CTP-BG Genel Başkanı Başbakan ferdi Sabit Soyer CTP-BG İskele milletvekili adaylarının Dipkarpaz ziyaretine katılarak halka hitap etti…

 CTP-BG Genel Başkanı Başbakan ferdi Sabit Soyer CTP-BG İskele milletvekili adaylarının Dipkarpaz ziyaretine katılarak halka hitap etti…

 
“Çözüme yönelik politikalarımız sayesinde dünya bizim ve Türkiye’nin haklılığını görebildi”
 
Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı, Başbakan Ferdi Sabit Soyer CTP-BG’nin yürüttüğü doğru politikalar sayesinde sadece Kıbrıslı Türklerin değil, Türkiye’nin de önünün açıldığını, haklılıklarının dünya tarafından kabul edildiğini vurguladı.
 
CTP-BG İskele milletvekili adayları 12 Mart Perşembe akşamı Dipkarpaz köyündeki halkla kucaklaştı.
 
CTP-BG Genel Başkanı ferdi Sabit Soyer, CTP-BG İskele milletvekili adayları Tarım Bakanı Önder Sennaroğlu, Hüseyin Mülazim, Bayram Antel, Saffet Mehmetalioğulları, Hürrem Tulga yanında, CTP-BG İskele Seçim Komitesi Başkanı Ahmet Polili, CTP-BG Kadın Kolları İskele İlçe Başkanı Selma Yorgancı, CTP Gençlik Örgütü İskele İlçe Başkanı Fide Kürşat ve ilçe yöneticileri de yer aldı.
 
Polili’nin adayları CTP-BG’yi karşılayan Dipkarpazlılara tanıtmasının ardından CTP-BG Genel başkanı, Başbakan Ferdi Sabit Soyer söz aldı.
 
Dipkarpaz’da olmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Soyer, “Doğduğumuz yerler faklı olsa da farklı görüşlere sahip olsak da güzellik ve sevgiyi birlikte dokumalı, muhabbetle birbirimize sarılmalıyız. Siyasi tartışmalarda farklılıklara rağmen sevgiyi temel alarak hep birlikte güzelliklerimize güzellik katacağız” dedi.
 CTP-BG’nin hedefinin Kıbrıs’ta siyasi eşitlik temelinde bir ortaklık devleti çatısı altında Kıbrıs Türk kurucu devleti ile Kıbrıs Rum kurucu devletinin olacağı Türkiye’nin garantörlüğünde Federal Cumhuriyeti olduğunun altını çizen Soyer, “Doğduğumuz yer neresi olursa olsun ilerlemek için bu ortak politikaya ihtiyacımız var ve bu yolu beraberce yürümeliyiz” şeklinde konuştu
Konuşmasında Türkiye’ ekonomide yaşanan tüm sıkıntılara rağmen sağlanan ilerlemeye de dikkat çeken Soyer, “Bugün Türkiye birinci turda Güvenlik Konseyine seçilmiştir bu çok ciddi bir gelişmedir.” dedi.
 
CTP-BG’NİN POLİTİKALARI TÜRKİYE VE KUZEY KIBRIS’IN ÖNÜNÜ AÇTI
 
CTP-BG yürüttüğü politikalar temelinde hem dünyanın, hem Türkiye hem de Kıbrıslı Türklerin haklılığını gördüğünü vurgulayan CTP-BG Genel Başkanı, UBP’nin geçenlerde açıkladığı seçim bildirgesine de atıfta bulundu. Bildirgede Kıbrıs sorununa pek fazla yer verilmediğinin altını çizen Soyer, sadece çözüm için önce konfederasyona sonra da federasyona gidilmesinin öngörüldüğünü ifade ederek, bunun Türkiye ve Kuzey Kıbrıs’ın saptadığı politikalara aykırı olduğunu vurguladı. 
 
Geçmişteki hükümetlerin yanlış siyasetler sonucu Kıbrıs Rum tarafını çözüm olmadan AB’ne tek taraflı soktuklarını ve diğer 26 AB üyesi gibi söz sahibi yaptıklarını anımsatan CTP-BG Genel Başkanı Başbakan Ferdi Sabit Soyer, CTP-BG’nin Kıbrıs sorunu ile ilgili siyasi açılımı sayesinde ekonomik yönden belli gelişmeler farklılaşmalar yaşanmaya başladığına dikkat çekerek, “bu rüzgâr Dipkarpaz’a tam olarak gelmese de esintisi hissedilmiştir. Bunun etkisi ile yabancı bir firma Dipkarpaz’ın altına 400 yatlık bir marina inşaatına başlamıştır. Bu gelişime zaman tanımalıyız, sabırla ilerlemeliyiz.” dedi.  
 
YEREL GELİRLER ARTTI
 
2003 yılına dek Türkiye’den gönderilen yardımların sadece maaş ve maaş artışları için harcandığını anımsatan CTP-BG Genel Başkanı, bugün maaşların %85’inin yerel gelirlerle karşılandığını ve gelen yardımların alt yapı çalışmalarına harcandığını vurguladı. Soyer, alınan önlemler ve uygulanan politikalar sayesinde yerel gelirlerin de arttığını kaydetti. 
 
“Bu çerçevede Dipkarpaz’a ortaokul yapılmıştır, Karpaz Burnu’na kadar elektrik götürülmüştür, su şebekeleri değiştirilmiş ve yollar yapılmıştır. Yani gelen yardımlar büyük ölçüde altyapı çalışmalarına kanalize edilmiştir” şeklinde konuşan Soyer, bu bağlamda Türkiye ile olan ilişkilerin hiç bir zaman tek bir siyasi partinin rengi ve ilişkileri ile şekillendirilmemesi gerektiğinin altını çizerek, “hiç bir siyasi parti Türkiye’nin sevgisine tek başına sahip çıkmamalıdır” dedi
 
Geçtiğimiz günlerde Türkiye Cumhuriyeti ile imzalanan 500 bin dolarlık kredi anlaşmasına da işaret eden CTP-BG Genel Başkanı, Başbakan Soyer, bu paranın tek dolarının bile cari bütçede harcanmayacağını, esnaf ve zanaatkârlar, sanayi, altyapı çalışmaları için harcanacağını vurguladı.
 
 
KARPAZ’A ÜNİVERSİTE
 
Soyer sözlerini şöyle sürdürdü: “Karpaz’a üniversite olmaz dediler, ama Sayın Abdullah Gül ve Ertuğrul Apakan ile yaptığımız görüşmeler sonucunda İstanbul Teknik Üniversitesi heyeti üniversite açmak için adamıza geldi. Bizde olmayan gemi yapımı, tersane, çevre bilimi gibi bölümleri açabileceklerini söyledik. Elektriğin Karpaz’a getirilmesine karşı çıkan kesimler bu karara da karşı çıktılar. Dipkarpaz’a elektrik getirdik diye bizi cani ilan ettiler.
 
İTÜ’nün yasası meclis komitesinden geçmiş ve Pazartesi genel kuruldan da geçirilecektir. UBP ve DP bu dönemde yeni yasa geçmez seçim dönemidir dediler. Ama seçimler yapılıp yeni meclis oluşana dek şu andaki meclis göreve devam eder. Çevre Bilimleri Fakültesi Dipkarpaz’a yapılacak ve lojman yerleri de tahsis edilecektir. Mağusa eski devlet hastanesini de konservatuar yapılması için İTÜ’ye verdik.
 
Erenköy’deki Polis binası düzenlenip bu bölgenin bucağı haline getirilecektir. Erenköy Dipkarpaz sağlık ocakları ve diğerleri de otomasyon sistemi ile Mağusa’ya bağlanacaktır.
 
Bu bölgede eko turizm faaliyetlerinin önünü açacağız gelişimini sağlayacağız. İş ve aş için ekonomiyi büyüteceğiz.”