CTP-BG Mağusa milletvekili adaylarının Mormenekşe ziyaretinde konuşan CTP-BG Genel başkanı Başbakan Ferdi Sabit Soyer vurguladı:

 CTP-BG Mağusa milletvekili adaylarının Mormenekşe ziyaretinde konuşan CTP-BG Genel başkanı Başbakan Ferdi Sabit Soyer vurguladı:

 
Gerçek dışı hülyalarla siyaset yapılmaz
 
Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, UBP Genel Başkanı’nın ciddi plan ve projeleri bulunmadığını, ekonomik öneri olarak serbest bölgeyi ortaya attığına dikkat çekerek, “Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’ndan kaynak isteyeceklermiş. TC Merkez Bankası Türkiye’de dahi kaynak aktarımı yapmaz veya borç vermez. Ver dağıtayım anlayışını devam ettiren Eroğlu, gerçek dışı hülyalarla siyaset yapmaya çalışıyor”  dedi.
 
CTP-BG Mağusa milletvekili adayları dün akşam Mormenekşe köyünü ziyaret etti. CTP-BG Genel Başkanı Başbakan Ferdi Sabit Soyer, CTP-BG Lefkoşa İlçesi tarafından düzenlenen dayanışma yemeği ne katılmadan önce yer aldığı ziyarette Mormenekşeli vatandaşları coşturdu.
 
Halen milletvekili görevini yürüten adaylar CTP Mağusa İlçe Başkanı Ali Gulle, Çalışma Bakanı Sonay Adem, Okan Dağlı, Teberrüken Uluçay, Arif Albayrak ile yeni milletvekili adayları Mustafa Yeşil, Şerife Erk, Filiz Tayfun, Cengiz Şahin, Osman Nalbantoğlu, Erkan Tekeli ve Hulus Özberkman’ın yer aldığı ziyarette, köy kahvehanesinde vatandaşlarla sohbet edildi.
 
CTP-BG Genel Başkanı ve Başbakan Ferdi Sabit Soyer yaptığı konuşmada, hem Kıbrıs sorunu hem de kuzey Kıbrıs’ın gelişmesi bağlamında iç gelişim için seçimlerin önemine dikkat çekerek, seçimlerin hesap verme günü olduğunu vurguladı. Soyer, yıllarca hiçbir fikir ortaya koymadan, kamu kaynaklarını kullanan; halkı vatan hainliği ve karalamalarla sindirmeye çalışarak siyaset yapıldığını kaydederek, bazı çevrelerin bu karanlık günleri hortlatmaya çalıştığını vurguladı.  Soyer, “ama yağma yok, bu halkı yeşil yoldaki ilerlemesinden artık hiçbir güç alıkoyamaz” şeklinde konuştu.
 
Soyer, geçmiş siyasetlerin Kıbrıs Rum tarafını tek yanlı AB’ye üye yaptığını, Rumların Brüksel’de söz sahibi olmasının Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafı için tehdit oluşturduğunu da anımsattı.
 
2003 sonrasında bütçenin gelişimiyle ilgili bilgi de veren CTP-BG Genel Başkanı Başbakan Ferdi Sabit Soyer, 2003’te Türkiye yardımlarının KKTC bütçesindeki oranının yüzde 87 olduğunu, ancak 2003 sonrasında kaynakların doğru kullanımıyla Türkiye yardımlarının 2008 bütçesindeki oranının yüzde 15’e gerilediğini, bunun da yerel kaynakların artırılmasının göstergesi olduğunu kaydetti. “Aksine Türkiye’nin yardımları arttı. Ancak bütçedeki oranı düştü. Çünkü yerel kaynaklarımız arttı” diyen Soyer, geçmişte Türkiye’nin yardımlarının maaş ve ücretlerde tüketildiğini, şimdi ise altyapıya kanalize edildiğini vurguladı.
 
“Elektriğe yapılan yatırımlar 50 yıl sonranın dahi enerji ihtiyacını karşılayacak düzeydedir” diyerek elektrik altyapısında kaydedilen ilerlemeyi ifade eden Soyer, bu alanda seçime giderken yatırımların devam ettiğini, geçmişte seçim arifelerinde dağıtılan çift maaşlarla seçim kazanmaya çalışan zihniyetlerin toplumun kaynaklarını tükettiğini ve çocuklarının yarınından çaldığını belirtti.
 
Soyer, geçmişte Naci Talat’la birlikte geldikleri Mormenekşe köy kahvehanesinde bir vatandaşın erken emekliliğe karşı çıktıkları için kendilerini eleştirdiğini, ancak 2003 seçimlerinde aynı kişinin torunlarının yarınlardaki hakkının çalınmaması için CTP’yi desteklediğini anlatarak ilginç bir anekdot da aktardı.
 
GERÇEK DIŞI HÜLYALARLA SİYASET YAPILMAZ
 
Soyer, “Eroğlu’nun görüşlerinin miadı doldu. Serbest bölgeyi sunuyor öneri olarak. TC Merkez Bankası’ndan kaynak isteyeceklermiş. Halbuki TC Merkez Bankası Türkiye’de dahi kaynak aktarımı yapmaz veya borç vermez” diyerek eleştirdiği Eroğlu’nun gerçek dışı hülyalarla siyaset yaptığını ve “ver dağıtayım“ anlayışında olduğunu kaydetti.
 
18 ay meclisi boykot eden UBP’nin ÖRP’den istifa eden 3 belediyeyi transfer etmesini de eleştiren Soyer, UBP’deki ilkesizliğe dikkat çekti.
 
Eroğlu’nun  “inanmayın çözüm olmaz” şeklindeki söylemleriyle çözümsüzlüğü amaçladığını, vurgulayan Soyer, Türkiye’nin AB yolunu tıkamaya çalışan Ergenekon davasındaki kişilere KKTC vatandaşlığı verenin de Eroğlu olduğuna işaret etti.
 
Konuşmasının sonunda, Kıbrıs sorununda önümüzdeki günlerde hızlı gelişmelerin yaşanacağına işaret eden Soyer, Avrupa Birliği’nin Kıbrıslı Türklere yönelik yeni destek paketini açıklayacağını da sözlerine ekledi.