Sosyalist Enternasyonal’in, “Kadınlar Sorunları Diyalog ve Tartışma Yoluyla Çözüyor” konulu bölge toplantısına katılan CTP-BG Kadın Örgütü yaptığı konuşmada, Türkiye’de alınan kararların hiç olmadığı kadar Kıbrıs’ın kuzeyini etkilediğini vurguladı. Toplantıda, Türkiye’de tartışılan kürtaj ve sezaryen konuları da yer aldı.

 Kıbrıslı kadınlar İstanbul’da anlattı: Statüko kalıcılaşıyor!

*Sosyalist Enternasyonal’in, “Kadınlar Sorunları Diyalog ve Tartışma Yoluyla Çözüyor” konulu toplantısına katılan CTP-BG Kadın Örgütü yaptığı konuşmada, Türkiye’de alınan kararların hiç olmadığı kadar Kıbrıs’ın kuzeyini etkilediğini vurguladı.

 

Kıbrıs’ta statükonun devam ettiğini belirten CTP-BG Kadın Örgütü, halkın karşı çıkmasına rağmen külliye yapımına devam edildiğini ve Türkiye’de süren kürtaj ve sezaryen tartışmalarının endişeyle takip edildiğini vurguladı. 

CTP-BG Kadın Örgütü, Sosyalist Enternasyonal Kadın Bölge Toplantısı’na katıldı. 24 Haziran’da İstanbul’da düzenlenen toplantıya CTP-BG Kadın Örgütü Genel Sekreteri Nurten Halimoğlu ve Kadın Örgütü Dış İlişkiler Sekreteri Fazilet Özdenefe katıldı.  

“Kadınlar, Sorunları Diyalog ve Tartışma Yoluyla Çözüyor” konulu toplantıda ağırlıklı olarak Türkiye’deki Kürt sorunu, kadınların sorunun çözümündeki yeri, siyasi tutuklamalar ve Türkiye’de son dönemdeki kürtaj ve sezaryen konuları tartışıldı.

 

“ULUSLAR ARASI CAMİA BİZİ BİZDEN DİNLESİN”

CTP-BG adına konuşan Fazilet Özdenefe ise Kıbrıs’taki son durumu değerlendiren bir konuşma yaptı. Özdenefe, Kıbrıs’taki çözümsüzlüğün devamının sadece Kıbrıslılara değil bölgeye de getireceği potansiyel tehlikelerin göz ardı edilmemesi gerektiğini, Kıbrıs’ta çözümün Ortadoğu’da kalıcı bir barışa ulaşılmasında stratejik önemi olduğunu vurguladı. Özdenefe sözlerine şu şekilde devam etti:

“Statüko Kıbrıs’ta her geçen gün kalıcılaşıyor. Mevcut milliyetçi sağ hükümetin hatalı politikaları sonucu kuzeyin Türkiye’ye bağımlılığı gün geçtikte artıyor. Örneğin yasalarımıza aykırı olmasına ve halkın talebi olmamasına rağmen külliye açılması için hazırlıklar son sürat devam ediyor. Ayrıca kürtaj ve sezaryen açıklamalarını biz de endişeyle takip ediyoruz çünkü artık Türkiye politikaları bizi hiç olmadığı kadar direkt etkiliyor. Bu nedenle Sosyalist Enternasyonal’in ve uluslararası camianın anlayabilmeleri için bizi bizden dinlemelerini talep ediyoruz.  Dolayısıyla yazılı da başvuru yaptığımız gibi en yakın zamanda bölge toplantısına ev sahipliği yapma arzumuzu yinelemek isterim.”

 

KADINLAR KÜRTAJ YASAĞINA ‘HAYIR’ DEDİ

Bir günlük toplantının ardından iki deklarasyon geçti. Buna göre, TC’de kürtajın yasaklanmasının engellenmesi ile ilgili yasal düzenlemeye ‘hayır’ denildi.  Kürtajın cinayet olduğunu belirten Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yaklaşımının kabul edilemez olduğu ve asıl kürtajın yasaklanmasının, özellikle daha dezavantajlı olan kadınlara ölüm fermanı anlamına geldiği vurgulandı.  Bunun insan hakları ihlali olacağı ve TC’nin CEDAW’i (Kadına Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Anlaşması) imzalayan bir ülke olduğunun altı çizildi.

Sosyalist Enternasyonal; kadınları, bölgesel, ülkesel ve uluslararası aktörlere, özellikle de AB’de sosyalist ve sosyal demokratların yönetimde olduğu hükümetlere, Türkiye’de son dönemde meydana gelen kürtaj konusundaki gelişmeler ile ilgili kesin bir karşı duruş sergilemeye davet etti.

Yayınlanan ikinci deklarasyonda ise kadınların barış süreçlerinde rol almalarının önemi ve özellikle Arap Baharı ülkeleri, Batı Sahra, İsrail-Filistin gibi problemlerin çözümünde kadınların süreç dışında kalmamaları gerektiği vurgulandı. Sosyalist Enternasyonal üyelerine, hükümetlere ve sivil topluma çağrıda bulunularak kadınların politika üretme sürecine aktif katılımının sağlanması, toplumsal cinsiyet eşitliğini gözeten yaklaşımlar sergilenmesi, BM’nin çatışma bölgelerindeki kadınların süreçlerin her seviyesinde yer alması ile ilgili 1325 No’lu kararın uygulanması, barış ve güvenliğin sadece yapıcı diyalog ve müzakere ile elde edilebileceği vurgulandı.