CTP-BG Esentepe Örgüt binası düzenlenen törenle açıldı… Törene katılan Esentepeliler, CTP-BG’nin Yeşil Yolunda daha ileriye daha güzele yürüme kararlılıklarını vurguladılar…

CTP-BG Esentepe Örgüt binası düzenlenen törenle açıldı… Törene katılan Esentepeliler, CTP-BG’nin Yeşil Yolunda daha ileriye daha güzele yürüme kararlılıklarını vurguladılar…

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Esentepe Ocak Örgütü Binası dün akşam (25 Şubat Çarşamba) CTP-BG Genel Sekreteri Ömer Kalyoncu tarafından yapıldı. Açılışta Esentepelilere hitap eden Kalyoncu, “yola çıktık, daha ileriye daha güzele doğru gidiyoruz; artık beklemek yok, geri dönmek yok, ilerlemek var” dedi.

CTP-BG Esentepe Ocak Örgütü binasının açılış törenine CTP-BG Genel Sekreteri ve Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu, CTP-BG Girne İlçe Başkanı ve milletvekili Salih İzbul, Girne Milletvekilleri Gülboy Beydağlı, Abbas Sınay ve Girne milletvekili adayları Havva Yetkili, Mehmet Dolmacı, CTP-BG Kadın Kolları Başkanı Emel Kişi, Süleyman Aktuna, Mehmet Malek’in yanısıra CTP-BG Esentepe Ocak Örgütü Başkanı Necay Tümkan, CTP-BG üye ve sempatizanları katıldı.

KALYONCU: GERİ DÖNÜŞ YOK

Açılışta bir konuşma yapan CTP-BG Genel Sekreteri Ömer Kalyoncu, “Yola Çıktık gidiyoruz, beklemek yok, geriye dönmek yok, ilerleme var” diye başladığı sözlerini şöyle sürdürdü: “CTP-BG’nin hükümet olduğu bu dönemde, yaptığımız her yatırımı görev bilip yaptık, şaaşaa tantana yapmadık, şaaşaa tantanaya ayıracağımız parayı yatırıma harcadık. Biz hükümete gelmeden önce kaç kişi ev yapabiliyordu ve şimdi durum nedir buna bakmak gerekir.”

CTP-BG insanlarımızın alım gücünü artırdı.

CTP-BG’nin insanların alım gücünü artırdığını kaydeden Ömer Kalyoncu, 2003 yılında UBP’nin iktidarda olduğu döneme kıyasla CTP-BG döneminde ücretlerin 2-3 kat artığını vurguladı. Kalyoncu,

UBP hükümette iken 1558 YTL olan (22/10 brüt) öğretmen maaşlarının 2008’de 3554 YTL’ye yükseldiğine dikkat çekti.

Kalyoncu, ücretlerin dövize endekslenmiş değerlerinin de bu dönemde arttığının altını çizdi.

Kalyoncu, UBP döneminde asgari ücretle alınabilen mal ve hizmetlerle CTP-BG döneminde alınabilen mal ve hizmetleri rakamlar ve örneklerle kıyaslayarak, CTP-BG döneminde halkın refah seviyesinin arttığının kolaylıkla görülebildiğini vurguladı.

Hükümet icraatları ile de karşılaştırmalı bilgi veren CTP-BG Genel sekreteri şöyle konuştu: “Yol hizmetleri, Asfalt yama çalışmaları 1998- 2003 yılları arasında UBP hükümette iken 13126 ton yapılırken, 2004- 2008 yılları arasında 19350 ton yapılmıştır. Asfalt yol dökümü çalışmaları 1998- 2003 yılları arasında UBP hükümette iken 62205 ton yapılırken, 2004- 2008 yılları arasında 109850 ton yapılmıştır. Sağlıkta ise 1998- 2003 yılları arasında UBP hükümette iken hastane yatak sayısı 296’dan, 2004- 2008 yılları arasında 358’e çıkartılmış, doktor sayısı 554’ten 637’ye ve hemşire sayısı 480’den 650’ye çıkartılmıştır.

‘CTP-BG üretimi boş verdi’ iddialarının gerçekle ilgisi olmadığının altını çizen CTP-BG Genel Sekreteri, UBP döneminde ihraç edilen 15 bin 600 ton patatese karşılık CTP-BG döneminde 37 bin 500 ton patates ihraç edilmiş olmasının da bunun kanıtlarından olduğunu vurguladı.

CTP-BG’nin kaçak işçiliği önlediğini, çalışanları kayıt altına alırken birçok insanın sosyal sigorta kapsamına alındığını hatırlattı ve CTP-BG’nin iflas etme noktasındaki Sosyal Sigortaları kaçak işçileri kayıt altına alarak güçlendirdiğini belirtti.

UBP YEŞİL HAT TÜZÜĞÜNE KARŞIDIR

Ulusal Birlik Partisi (UBP) ve Eroğlu’nun Yeşil hat tüzüğüne karşı olduğunu oysa CTP-BG döneminde bu yolla 7 milyon euroluk ihracat yapıldığını kaydeden Ömer Kalyoncu, “UBP, halkın referandum hakkını bile anayasaya karşı ilan ettiği gibi Kıbrıs Türk halkına katkı sağlayan Mali Yardım tüzüğüne de ‘Anayasaya aykırı’ iddiasıyla karşı çıkmıştı” diye konuştu.

Kalyoncu sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz Avrupalı olmak istiyoruz. Hükümet bu konuda adımlar attı ve 12 başlık altında AB uyum yasalarını topladı. Bunlar önümüzdeki dönem meclisten geçecek. Tüm bu çalışmalar AB’nin yardımları ile yapılmaktadır ve AB yardımlarının önünü de açacaktır.” 2004’te hükümete gelince referandum yaptık, Denktaş ve UBP bunu bile halktan esirgediler. İyi ki Kıbrıs Türk halkı evet dedi. Bu evetten ötürü CTP-BG ekonomiyi 3 kat büyüttü. Girne’de Esentepe’den Karşıyakaya evler dükkânlar yapıldı. Kriz var diye bazı medya ve yayın organları yayınlar yapıyor. Dünyada bir ekonomik kriz var ve biz Kıbrıs’ta bunun en az derecede hissedilmesi için önlemler alıyoruz. Esnaf kredisi yürürlüğe konuldu ve bu yönde çalışmalar sürecek.”