Siber: 19 Nisan’da bir mesaj vereceğiz, burada olduğumuzu duyuracağız!

Cumhuriyetçi Türk Partisi – Birleşik Güçler Cumhurbaşkanı adayı Dr. Sibel Siber, bir şeyleri değiştirecek gücün halkta olduğunu ve bunu her alanda etkin şekilde temsil etmek adına halktan yetki istediğini söyledi. Siber, “Buradan tüm dünyaya bir mesaj vereceğiz. Burada olduğumuzu, var olduğumuzu duyuracağız. Bir yandan da evimizin içini toparlamak için var gücümüzle çalışıp çabalayacağız” dedi. Kıbrıs sorunu konusunda çözüm odaklı cesur adımlar atacağını belirten Siber, Kıbrıslı Türklerin sesini en üst düzeyde kuracağı temaslarla duyuracağının altını çizdi. Siber, Avrupa’nın kapılarına dayanacaklarını belirterek, “Kıbrıs Türk halkına verilen sözleri hatırlatacağız” dedi. Yeni kazanımlar elde etmek için sınırları zorlayacağını kaydeden Siber, “Bize öğretilen yalnızlığı halkımızla birlikte aşacağız. Ne istediğimizi ve ne yapacağımızı çok iyi biliyoruz. Ekibimle birlikte sabırsızlanıyoruz” dedi.

Siber, Kıbrıs Türk Engelli Federasyonu’nu ziyaret ederek adaylığı ile ilgili bilgi verdi. Federasyonun sıkıntılarını da dinleyen Siber, bir ülkedeki engelli insanların yaşam kalitesinin o ülkenin aynası olduğunu söyledi. Standartları yükseltmek için yasalar yapıldığını ve kendisinin de ‘Engelsiz Meclis’ projesini yürüttüğünü belirtti.

PROJE ÜRETİP KAYNAĞINI BULDUK
Ülkemizde engelli insanlara yönelik duyarlılığın son zamanlarda artmaya başladığını belirten Siber, Cumhuriyet Meclisi’nde engellilere kapılarını açabilmesi için alt yapı çalışmalarının sürdüğünü belirtti. Meclis’in mevcut haline bakıldığında; engelli bir yurttaşın seçime girip kazanması halinde oturumların yapıldığı salona giremeyeceğini çünkü engelli giriş-çıkışının bulunmadığını belirtti. Siber, bu problemi gidermek için başlattığı projeye kaynak bulduklarını ve altyapı çalışmalarının halihazırda sürdüğünü kaydetti.

TOPLUM LİDERLİĞİ STATÜSÜNÜ ETKİN KULLANACAĞIZ
Kıbrıs müzakerelerine de değinen CTP-BG Cumhurbaşkanı adayı Dr. Sibel Siber, KKTC Cumhurbaşkanı’nın toplum lideri statüsüyle bütün dünya tarafından tanındığını anımsattı. Siber, bu statünün tanıdığı hakları etkin şekilde kullanarak birçok kapıyı açacaklarını ifade ederek Kıbrıslı Türklerin sesini dünyaya duyurmaya çalışacaklarının altını çizdi. Dünyadan soyutlananın Kıbrıslı Türkler olduğunu bu yüzden de kendilerinin çözüme daha çok ihtiyaç duyduğunu belirten Siber, “Kendimizi ne kadar çok anlatırsak o kadar çok anlaşılırız. Daha aktif ve dinamik bir cumhurbaşkanlığı için kadrolar olması gerekir. Konusunda uzman akademisyen ve siyasilerle dünyayla sürekli temas eden bir yapı oluşturacağız” diye konuştu.