Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, …

 Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, sivil toplum örgütlerinin CTP-BG’nin iktidarda olduğu 4 yıl ve seçim süreci boyunca ekonomik konuları ön plana çıkardıklarını anımsatarak, Kıbrıs konusunun şimdi yeniden sivil toplum örgütlerinin gündemine gelmesinin sevindirici olduğunu vurguladı.

 
Genel başkan Mehmet Özkardaş başkanlığındaki Kamu-Sen heyeti bugün saat 9.30’da CTP-BG genel merkezi’ni ziyaret ederek CTP-BG Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer ve CTP-BG Örgütlenme Sekreteri Özkan Yorgancıoğlu ile görüştü.
 
CTP-BG Genel Başkanı Soyer, görüşmede siyasal partilerden Kıbrıs Türk halkının 24 Nisan iradesi paralelinde çözümü öngören bir ulusal politika oluşturulmasını talep ettiklerini belirterek bu konuda CTP-BG’nin de desteğini isteyen Özkardaş’a böyle bir politikanın zaten mevcut olduğunu kaydederek, Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın BM parametreleri çerçevesinde sürdürdüğü görüşme sürecine Parlamento’da temsil edilen tüm siyasi partilerin destek verdiğini söyledi.
 
Halkın da bu politikayı desteklediğine işaret eden CTP-BG Genel Başkanı, görevlerinin olası bir çözümün yılsonuna kadar referanduma sunulabilmesi için gereken çabayı göstermek olduğunu vurguladı. “Cumhurbaşkanı ve parlamento şu anda sürece kilitlenmişlerdir. 
 
Esas mesele, görüşmelerin sonucunu referanduma taşımaktır” şeklinde konuşan Soyer, en önemli platform olan mecliste göründüğü kadarıyla ana muhalefetin de iktidar partisinin de Cumhurbaşkanı’nı desteklediklerini, diğer siyasi partilerin de aksi görüşte olmadıklarını vurguladı. Bu konuda toplumsal konsensüs olduğunu ifade eden Soyer, bunun ileri götürülmesi gerekliliğine dikkat çekti. Soyer, “ancak bunun bir takım siyasi güçlere rant oluşturmasına da fırsat vermeyeceğiz” diyerek bunların işaretlerinin mevcudiyetine dikkat çekti.
 
 
“STÖ’LERİN YENİDEN KIBRIS KONUSUNA KONSANTRE OLMALARI SEVİNDİRİCİ”
 
CTP-BG Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, CTP-BG’nin iktidarda olduğu 4 yıl ve seçim süreci boyunca partinin ekonomi politikalarının yıpratılması adına Kıbrıs sorununun bir kenara itildiğini hatırlatarak, şimdi sivil toplum örgütlerinin yeniden Kıbrıs konusuna konsantre olduklarını görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
 
Kıbrıs Türk halkının varlık kazanıp ilerleyebilmesinin ancak çözümle olabileceğinin altını çizen CTP-BG Genel Başkanı, “uluslar arası hukukun bir parçası olmayı başaramazsak kazanımlarımızı ileri götüremeyiz” dedi.
 
Kamu-Sen Genel Başkanı Mehmet Özkardaş da 2004’te Anan Planı’na destek verdiklerini anımsatarak, görüşlerinin CTP-BG’nin görüşleriyle örtüştüğüne işaret etti.