CTP-BG Genel Başkanı Başbakan Ferdi Sabit Soyer, Kıbrıs Türk halkının hamasete dayalı korku veren …

 CTP-BG Genel Başkanı Başbakan Ferdi Sabit Soyer, Kıbrıs Türk halkının hamasete dayalı korku veren insanların hain olarak suçlandığı siyaseti reddettiğini anımsatarak insanların nereden nereye geldiğinin önemli olduğunu vurguladı

 
“Halk, CTP-BG ile ilerlemeyi seçti”
 
Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı Başbakan Ferdi Sabit Soyer, Kıbrıs Türk Halkının hamaset, korku veren ve insanları hain ilan eden siyasete dayalı yapıyı sürdürülemez olduğunu gördüğünü ve CTP-BG ile yeni bir döneme adım attığını vurguladı.
 
CTP-BG Lefkoşa İlçesi dün akşam Lefkoşa Saray Otel’de öğretmenlere yönelik bir resepsiyon düzenledi. Öğretmenlerin yoğun katılımı ile gerçekleşen resepsiyona CTP-BG Lefkoşa milletvekilleri ve adayları yanında CTP-BG Genel Başkanı Başbakan Ferdi Sabit Soyer, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Canan Öztoprak ve Maliye Bakanı Ahmet Uzun da katıldı.
 
ÖZTOPRAK
 
Gecede ilk sözü alan Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Canan Öztoprak, bakanlığının 5 yıllık icraatlarını örneklerle anlatarak 5 yıl önce başlattığı eğitim reformunun meyvelerinin bu yıl toplandığına dikkati çekti. Yeni sistemin yönlendirici ve yapılandırıcı olduğunu kaydeden Öztoprak bu sistemle öğrencilerin ve velilerin bilinçli bir şekilde yönlendirilip, bilinçlendirildiğini söyledi. Bakan Öztoprak, bu sayede meslek okullarına olan yönlenmeyi yüzde 27 den 42 ye arttığını da söyledi.
 
SOYER
 
Resepsiyonda öğretmenle yönelik bir konuşma yapan CTP-BG Genel Başkanı ve Başbakan Ferdi Sabit Soyer ise seçimlerin önemine değinerek “ halkların nereden nereye geldikleri önemlidir” diye konuştu. Başbakan, eskiden ülkede hamasete dayalı, korku veren bir siyaset yapıldığını, insanların “hain” olarak suçlandığını anımsatarak, Kıbrıs Türk Halkının bu yapının sürdürülemez olduğunu gördüğünü ve CTP-BG ile yeni bir döneme adım attığını ve ilerlediğini söyledi.
 
Soyer sözlerine şöyle devam etti. “ Ülkede büyük bir değişim oldu, Aralık 2003’ten sonra bir referandum, ardından da 8 ay süren bir siyasal kriz yaşadık. Onları 2005 seçimi, Cumhurbaşkanlığı seçimi ve yerel seçimler izledi. Bütün bu süreçlerin içerisinde, gelişmeye dair, ilerlemeye dair, Kıbrıs sorununun çözülmesine dair bir hayli konu konuşuldu, tartışıldı, şekillendirildi ve bu alanda da çok ciddi bir yol yürüyüşümüz oldu.  Bu yürüyüşteki esas faktör CTP-BG’nin hükümetteki başarısından çok, Kıbrıs Türk halkının açılım siyasetidir. Bu açılım siyasetinin ete kemiğe bürünmesidir.  Kıbrıs Türk Halkı, dünyaya, AB’ye, çözüme bir kapı açtığı için bu kapıdan geçen serin esinti, hükümetimizin de desteği ile büyük bir gelişmenin ilk adımlarını gösteren bir nokta oldu. Bugün yapmamız gereken bu açılım siyasetinin devamına, ilerlemesine birlikte destek vermektir.  
 
Kıbrıs Türk halkı dünyaya açık olduğu sürece, siyasetinde çözüme AB’ye yönelik bir tavır sergilediği sürece, gelişme ve ilerleme daha da artacaktır. Esas olan bunu korumaktır.”
 
Konuşmasında halk ozanı Âşık Veysel’in “İki kapılı bir handayız, gidiyoruz gündüz gece” dizelerine de atıfta bulunan CTP-BG Genel Başkanı Başbakan Ferdi Sabit Soyer, konuşmasını şu ifadelerle sonlandırdı: “İnsanlar konumları ne olursa olsun bu iki kapılı hanın yolcusudurlar.  Birinden girer, öbüründen çıkarlar. Önemli olan bu yolda sevgiye dair, barışa dair, insana dair, bir güzellik ilave edebilmektir. ”