirdi ve nasıl oya sundu da plana hayır dediler bunun değerlendirmesini halkımız yapmıştır ve yapacaktır” dedi.
 
 
ERGENEKON VE KIBRIS
 
Türkiye’de görülmekte olan Ergenekon davaları ve ardı ardına ortaya çıkan iddianamelere de işaret eden CTP-BG Genel Sekreteri, “Bunlardan anlıyoruz ki, Kıbrıs’ta çözüm olmasın diye belli çevreler üç dört defa askeri darbe girişiminde bulundu. Genel Kurmay Başkanı şimdi eğer çağırırlarsa savcılığa gidip gönüllü ifade verebileceğini söylüyor. Öyle işler döndü ki, Eroğlu’nun hükümette kalması için Türk Metal’in başkanı,Yalçın Zafer isimli sahte kimlikli, sahte yurttaşlık belgesi taşıyan bir kişi görevlendirildi ve Kıbrıs’ta organizasyonlar yapıldı” dedi.
 
 
UBP ÇÖZÜMSÜZLÜĞE OYNUYOR
 
Kıbrıs Türk Toplumu’nun Kıbrıs’ta var olup, yaşayıp yaşamamasının söz konusu olduğunun altını çizen Kalyoncu, Kıbrıs Türk tarafının kesinlikle görüşme masasında kalması gerektiğini vurguladı.
Kalyoncu sözlerini şöyle sürdürdü:  “Eroğlu, ‘biz devletten devlete görüşme başlatacağız, biz konfederasyon istiyoruz, KKTC tanınmalıdır’ diyor. Seçim bildirgesinde diyor ki, ‘17 olağan kurultay kararları çerçevesinde şekillenecektir’. Karar, devletten devlete görüşmektir. ‘KKTC’yi kuran partimiz, devletimizi yaşatmak yüceltmek kararlılığındadır’ diyorlar. Yani kısaca Eroğlu Rum tarafına diyor ki ‘beni devlet olarak tanıyacaksın ben de seni tanıyacağım, sonra da masaya oturacağız’. Bilinmelidir ki Birleşmiş Milletler bu masayı sadece federasyon görüşmek için kurar, bundan çıkaracağımız UBP’nin görüşme ve çözüm istemediğindendir.
UBP’nin ekonomik politikalarını da eleştiren CTP-BG Genel Sekreteri, UBP’nin sosyal sigorta ödeneklerini, yabancı işçilerin durumunun gözden geçireceğini söylediğine işaret ederek, “Primlerini düşüreceklermiş sadece sağlık sigorta yatırımlarını aynı bırakacaklar ve işçilerin yurt dışına gidiş gelişinden işveren sorumlu olacakmış. Bu ne demektir? Yani bu işler gene yasal olmayan şekle dönüştürülecektir. Unutmayalım ki kayıt altına alınan ve yasal olarak işlemleri yapılan bir insanın suç işleme olasılığı azalır. Eğer bu tersine dönerse suç işleme olasılığı da artar” şeklinde konuştu.
 
CTP-BG’nin iktidara geldiğinde batırılmış bir Sosyal Sigortalar devraldığını anımsatan CTP-BG Genel Sekreteri kurumun şu anda çalışır durumda olduğunun altını çizdi.
 
UBP’nin bir taraftan peyderpey Kuzey Kıbrıs’ı serbest bölge yapacaklarını diğer taraftan ise AB için girişimde bulunacaklarını kaydeden CTP-BG Genel Sekreteri, bu iki ibarenin aynı satırda yer alması bile çelişki olduğunu vurguladı. Kalyoncu, UBP zamanında Mağusa’da oluşturulan serbest bölgede şimdi kaçakçılıktan başka bir şey yapılmadığını da sözlerine ekledi.
 
UBP’nin KKTC yurttaşlarının sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı primlerini gözden geçireceklerini bildirdiğini de ifade eden Ömer Kalyoncu, “yani bunun bir anlamı var,  çoğaltmayacaklarına göre primleri düşürecekler. Mutlaka takip ediyorsunuzdur, gerek televizyon programlarında gerek radyo programlarında ve yazılı basında ekonomistler diyor ki ayakları yere basan ekonomik program CTP-BG’nindir. Şu an hükümetteyiz ülkenin koşullarını biliyoruz ve buna göre önlemler almaktayız, çünkü gerçekçi bakıyoruz” dedi.
Kalyoncu konuşmasını şu ifadelerle tamamladı: Siz de biliyorsunuz ki bu hükümet döneminde ülkeye baştanbaşa alt yapı anlamında çok yatırım yaptık. Gerek yol gerek su borusu ve diğer konulardan ve biz bunları 30 yılda değil 5 yılda yaptık ve onların 30 yılda yaptıklarını biz 5 yılda ikiye üçe katladık.
 
Biz yürek isteyen işler yaptık. Karpaz’daki Rumlara okul açtık ve Rum yönetiminden Limasol’da yaşayan Türkler için okul açmasını istedik ve bunu yaptırdık.
 
Bu işler yürek ister ve akıl ister ve geleceği görme ister. CTP-BG kadrolarında ve kitlesinde bu yürek vardır. Bu ülkenin ilerlemesi ve gerilememesi için CTP-BG olarak siz değerli halkımızdan destek bekliyoruz.”
 
 
KURUMLARA ZİYARET
 
Öte yandan CTP-BG –BG Girne Milletvekili adayları bu sabah da Girne içerisinde bulunan bankalar ve Elektrik Kurumu’nu ziyaret ettiler.