CTP-BG Maraş mitingi büyük bir katılımla gerçekleşti…

 CTP-BG Maraş mitingi büyük bir katılımla gerçekleşti… 

 
Maraş’ta yeşil coşku doruğa çıktı
 
Soyer: “Halk Geleceğini Belirleme Hakkını Kullandı”
 
Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler(CTP-BG) dün Mağusa’nın Maraş bölgesinde bir miting düzenledi.  Köşe kahvesinin önünde yapılan mitingle Maraş bölgesi yeşile boyanırken coşku da doruğa ulaştı.
 
CTP-BG Mağusa adaylarının tanıtımının da yapıldığı mitingde konuşan CTP-BG Genel Başkanı Başbakan Ferdi Sabit Soyer, Kıbrıs Türk halkının 2004 sonrasında CTP-BG  iktidarı döneminde referandumla “self determinasyon” hakkını kullanarak halk olduğunu dünyaya gösterdiğini söyledi.
 
CTP-BG Genel Başkanı ve Başbakan Ferdi Sabit Soyer, CTP’nin açtığı yeşil yolda ilerleyerek Kıbrıs Türk halkını Brüksel’de oy ve söz hakkına sahip olması, ekonomik ve demokratik gelişimin 19 Nisan’dan sonra da devam edeceğini söyledi.
Geçmişte kaçırılan fırsatların bilinciyle sabırla yola devam eden Kıbrıs Türk halkının, “çözümsüzlük çözümdür” siyasetlerinin Rum tarafını AB’ye tek yanlı üye yaptıktan sonra, 1 Ocak 2004’ten sonra halkın ilk defa geleceğini belirleme ve self determinasyon hakkını kullandığını, ada üzerinde söz sahibi halk olduğunu dünyaya gösterdiğini kaydetti.
Soyer, CTP-BG döneminde insanların korkusuzca konuştuğunu, kimsenin ekmeğinin silah yapılıp alnına dayanmadığını, vatan hainliği söylemlerinin son bulduğunu belirtti.
Başbakan Soyer, ekonomideki gelişmenin CTP’nin kapıyı aralamasındaki serin esintiden dolayı olduğunu, 19 Nisan’dan sonra kapının tamamıyla açılarak Brüksel’de temsiliyete gidileceğini söyledi.
 
Soyer, 1998 seçimlerine yapılan müdahale ile Kıbrıs Türk halkının iradesini dizayn etmek isteyen mühendislerin planını gördüklerini ifade ederek, anti-demokratik uygulamalarla, AB sürecini kesintiye uğratmak, çözümsüzlüğü amaçlayan hastalığın tedavisinde yolun demokrasi yolu olduğunu kaydetti.
“Barış vizyonu ekonomide gelişim sağlar” diyen Soyer, “demokratik, kabul edilebilir meşru, uluslararası ilişkiler içinde yerimizi almamız lazım. Referandum sonrasında uluslararası ilişkilerde atılan adımla ekonomide gelişmeleri beraberinde izledik” dedi.
 
Cumhurbaşkanı Talat’ın sürdürdüğü görüşme sürecinde ortak ve eşit statüde Kıbrıs Rum ve Kıbrıs Türklerin devletlerinin iki bölgeli federal çatı altında 1960 garanti sistemi kapsamında oluşacak zeminin Kıbrıs Türk halkını uluslararası arenaya eşit düzeyde taşıyacağını kaydetti.