Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) dün akşam…

 Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) dün akşam Sema Otel’de Mağusa’daki iş çevrelerine yönelik bir kokteyl düzenledi. Yoğun katılımla  gerçekleşen kokteylde, Başbakan Ferdi Sabit Soyer bir konuşma yaptı.

 
Konuşmasında “Kıbrıs sorunu ciddi bir fay kırığıdır ve bu bizi her zaman etkiliyor” diyen Ferdi Sabit Soyer, “Türkiye’nin AB sürecini durudurmak hakkımız değildir, bu alanda geliştirdiğimiz işbirliği ve ortaya koyduğumuz çözüm vizyonu ile cok ciddi bir ilerleme kaydettik”dedi. Özellikle referandumun ardından çözümsüzlüğün adresinin Kıbrıs Türk Tarafı’nın olmadığını tüm dünyanın gördüğünü vurgulayan Ferdi Sabit Soyer, ekonomi, sağlık, tarım ve daha pek çok alanda AB ile uyum çalışmaları bağlamında pek çok yasa geçirdiklerini söyledi.
 
Kıbrıslı Türkler’in AB kurumlarında eşitlik temelinde temsiliyetinin bir hak olduğuna da işaret eden Soyer, “Brüksel’de eşit oy hakkıyla temsiliyetin sağlanacağı yolda ilerlemenin önemine dikkat çekti.
 
Başbakan Ferdi Sabit Soyer, bütün siyasi partilerin özellikle ekonomi konusunda popülizm yaptığına da değinerek, buna en büyük örneğin serbest bölge iddaasının olduğunu söyledi. “KKTC’yi serbest bölge yapmak, Güney’le bizim aramızdaki kapıları kapatmayı getirir” diyen CTP-BG Genel Başkanı ve Başbakan Ferdi Sabit Soyer, KKTC’nin serbest bölge haline getirilmesinin hem Güney Kıbrısla, hem de Gümrük Birliği dahilindeki Türkiye’yle ticareti olanaksız hale geteceğinin altını çizdi. Buna ek olarak yerli sanayii korumak amacıyla fon ve vergilerde düzenleme yapılacağını söyleyenlerin, kendi fikirleriyle de derin bir çelişkiye düştüklerini belirten Soyer, “Herkese mavi boncuk dağıtarak politika olmaz, herkesin bir vizyonu olmalıdır” diyerek hem serbest bölgeden söz etmek ama aynı zamanda ticareti kısıtlayacak girişim vaadetmenin aymazlık olduğunu vurguladı.
 
Konuşmasını sonunda hazırladıkları AB Uyum Programı kapsamındaki yasaları 19 Nisan’dan sonra teker teker uygulayacaklarını söyleyen Ferdi Sabit Soyer, yürüdükleri yolun, çözüme, Avrupa Birliğine ve refaha ulaşacağından emin olduklarını vurguladı.