Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) İskele Milletvekili ve milletvekili adayı Mehmet Ceylanlı, CTP-BG’nin 19 Nisan’da Kıbrıs Türk halkının geleceğine damga vurmaya hazır olduğunu söyledi.

CTP-BG İskele Milletvekili ve milletvekili adayı Mehmet Ceylanlı vurguladı:

“CTP-BG, 19 Nisan’da Kıbrıs Türk halkının geleceğine damga vurmaya hazır”

CTP-BG İskele Milletvekili ve milletvekili adayı Mehmet Ceylanlı partisinin ana hedeflerini, ‘ Kıbrıs sorununun çözümüne katkıda bulunmak, demokrasiyi geliştirmek ve halkın refahını, ekonomik düzeyini artırmak’ olarak sıraladı.

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) İskele Milletvekili ve milletvekili adayı Mehmet Ceylanlı, CTP-BG’nin 19 Nisan’da Kıbrıs Türk halkının geleceğine damga vurmaya hazır olduğunu söyledi.

Son beş yılda yapılan yatırımlarla Karpaz’ın yükselen değer olduğunu, artan nüfusun da bunu gösterdiğini belirten Ceylanlı, bu süreye çok şey sığdırıldığını vurguladı.

KTV’de Haber Dosyası programına katılan Ceylanlı, CTP-BG’nin seçim yarışında diğer partilerden çok önde olduğunu söyledi.

Ceylanlı, “CTP yolunu yürümeye hazır. CTP-BG son 5 yılda yaratılan yolu genişleterek ve halkı da geriye döndürecek bir sonuçla karşı karşıya bırakmayarak, 19 Nisan’da Kıbrıs Türk halkının geleceğine damga vurmaya geliyor” dedi. Ceylanlı, İskele’de 1998’deki seçimde 6 olan milletvekili sayısının 2003’te nüfustan dolayı 5’e indiğini ve şimdi yine 6’ya yükseldiğini hatırlattı. Ceylanlı, bu artışta İskele’de son beş yılda yapılan yatırımlar, İskele-Karpaz’ın yükselen değer oluşu ve gelecek vaat etmesinin etkili olduğunu kaydetti.

Ana hedefler

CTP-BG İskele Milletvekili Ceylanlı, adayların belirlendiğini ve artık ileriye baktıklarını kaydederek, bundan sonra yaptıkları ve yapacaklarını anlatarak, Kıbrıs Türk halkını daha da ileriye götürmek için tekrar yetki isteyeceklerini vurguladı. Ana hedeflerinin Kıbrıs sorununun çözümüne katkıda bulunmak, demokrasiyi geliştirmek ve halkın refahını, ekonomik düzeyini artırmak olduğunu söyleyen Ceylanlı, halkı dün aldıkları noktadan çok daha ileriye götürdüklerini ifade ederek, bunu halkın da gördüğünü, halkın 19 Nisan’da bu değerlendirmesini sandığa yansıtacağını vurguladı.

“Son beş yıla çok şey sığdırıldı”

Otuz yıl boyunca yatırım yapılmayan İskele-Karpaz bölgesinde son 5 yıla çok şey sığdırdığını ifade eden Mehmet Ceylanlı, önümüzdeki dönemde de yapılacak çok şey bulunduğunu, mahalli gelirlerdeki artış sonucu Türkiye’nin yardımlarının doğrudan yatırımlara aktarıldığını, bu sayede ülkenin her yerinde yatırımlar yapıldığını söyledi.

“Korumayı da göz önünde tuttuk”

Ceylanlı, Karpaz’ın son beş yılda yakaladığı kalkınmanın gelecekte nasıl bir noktaya ulaşılacağının göstergesi olduğunu kaydederek, “Ama biz bunları yaparken korumayı da göz önünde tuttuk. İlk emirnameler o bölgede hayata geçti. Bölgeye has Karpaz Milli Park Yasası, AB’nin de desteğiyle meclis gündemine geldi. Milli Park veya Altın Sahil’de bu dönemde herhangi bir tahribat olmamıştır, bu bölge korunmaktadır” dedi.

“Başaracak kadrolar CTP-BG’de var”

Mehmet Ceylanlı, halk için yapılacak daha birçok bulunduğunu, bunları başaracak kadrolara ise CTP-BG’nin sahip olduğunu ifade etti.

CTP-BG’nin Karpaz’da bugüne kadar verilen sözlerini tuttuğuna işaret eden Ceylanlı, Karpaz’da yapılacak işleri projelendirdiklerini, eko turizm için adımlar atıldığını ifade ederek, turizm ve üniversitenin, diğer sektörleri de hareketlendireceğini belirtti.

“Yapısal sorunlardan çıkış yolunu bütün partiler bulmalı”

İşsizliği kamuya istihdamlarla çözmenin mümkün olmadığını, özel sektörün korunması ve geliştirilmesi gerektiğini kaydeden Ceylanlı, kamu ve özel sektörün eşitlenmesinin önemini vurguladı.

CTP Milletvekili Mehmet Ceylanlı, Karpaz’a elektrik götürülmesi konusundaki tartışmalara değinirken, 1974 öncesinden kalan 11 tesis bulunduğunu, kesintisiz enerji için elektrik şebekesi; güneşten yararlanılabilmesi için de önce elektrik olması gerektiğini anlattı.

Karpaz burnuna 11 bin voltluk elektrik götürülmesiyle bölgedeki tesislerde ve restore edilen Apostolos Andreas Manastırı’nda ciddi rahatlama sağlandığını belirten Ceylanlı, elektrikte ciddi yatırımların CTP’li hükümetler döneminde yapıldığını hatırlattı.

Ekonominin ve inşaat sektörünün büyümesinin elektrik ihtiyacını artıracağını belirten Mehmet Ceylanlı, toplumun karanlık günlerde jeneratörlere 800 milyon dolar harcadığını anımsatarak, bu rakamla ülkenin 10 yıllık elektrik ihtiyacını karşılayabileceğini kaydetti.

“Popülist davranılmıyor”

Seçim kararına rağmen popülist davranılmadığını, ekonomik aklın gerektirdiği tedbirlerle yola devam ettiklerini ifade eden Ceylanlı, ekonomik aktiviteyi artırmanın Türkiye ekonomisiyle bağlantılı olduğunu, nakit darlığının aşılması için alınan önlemlerle Kıbrıs Türk halkının ciddi zarar görmeden bu krizi de atlatacağına inandığını ifade etti.

Ceylanlı, geçmişteki bankalar krizine değinirken, meclis baskını da yaşandığını ancak bugün bankaların alınan önlemlerle sapasağlam ayakta durduğunu, kredi faizleriyle esnaf lehine ilgili iyileştirici önlemler alındığını; sorunların üstesinden hep beraber gelineceğini anlattı.

Bedeli çocuklar da öder

Bugünkü bütçe olanaklarıyla öğretmen sendikalarının talep ettiği yüzde 24 maaş artışının verilmesinin mümkün olmadığını vurgulayan Mehmet Ceylanlı, yanlış adımların bedelini çocukların da ağır şekilde ödeyeceğinin unutulmamasını istedi.

Kolektif akılla devam edilecek yolun sonunda çözüm ve AB üyeliği bulunduğunu vurgulayan Ceylanlı, “Bunlar olduktan sonra da bu toplumun refah ve mutluğu var. Zaten bunun için yaşıyoruz” diye konuştu.