Erhürman: İki sene sonra kaç hastaneye ihtiyaç duyacağımızı öngöremiyoruz

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, ülkede nüfusun kaç olduğunun bilinmediğini ve bunun da iki sene sonra kaç hastaneye, kaç okula, ihtiyaç duyulacağının öngörülemeyeceğini ifade etti. Erhürman ve beraberindeki heyet, Kıbrıs Türk Tabipler Birliği’ni (KTTB) ziyaret etti. Erhürman’a ziyaretinde milletvekilleri de eşlik etti.

Ülkenin çok zor bir dönemden geçtiğini vurgulayan Erhürman, meslek gruplarının da benzer süreçlerden geçtiğini dile getirdi. Ana muhalefet olarak hükümetin meşruiyet sıkıntısı yaşadığı dönemden beri bu yapıyı gayrı meşru bir yapı olarak nitelendirdiklerinin altını çizen Erhürman, “Meclisteki insanlar olarak bu arkadaşların ülkeye vereceği zararı minimize etmek yükümlülüğü altındayız. Halkın bizden bir beklentisi var” dedi. Kendilerinin 5 yıllık uzun vadeli sosyal, kültürel ve ekonomik kalkınma planından bahsettiğini belirten Erhürman, hükümetin bunu aniden gündemine aldığını ancak muhalefete “Gelin bu planı birlikte görüşelim” şeklinde bir davetin gelmediğini açıkladı.

“BU MEMLEKETİN HAYRINA DAİR BEKLENTİMİZ YOK”
Ülkeyi yönettiğini iddia eden hükümetten memleketin hayrına bir şey yapacağına dair herhangi bir beklentilerinin kalmadığının altını çizen CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, bunun ölü gözünden yaş beklemek olduğunu söyledi. Erhürman, “Bizim hak ettiğimiz bu değildir diyerek sokağa çıkma kararını verdik. İnsanlar bunun böyle gitmesine engel olmak gerektiğini söylüyorlar. Bunu bize söyleyenler sadece CTP’ye oy verenler değil” dedi. Ülkede eğitim ve sağlık başta olmak üzere her şeyin alt üst olduğunu ifade eden Erhürman, “Gittiğimiz yer, öngöremediğimiz bir yer. İki sene sonra kaç hastadan bahsedeceğiz, nüfus kaç olacak bunu bilmiyorsunuz ve öngöremiyorsunuz. Bu arkadaşlar uzmanlardan yararlanmıyorlar. ‘Görüşmüyoruz’ dedikleri yerler de kamu kuruluşu niteliğindeki sivil toplum örgütleridir. Derneklerle ve kamu kuruluşlarıyla görüşmeme şansınız yoktur. Kerameti kendinden menkul bir kibir var ortada” dedi. Sahte reçete soruşturmasına da değinen Erhürman, “Bir sürü tartışma yaşansa da şu anda bizim gözümüzde hekimlerimiz ve eczacılarımız muteber bir mesleğin mensuplarıdırlar. Mesleğin muteberliğini korumak için mesleği kötüye kullananların da ayıklanması gerekiyor. Ama bunun bir mesleğe mensup herkesin külliyen itibarsızlaştırma süreci olarak yaşanmasına da hiçbir şekilde gönlümüz razı değil ve müsaade etmeyiz” dedi.

ÖZANT: BİZİMLE GÖRÜŞECEKLERİNİ SÖYLEYİP SONRA VAZGEÇİYORLAR
Kıbrıs Türk Tabipler Birliği (KTTB) Başkanı Ahmet Özant da hükümetin sağlık konusunda bir yasa çıkarılacağı esnada kendilerine “Sizinle de görüşeceğiz” dediğini ancak sonra vazgeçtiğini ve kendi bildiğini yaptığını söyledi. Ülkenin iyi yönetilmediğinin altını çizen Özant, Meclis’te tek muhalefet partisinin CTP olduğunu ve bunun da büyük sorumluluklar içerdiğini söyledi. Karşılarında sorunları çözme niyetinde bir hükümet bulamadıklarını kaydeden Özant, sahte reçete soruşturmasına yönelik “Yolsuzluk mu usulsüzlük mü noktasında artık her şey karıştı” dedi. Özant, “Sizin yanımızda olmanızı istiyoruz. Bir takım şeyleri mecliste milletvekilleri olarak sizlerin yardımıyla çözebileceğimizi düşünüyoruz. Birbirimize ne kadar katkı yapabilirsek zor günleri o kadar erken atlatırız” dedi.