Bu filmin artık izleyicisi kalmadığını hükümete göstereceğiz!

Cumhuriyetçi Türk Partisi, ‘sokaktayız, meclis tatilde olabilir ama biz değiliz’ sloganıyla yaz boyunca sürdürdüğü Perşembe Meclis Denetim konuşmalarına Lefkoşa milletvekili CTP Genel Sekreteri Tufan Erhürman ile devam etti. Erhürman, hükümetin icraatlarını ve Kıbrıs Sorunu konusundaki tavırlarını eleştirdi.

Hükümetin tatilde olduğu dönemde CTP’nin çalıştığını kaydeden Erhürman, Meclis açılır açılmaz bunu herkesin göreceğini, Anayasa’ya ve yasalara aykırı alınan kararlarla ilgili yargıya verilecek dosyaların da hazır olduğunu vurguladı. “Bu filmden gına geldi. Bu filmin artık izleyicisi kalmadığını onlara hep birlikte göstereceğiz” diyen Erhürman, hükümetin müzakerelerin bu kadar önemli bir aşamasında, halkın büyük desteğiyle seçilen Cumhurbaşkanını eleştirmesi ve gündemi çarpıtmaya çalışmasının da bilindik taktikler olduğunu kaydetti.

AZINLIK HÜKÜMETİNİN KAŞLA GÖZ ARASINDA ALDIĞI KARARLAR
CTP Genel Sekreteri Tufan Erhürman, Meclis’in çalışmaya başlamasına çok az zaman kaldığını ancak yakından bildiğimiz bu zihniyetin temsilcilerinin bu dönemde Meclis’i devre dışı bırakmak amacıyla kaşla göz arasında birçok hukuk dışı karar aldığını söyledi. Erhürman, hükümetin göreve gelir gelmez Meclis kürsüsünden adeta söz verdiğini ve sözünü tutarak bir sürü yeni müşavir yarattığını kaydetti. Bununla da yetinilmediğini, bir sürü münhalsiz, sınavsız istihdam yapıldığını, yasaya aykırı vatandaşlıklar dağıtıldığını belirten Erhürman, “Resmi Gazete’de kararları okuyorsunuz, eksik belgeli insanların vatandaş yapıldığı resmen itiraf ediliyor. Vatandaşlıklar yasaya aykırı şekilde dağıtılmaya devam ediyor” dedi. Eğitim sezonunun açıldığını, sağlıkta ciddi sıkıntılarla karşı karşıya olunduğunu, tüm bunlar için mali kaynağa ihtiyaç duyulduğunu kaydeden Erhürman, “Hükümet, okullardaki mali sıkıntılar sürerken toplumun gözüne baka baka Mercedes almayı tercih ediyor” dedi.

KANUN GÜCÜNDE KARARNAMELER
Bağımsız vekillerin desteğiyle iş yapabilen azınlık hükümetinin Meclis’in tatilde olduğu dönemde muhaceret ve seyrüsefer affı konusunda kanun hükmünde kararnameler çıkarmasını da eleştiren Genel Sekreter Tufan Erhürman, “Tüm siyasi partilerin ‘bu artık son aftır’ dediği bir ortamda Meclis kapalıyken alınıyor bu kararlar. Kanun hükmünde kararnameler ancak ivedilik gerektiren ekonomik konularda çıkarılabilir. Hükümet tamamen Anayasa’ya aykırı davranıyor” dedi. Ayrıca birçok ithal ürüne Bakanlar Kurulu kararı ile zam yapıldığını, bunun da büyük tepkilere neden olduğunu, ardından kararın yeni bir kararla bozularak kapsamının daraltıldığını kaydeden Erhürman, “Madem çalışma yapmıştınız neden bunlar ilk başta dahil edildi ya da madem ihtiyaç vardı neden iptal edildi. Ciddiyetsiz bir hükümetle karşı karşıyayız. Meclis’e güvenmeyen bir hükümettir bu. Meclis’in açılmasına bir ay kala bu işleri yapıyorlarsa, Meclis’in devre dışı bırakılmasının, yetkisinin gasp edilmesinin hesabı sorulmalıdır” dedi.

GİRNE EMİRNAMESİ BİR FELAKET
Lefkoşa milletvekili, CTP Genel Sekreteri Tufan Erhürman, UBP-DP Hükümeti’nin Girne emirnamesi ile de büyük bir felaket yaratacağını söyledi. Erhürman bölge halkının ve tüm kamuoyunun tepkisine rağmen çıkarılan emirnamenin tek sebebi olduğunu, bunu herkesin bildiğini kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü:
“Yasaya aykırı bir yapı var ve onu yasal hale getirmek için bu emirnameyi çıkarıyorlar. Yasadışılığı yasallaştırmak amacıyla emirnamenin kapsamını değiştirdiler ve İmar Planı’nın yapılmasına çok az kalmışken, çok az bir çaba ile İmar Planı hayata geçirilebilecekken bunun yerine bütün bir Girne için felaket yarattılar. Bu süreçte İyi İdare Yasası’ndan kaynaklanan danışma toplantısını yapma konusunda basiretsiz ve ciddiyetsiz davranarak yine bildiklerini okudular”.

KAMU YARARI İÇİN DAYANIŞMA İÇİNDE ÇOK ÇALIŞMALIYIZ!
Erhürman, Kıbrıs Sorunu’nun müzakere sürecinde hükümetin takındığı tavırları da eleştirerek, eskimiş, köhnemiş birtakım siyasi taktiklere başvurularak gündemin çarpıtılmaya çalışıldığını vurguladı. Erhüman, “Halkın çok geniş kesimi tarafından seçilmiş Sayın Cumhurbaşkanına saldırıyorlar, üzerinden prim yapmaya çalışıyorlar. Çözüm yaklaştı endişesiyle korku salıyorlar ve en iyi bildikleri Soğuk Savaş taktikleri ile birtakım sivil toplum kuruluşlarını hain ilan etmeye çalışıyorlar. Yaptıklarını görünmez kılmaya çalışıyorlar” dedi. Erhürman, son olarak, tatil döneminin bitmek üzere olduğunu, CTP’nin yaz boyunca hiç durmadan çalıştığını, Meclis’e ve yargıya sunacakları dosyalarının hazır olduğunu vurguladı. Erhürman, Cumhurbaşkanı ve ekibinin de yaz boyunca çalıştığını, çok yoğun bir süreci geride bıraktıklarını ve New York’ta gecelerini gündüzlerine katmakta olduklarını ifade ederek sözlerini şöyle tamamladı:
“Yakında herkesin göreceği şekilde Meclis’e sunacağımız, yargı organlarına sunacağımız dosyalarımız hazır. Sayın Cumhurbaşkanı ve ekibi de tatil yapmadı, çok yoğun bir süreci geride bıraktılar ve şimdi New York’ta gecelerini gündüzlerine katıyorlar, bizlerin de desteğiyle… Şimdi yeni bir döneme giriyoruz. Yıllardır vizyonda olan filmin sürmesi artık mümkün değil. Kamu yararını ön planda tutarak, halkımız için, dayanışma içinde çok çalışmalıyız. Bu filmden gına geldi. Bu filmin artık izleyicisi kalmadığını onlara hep birlikte göstereceğiz”.