Erk: Özel danışmanın Norveçli olması memnuniyet verici

CTP Genel Sekreteri Kutlay Erk, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un Kıbrıs Özel Danışmanlığı’na Norveçli eski bakan Espen Barth Eide’nin atanması ile ilgili açıklama yaptı.

Açıklama şöyle:

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un Kıbrıs Özel Danışmanlığı’na Norveçli eski bakan Espen Barth Eide’nin atanması Partimiz tarafından memnuniyetle karşılanmıştır.
Norveçli danışmanın Kıbrıs sorununa katkısı olacağına inanıyor, sürecin BM’nin yardımıyla devam edeceğini görüyoruz. Eylül ayında adamıza gelmesi beklenen Sayın Eide’den beklentimiz iki liderin BM ölçütlerinde çözüm odaklı masaya oturmalarını sağlamasıdır.
Kırk yılı aşan Kıbrıs sorunu konusunda çalışmalarını sürdüren BM’nin ilk defa Avrupalı bir danışman görevlendirmesi ve bu kişinin Avrupa’da tarafsız bir ülke olan Norveç’ten olması da umut vericidir. Norveç’in Kıbrıs sorununa ilgi duyduğunu ve dış ilişkilerde iyi bir bilgi ve veri tabanına sahip olduğunu biliyoruz. Bu nedenle Sayın Eide’nin Kıbrıs’ta görevli son danışman olması dileğiyle sürece ivme kazandırmasını bekliyoruz.

Kutlay Erk
CTP Genel Sekreteri