LTB tozlu bir yıldızdı, tozunu aldık, şimdi parlatma zamanı!

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı ve Cumhuriyetçi Türk Partisi – Birleşik Güçler LTB Başkan adayı Kadri Fellahoğlu, 7 yıl içerisinde LTB’nin yıldızının söndürüldüğünü ancak 1 yıllık görev süreleri içerisinde bu yıldızın tozunu almaya başladıklarını, önümüzdeki 4 yılda bu yıldızın parlayacağını söyledi.
Fellahoğlu, göreve geldiklerinde darmadağın bir yapı bulduklarını ancak particilik yapmadan belediyeyi kurtarmanın formüllerini aradıklarını belirtti. Lefkoşa halkının eskiden diğer bölgelerde yaşayan insanlara göre daha iyi hizmet aldığını dile getiren Fellahoğlu, amaçlarının Lefkoşalıya yeniden bu hizmeti sağlamak olduğunu ifade etti. Projeleri düzenlerken 1+4 yıllık görev sürelerini dikkate alarak düzenlediklerine vurgu yapan Fellahoğlu, LTB’nin 28 belediye arasında bir yıldız olduğunu ve bu yıldızın üzerinin tozla kaplandığını söyledi. Göreve geldikleri günden bu yana bu yıldızın üzerindeki tozları almaya başladıklarını kaydeden Fellahoğlu, bu sürece iyileşme ve normalleşme süreci dediklerini, bu sürecin tamamlanmasının ardından yıldızın yeniden parlayacağını ifade etti.

GECE GÜNDÜZ ÇALIŞTIK
LTB Başkanı Fellahoğlu, ekip olarak gece gündüz çalıştıklarını ve normalleşme sürecini tamamlamaya çalıştıklarını söyledi. LTB’nin aylık harcamalarının 2,3 milyon TL’den 160 bin TL’ye indirildiğinin altını çizen Fellahoğlu, bunun 100 bin TL’sinin de mazot parası olduğunu söyledi. Buna rağmen önemli ölçüde işler başardıklarını belirten Fellahoğlu, TC Yardım Heyeti ve AB’nin bunda büyük payı olduğunu vurguladı. 21 Ocak 2013 tarihinde geri kalan maaşları ödemek için hükümetin LTB’ye 6 milyon TL’lik bir avans verdiğini ve bu avansın da son taksitini 2013’ün Aralık ayında ödeyerek kapattıklarını belirten Fellahoğlu, bunun yanı sıra personele 2 maaş ve bir de 13. maaş ödediklerini anlattı.

GÜVEN KALMAMIŞTI
Lefkoşa Türk Belediyesi’nde yaşanan olayların ardından hiç kimsenin belediyeye güvenmediğine dikkat çeken LTB Başkanı Fellahoğlu, çalışanlar arasında huzurun da sağlandığını ve bunun kente de yansıdığının altını çizdi. 8 yıl aradan sonra LTB bütçesinin belediye meclisinden oybirliğiyle geçtiğini dile getiren Kadri Fellahoğlu, geçmiş yıllarda basın kuruluşlarına yılda 500 bin TL’ye yakın para ödendiğini ancak kendi dönemlerinde LTB ilanlarının bazı basın kuruluşlarında ücretsiz yayınlandığını hatırlattı. LTB’yi döviz borçlarından kurtararak borçları yapılandırdıklarını anlatan Fellahoğlu, bu yapılandırmanın yapılmaması halinde devlet katkısından hiçbir pay alamayacaklarını söyledi.

DİĞERLERİNDEN BİR FARKLARI YOK
Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Kadri Fellahoğlu, belediye içerisinde bazı kişilerin büyük sancı çektiği grev günlerini geri getirme amacı içerisinde olduklarını belirtti. Bu kişilerin grev dönemlerinden nemalandığını ve belediyeyi yönettiklerini vurgulayan Fellahoğlu, “Bu isimler belediyenin normalleşmesini istemiyorlar. Biz bir çalışma disiplini sağlamaya çalışıyoruz. Bu kişiler de diğer çalışanlar gibi bir LTB çalışanıdır ve bunu göz önünde bulundurarak hareket etmelidirler. Çalışanın artık demoralize olmasına izin veremeyiz” dedi.

İSTİKRAR DEVAM ETMELİ
Belediyede yapılan meclis toplantılarının son derece şeffaf olduğunu dile getiren Kadri Fellahoğlu, bugüne kadar 29 toplantı yapıldığını ve bu toplantıların da hepsinin canlı yayınla internet üzerinden vatandaşlara aktarıldığını ifade etti. Belediye meclis toplantılarında toplamda 231 karar alındığını ve bu kararlardan 200 tanesinin oy birliğiyle alındığını kaydeden Fellahoğlu, “Sadece 31 karar oy çokluğuyla alındı ki bu da gayet normal” dedi. Fellahoğlu, belediyede belli bir istikrar yakalandığını ve bu istikrarın devam etmesi gerektiğini belirtti.

SİSTEM YOKSA…
Göreve seçilmesi halinde 4 yıl boyunca yapacağı icraatları anlatan Fellahoğlu, altyapı drenaj eksikliklerini bu sürede çözme çabası içerisinde olacaklarını söyledi. Olası bir sağanak yağmurda Lefkoşa’nın Venedik’e döndüğünü söyleyen Fellahoğlu, “Yağmur suyu drenaj sistemi olmazsa tabi ki Venedik’e dönersiniz. 4 yıl içerisinde bu sistemi de hayata geçireceğiz” dedi. Sağlıklı bir kent yaratmaya çalıştıklarını vurgulayan Fellahoğlu, Sağlık Bakanlığı ile LTB’nin ortak kurduğu bir sağlık ekibi olduğunu ve bu ekibin özellikle Surlariçi bölgesini gezerek sağlık taraması yaptığını ifade etti. Fellahoğlu, “Hamile kadınların kontrolleri yapılıyor mu? Çocuklara aşı yapıldı mı? Yaşlıların bir ihtiyacı var mı? Bu gibi soruların cevaplarını bulup daha sağlıklı bir kent yaratmak için her şeyi yapacağız” dedi.

SANATI DESTEKLİYORUZ
Yaşanılan maddi imkansızlığa rağmen Eylül ayında tiyatro festivalini hayata geçireceklerini duyuran Fellahoğlu, belediyenin parası yok diye sanatı erteleyemeyeceğini söyledi. Kültürel zenginliklere sahip çıkarak sanata destek verdiklerini dile getiren Fellahoğlu, yeşili ve doğayı da sevdiklerini belirtti. Köşklüçiftlik’te eskiden 2 arsalık yerin yeşil alana ayrıldığını ancak tek bir fidan dahi dikilmediğini kaydeden Fellahoğlu, sponsorlardan aldıkları desteklerle bu alana park yaptıklarını açıkladı. Dr. Fazıl Küçük Parkı’nın bulunduğu yere engelli vatandaşlara yönelik bir park yapmaya başladıklarını müjdeleyen Fellahoğlu, bu sayede KKTC’de bir ilki hayata geçireceklerini ifade etti.

LEFKOŞA’YA NOSTALJİK TRAMVAY
Seçimden sonra Lefkoşa’ya nostaljik bir tramvay yapma düşüncesinde olduklarını kaydeden Fellahoğlu, bu tramvayın Dereboyu’ndan başlayıp Girne Kapısı’na kadar gideceğini söyledi. Nostaljik tramvay için gereken maddi kaynağı TC ve AB’den almayı planladıklarının altını çizen Fellahoğlu, Lefkoşa’da bir bisiklet yolu olmadığını ve Avrupa başkentleri arasında yer alan Lefkoşa’da bunun çok büyük bir eksiklik olduğuna dikkat çekti. İnsanların bisiklet sürebilmek için güneye geçtiklerini dile getiren Fellahoğlu, çağdaş kentler yaratacaklarını ve artık bunların kuzeyde de olacağını belirtti.

GÜCÜMÜZÜ BİRLEŞTİRDİK
Göreve geldikleri anda kendi ayakları üzerinde duramayan bir belediye bulduklarının altını çizen Fellahoğlu, diğer belediyelerle güçlerini birleştirdiklerini ve bu sayede LTB’yi ayakta tutmayı başardıklarını ifade etti. Şu anda çok daha iyi bir durumda olduklarına değinen Fellahoğlu, toplumsal eşitliği savunduklarını belirtti ve ekledi:
“Toplumsal eşitliği savunuyoruz. Kadınımızla gencimizle engellimizle yaşlımızla hep birlikte bu eşitliği hayata geçireceğiz. Sözde değil uygulamada da bunları yaratmak istiyoruz. Denk bütçe temel kuralımızdır. Denk bütçeden uzak bir bütçe devraldık ve bu bütçeyi şimdi denkleştirip belediyemizi ayakta tutmaya çalışıyoruz. Tozlanan yıldızımızın tozunu aldık, şimdi sıra onu parlatmada…”