Başbakan Soyer ve medyayı “dava açmakla” tehdit eden UBP Genel Başkanı Eroğlu’na

 Başbakan Soyer ve medyayı “dava açmakla” tehdit eden UBP Genel Başkanı Eroğlu’na seslenen CTP-BG MYK “Açacağı davayı dört gözle bekliyoruz. Bu ülkede karanlıkta kalmış her şeyin ortaya çıkarılması için bunu bir fırsat olarak görüyoruz” dedi…

 
CTP-BG MYK, 1998 seçimlerinin soruşturulması için 19 Nisan’dan hemen sonra mecliste komite kurulması yönünde önerge sunulacağını da açıkladı…
 
 
Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Merkez Yönetim Kurulu, Türkiye’deki Ergenekon soruşturması ve iddianamelerinde adı geçen Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek’in arşivinden çıktığı iddia edilen bazı belgelerde 1998 seçimleriyle ilgili iddiaların gündeme gelmesinden rahatsızlık duyan Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Derviş Eroğlu’nun “dava tehdidini” manidar bulduğunu ve memnuniyetle karşıladığını açıkladı.
 
Derviş Eroğlu’nun avukatı tarafından Başbakan ve CTP-BG Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer’e gönderilen ve bütün basın-yayın kurumlarını da dava açmakla tehdit eden mektup üzerine açıklama yapan CTP-BG Merkez Yönetim Kurulu, “Bu ülkede yaşanan her türlü olay ortaya çıkmalıdır. Bu yüzden Sayın Eroğlu’nun açacağı davayı dört gözle bekliyoruz” denildi.
Türkiye’de süren Ergenekon davası kapsamında ikinci iddianamede ve Mustafa Özbek’in arşivinden çıkan yeni belgelerde adı geçen UBP Genel Başkanı Derviş Eroğlu’nun gerek Kıbrıs Türk, gerekse Türkiye kamuoyunda yanıtları merakla beklenen sorular karşısında suskun kalmayı tercih ederken dava tehdidinde bulunmasını değerlendiren CTP-BG MYK’nın açıklamasında şunlar kaydedildi:
 
“Sayın Eroğlu, aslında aylardır ortada olan bazı iddialar karşısında suskunluğu tercih etmiştir. Mustafa Özbek’in arşivinden çıktığı iddia edilen belgelerde yazılanlar ise hasıraltı edilebilecek türden değildir. Basınımıza yansıyan belgeler konusunda Başbakan Sayın Soyer, makamının sorumluluğuna uygun olarak ilgili mercilerden araştırma başlatılmasını talep etmiştir. Sayın Eroğlu’nun bundan neden gocunduğunu anlamak mümkün değildir. 
 
1998 seçimleri döneminde yaşandığı iddia edilen birçok karanlık ilişkinin araştırılmasından kim, neden gocunabilir? CTP-BG, Genel Başkanımıza ve medyamıza yönelik dava tehdidini manidar bulmakta ve açılacak davayı dört gözle beklemektedir. Kurulacak bir mahkeme ortamında herkes eteğindeki taşları dökmeli, eğer varsa karanlık işler ortaya çıkarılmalıdır. Ayrıca seçimlerden sonra CTP-BG olarak mecliste 1998 seçimlerinin araştırılmasını sağlayacak bir komite kurulması önergesi vereceğimizi de şimdiden kamuoyunun bilgisine getirmekte yarar görüyoruz.”