Naci Talat saygıyla anıldı

Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin (CTP) eski Genel Sekreteri Naci Talat Usar, ölümünün 29’uncu yıldönümünde Lefkoşa Kabristanlığı’ndaki anıt mezarı başında anıldı. 1972 ile 1991 yılları arasında Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin Genel Sekreterliğini yapan Naci Talat; 26 Haziran 1991’de, 46 yaşındayken Londra’da hayata veda etmişti. Anma töreninde Naci Talat’ın kızı, CTP Kadın Örgütü Başkanı ve CTP Milletvekili Sıla Usar İncirli ve CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman bir konuşma yaptı.

İNCİRLİ: POLİTİK MÜCADELEDE HİÇ YORULMADI
Anma töreninde konuşan Naci Talat Usar’ın kızı CTP Milletvekili Sıla Usar İncirli, Naci Talat’ın beş kardeşi olduğunu ancak yoldaş bildiği herkesi kardeş bildiğini söyledi. İncirli Naci Talat’ın bir mücadele insanı olduğunu söylerken, bitmek tükenmek bilmeyen, benzersiz bir enerjisi olduğunu vurguladı. Naci Talat’ın mücadelesini, yoldaşlarıyla birlikte yürüttüğünü de söyleyen İncirli, Naci Talat’ın politik mücadeleden hiç yorulmadığını, onun mücadelesinin, eşitlik, özgürlük ve barış mücadelesindeki ivmeyi ortaya koyan başlıca nedenlerden bir tanesi olduğunu söyledi. İncirli, Naci Talat’ın düşünce ve fikir insanı olduğunu, çok okuyup ve yazdığını da vurguladı.

ERHÜRMAN: BİZE BARIŞ İÇİN YILMADAN, USANMADAN MÜCADELEYİ ÖĞRETTİ

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman da konuşmasında Naci Talat’ı sevgiyle, saygıyla ve özlemle anmak için bir kez daha bir araya gelindiğini söyledi. Erhürman “Naci Talat’ın içimizdeki özlemi hiç bitmedi” diyerek başladığı konuşmasında, Naci Talat’ın neyi öğretmeye çalıştıysa ve ne için mücadele ettiyse bugün de öğrenmemiz, bilmemiz, hatırlamamız ve uğrunda mücadele etmemiz gereken şeylerin olduğunu söyledi. Naci Talat’ın barış için yılmadan, usanmadan mücadele etmeyi öğrettiğini de vurgulayan Erhürman, bu mücadelenin yanında bu memlekette insanlar aç kalmasın, işsiz kalmasın diye de mücadele etmeyi öğrettiğini vurguladı.
Konuşmaların ardından törene katılanlar, Naci Talat Usar’ın kabrine karanfiller bıraktı.