Bir 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nü daha, ülkemizde insanlık tarihinin bu en eski sanat dallarından biri olan tiyatroyu büyük bir özveriyle halkla buluşturan tiyatro sanatçılarının haklı sitemlerini yüreğimizde hissederek kutluyoruz

Bir 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nü daha, ülkemizde insanlık tarihinin bu en eski sanat dallarından biri olan tiyatroyu büyük bir özveriyle halkla buluşturan tiyatro sanatçılarının haklı sitemlerini yüreğimizde hissederek kutluyoruz.

Toplumların kültürel gelişimlerine büyük katkısı olan, asla sınır tanımadan evrensel bir kültür devinimini devam ettirerek kültürler, toplumlar arasında köprüler kuran tiyatro, ülkemizde ne yazık ki üvey evlat muamelesi görmektedir.

Gerek amatör gerekse Devlet ve Belediye Tiyatroları dahil, profesyonel tiyatrolar başta sahnesizlik olmak üzere sorunlarla boğuşurlarken, kültüre verdiği önemi, ayrı bir bakanlık ihdas etmek yerine, Turizm ve Çevre Bakanlığına ekleyerek gösteren UBP hükümeti, sorunlara kulak tıkamayı tercih etmekte, başta tiyatro olmak üzere sanatı sadece gerektiğinde kendi siyasi hesaplarına malzeme olarak kullanmaktan çekinmemektedir.

Ülkemizde devlet ve bazı belediye tiyatroları dışındaki özel tiyatrolar her türlü devlet katkısından mahrum bırakılmıştır. Devlet Tiyatrosu sanatçıları tiyatro binalarının 13 yıl önce bir yangında kül olmasının ardından her yıl “yeni ve çağdaş tiyatro binası” vaatlerini dinleyerek oyunlarını bin bir güçlük altında hazırlayıp halkla buluşturmaktadırlar; Başkent Tiyatro projesi yapılan onca yatırımın ardından yerle bir edilerek yerine özel bir kolej inşaatı yapılırken UBP hükümetinin sanattan kültürden söz etmeye hakkı olamaz.

Tüm umursamazlıklara, yokluk ve sıkıntılara, kültür ve sanatı gazino eğlencelerinde gören ve bir dizi oyuncusunu “kültür elçisi” yapan zihniyete karşı emeklerini özveriyle vermeye devam eden tüm sanatçılarımızın Dünya Tiyatrolar Günü’nün kutlu olmasını diliyoruz.

 

CTP-BG Kültür Komitesi