Avrupa Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Joost Korte ve beraberindeki heyet, Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler’i (CTP-BG) ziyaret etti.

Ziyarette konuşan CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Korte ile son görüşmelerinden bu yana Kıbrıs’ın kuzeyinin iç siyasetinde çok da kabul edilmeyen gelişmeler yaşandığını kaydetti.

İktidar Partisi UBP’nin kendi kurultayına yoğunlaştığını ve Cumhurbaşkanı Eroğlu ile sorunlar yaşadığını savunan Yorgancıoğlu, bunun sadece UBP’yi değil Kıbrıs Türk halkını da olumsuz etkilediğini kaydetti.

İktidar partisinin bu durumu nedeniyle AB uyum yasalarının Bakanlar Kurulu’ndan geçirilip meclise sevk edilemediğini söyleyen Yorgancıoğlu, iktidar partisinin eksiklikleri nedeniyle Kıbrıs Türk halkının zarar görmesini doğru bulmadığını da söyledi.

Esas amaçlarının Kıbrıs Türk halkı ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkilerin bugünkünden daha ileriye taşınması olduğunu ifade eden Yorgancıoğlu, AB’nin Kıbrıs Türk halkının bu dileğini dikkate almasının yararlı olacağını düşündüğünü belirtti.

KORTE

Avrupa Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Joost Korte de, kendisiyle görüşmeye zaman ayırdığı için Yorgancıoğlu’na teşekkür etti ve özellikle Kıbrıs sorununun çözümü konusunda CTP-BG ile diyalog içerisine girmenin ilgisini çektiğini söyledi.

Korte, adadaki durumla ilgili Brüksel’e olabildiğince geniş bir bilgi ve fikir çeşitliliğiyle dönebilmek için dün ve bugün mümkün olduğunca çok kişiyle bir araya gelmeye çalıştığını da kaydetti.

Korte, Başbakan İrsen Küçük ve Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile AB mali yardımının nasıl harcandığı, mali yardım programının Kıbrıs Türk toplumunun izolasyonunun sona ermesine faydalı olacak şekilde devam etmesinin nasıl sağlanabileceği ve çözüm sürecinin nasıl öne alınabileceği konularını görüştüklerini de söyledi.