CTP-BG Mağusa milletvekili adayları Paşaköy’ü ziyaret etti. Ziyarette konuşan Çalışma Bakanı ve CTP-BG Mağusa milletvekili adayı Sonay Adem Kıbrıs medya grubunun borçlarının ödeneceğini vurguladı…

  CTP-BG Mağusa milletvekili adayları Paşaköy’ü ziyaret etti. Ziyarette konuşan Çalışma Bakanı ve CTP-BG Mağusa milletvekili adayı Sonay Adem Kıbrıs medya grubunun borçlarının ödeneceğini vurguladı…

 
“Halkın parasının alınmaması söz konusu olamaz”
 
Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler(CTP-BG) Mağusa milletvekili adaylarının Paşaköy’ü ziyaretinde konuşan Çalışma Bakanı Sonay Adem,  Kıbrıs Medya Grubunun devlete olan borçlarının bir plan çerçevesinde ödeneceğini kaydederek, halkın olan paranın geri alınmamasının söz konusu olamayacağını vurguladı.
 
CTP-BG Mağusa milletvekli adaylarının Paşaköy ziyaretinde halen vekillik görevlerinde bulunan adaylar CTP-BG Mağusa İlçe Başkanı Ali Gulle, Çalışma Bakanı Sonay Adem, Okan Dağlı, Teberrüken Uluçay ile yeni milletvekili adayları Mustafa Yeşil, Dr. Şerife Erk, Filiz Tayfun, Cengiz Şahin, Erkan Tekeli, Osman Nalbantoğlu ve Hulus Özberkman yer aldı.
 
HALKIN SİYASETTEN TASFİYE ETTİĞİ KİŞİLER BAŞROLLERDE
 
Sonay Adem, Paşaköy’ün emeğiyle geçinen ve nufusünda çok fazla emekçi barındıran bir köy olduğunu ifade ederek başladığı konuşmasında, devletin Kıbrıs Medya grubundan alacağını talep etmesiyle gelişen olaylar karşısında fırsatçılık yapan bazı siyasi partileri de eleştirerek, “Başrollerde, halkın siyasetten tasfiye ettiği bir yaşlı adam, babasının mirasıyla yürümeye çalışan diğeri ve siyasette yönünü bilmeyen bir başkası Kıbrıs gazetesi önünde buluştular ve CTP-BG ’ye küfrettiler” dedi. 
 
Kimseye vergi konusunda ayrıcalık tanınamayacağını kaydeden Adem, Asil Nadir’in bir kısmının taksitlendirme yapılan toplam borcunun 60 milyon TL olduğunu ifade etti. “Vergi şampiyonu olan bir kurumun vergi bocu olabilir mi”şeklinde yapılan eleştirilere cevaben, “söylendiği gibi resen vergi istenmedi. Kendi beyanıyla vergilendirildi ve o taksitlendirildi. Kıbrıs Medya Kurumu’ndan elde ettiği 9 trilyonluk geliri başka şirketlerine aktardığı tespit edilince, bu para talep edildi” ifadelerini kullandı.
 
HEM AB HEM SERBEST BÖLGENİN OLMASI İMKANSIZ
 
UBP’nin geçtiğimiz günlerde açıkladığı seçim bildirgesine de değinen Adem, 300 kişi tarafından hazırlandığı söylenen bildirgenin bir yandan çözüm ve AB’ye üyelikten söz ederken diğer yandan da KKTC’nin serbest bölge yapılmasından söz ettiğine işaret ederek, bu ikisinin bir arada olmasının mümkün olmadığını, UBP’nin bu konuda inandırıcı görüş ortaya koyamadığını söyledi.
 
1987 yılına imzalanan işgücü anlaşmasıyla kaçak işçiliğin yayılmasının sorumlusu olan UBP’nin çalışma yaşamı konusunda bir görüşünün olmadığını ifade eden Adem, “UBP yabancı işçiye sosyal yatırımları kaldıracak ve asgari ücret kapsamı dışında tutacakmış, bu böyle yapılırsa bundan sonra bu ülkede Kıbrıslı Türk gençleri çalışacak iş bulamayacak. Ayrıca 35 binden 73 bine çıkan aktif sosyal sigortalı sayısı UBP’nin bu görüşüne göre sıfırlanır” şekline konuştu.
 
Adem, Halkın yolunun birleşik Kıbrıs ve AB yolu olduğunu, halkı geriye götürecek zihniyetlerin iktidar olması halinde felaket olacağını söyledi.
 
Amerika’da başlayan ve dalga dalga dünyaya yayılan global krizde yüzbinlerce insanın işsiz kaldığını, Bursa’da 100 bin insanın işini kaybettiğini ifade eden Adem, KKTC’de merkez bankasının aldığı önlemlerle krizin etkisinin en az düzeyde hissedilmekte olduğunu kaydetti. Felaket düzeyinde işsizlik yaşanmayan ülkemizde devletin olanaklarının azaldığı için ek maaş artışı verilmediğini, eşel mobil uygulamasıyla maaşlara artışın yapılmakta olduğunu sözlerine ekledi.