CTP-BG Lefkoşa İlçesi Başkan ve yöneticileri, Maliye Bakanı Ahmet Uzun ve CTP-BG Lefkoşa Milletvekilleri Göçmenköy’ü ziyaret etti.

CTP-BG Lefkoşa İlçesi Başkan ve yöneticileri, Maliye Bakanı Ahmet Uzun ve CTP-BG Lefkoşa Milletvekilleri Göçmenköy’ü ziyaret etti. Maliye Bakanı Ahmet Uzun, ziyarette yaptığı konuşmada vurguladı:

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Lefkoşa İlçe Başkanı Kadri Fellahoğlu, Maliye Bakanı Ahmet Uzun, CTP-BG Lefkoşa milletvekilleri ve CTP-BG Lefkoşa İlçesi Yönetim Kurulu üyeleri, Göçmenköy’ü ziyaret etti. Göçmenköy Örgüt binasında gerçekleşen ziyarete Göçmenköylü vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

Ekonomik konularda bölge halkının bilgilendirildiği ziyarette konuşan Maliye Bakanı Ahmet Uzun “Hükümete geldiğimiz günden bugüne inanılmaz derecede yatırım yaptık. Elektrikte tabiri caizse devrim gerçekleştirdik; maaşlar yüzde 100’ün üzerinde arttı… Ancak muhalefet, bile bile yalan yanlış açıklamalarla halkı psikolojik baskı altına alarak ülkede kaos ortamı varmış gibi davranıyor,” şeklinde konuşarak halkı bu konularda dikkatli olmaya çağırdı.

“Ne bilgisayar, ne ambulans, ne itfaiye aracı vardı, 1,6 katrilyon da borç devraldık”

Maliye Bakanı Ahmet Uzun konuşmasının başında, özetle CTP-BG’den önceki hükümet dönemleri ve son beş yıllık hizmet döneminde gerçekleştirilen icraatlar hakkında bilgi verdi. Bakan Uzun, “Hükümete ilk geldiğimizde kamuda bilgisayar ve internet kullanan kişiler sayılıydı. Ne ambulans, ne itfaiye aracı mevcuttu, devlet çökmüş durumda idi. Ambulanslarımız, itfaiyelerimiz göreve çıktıklarında yolda kalıyorlardı. Tüm bunlar yokmuş gibi bir de 1,6 katrilyonluk borç bırakılmıştı bize. Merkez Bankasından, KOOP Merkez Bankasından, Vakıflardan, fonlardan ve senetli senetsiz borçlar vardı. Bunlar her gün karşımıza çıkıyordu ve para talep ediliyordu” dedi. Kuzey Kıbrıs’taki telefon görüşmelerinin Türk Telekom üzerinden yapıldığını, bunun karşılığı olarak da alınan telefon ücretlerinin belli bir kısmının bu hizmet karşılığı Türk Telekom’a ödendiğini anımsatan Uzun, eski hükümetler döneminde halktan alınan telefon ücretlerinden gönderilmesi gereken miktarın Türk Telekom’a gönderilmediğini ve Türk Telekom’un özelleştirilmesiyle birlikte KKTC’nin şirket 30 milyon borcu olduğunun ortaya çıktığını vurguladı.

“Elektrikte devrim yaptık”

Yatırımlar ve icraatlar üzerine konuşmasını sürdüren Maliye Bakanı Ahmet Uzun şöyle devam etti:

“Elektrikte tabiri caizse devrim yaptık. Yine bizim hükümetimiz döneminde 1994-95 yılında yapılan mevcut 120 MWA’lık santralimize ilave 105 MWA daha ekledik, neredeyse aynısından bir daha yaptık. Şimdi muhalefet edenler bizim yaptığımız 120 MWA’lık santrale bile yatırım yapmaktan kaçtılar, yenileyemediler. Kıbrıs’ta İngiliz zamanından tutun da Federe Devleti ve KKTC’ye; 2 yıl öncesine kadar gelindiğinde yüksek gerilim hatları toplam 310 kilometre idi. Hiç yatırım yapılmadı, yenilenmedi, alt yapısı bile yapılmadı. Biz şu anda 177 kilometre döşedik ve 50 kilometre daha döşenmektedir, yani 230 kilometreye yakın. 17-18 trafo merkezi kuruldu Scada hizmeti sağlandı.

Şu anda da Avrupa Birliği ülkemizde Scada için ihaleye çıktı. Ayrıca daha önce ihaleye çıkılıp bağlanan 15 bin adet akıllı sayaç gelecek ve elektrik tüketiminin daha kontrollü olması sağlanacak. Elektriğe zam yaptığımız için eleştiri aldık. Ülkemizde elektrik üretimi fuel-oil ile sağlanmaktadır. Bunun fiyatı da dünya borsalarında belirlenmektedir. Biz kafamıza göre belirlemiyoruz. Bir formül koyduk ve bu fiyatlar yükselirse elektrik fiyatlarını biz de artıracağımızı düşerse de aynı oranda düşüreceğimizi açıkladık. Eylül ve Ekim aylarında elektrikte indirime gittik. Tarihte elektrikte indirime gidildiği görülmemiştir. Kasım ayında dövizin yükselmesinden dolayı fiyatlarda indirime gidilemedi ancak Aralık ve Ocak aylarında da indirim yapılarak 4 kez indirim gerçekleştirdik. Tüm bunları biz yaparken onlar da eleştiri getirdiler. Kendilerinin hiçbir şey yapmadıklarını unuttular.”

“Rakamları bile saptırmaya çalışıyorlar”

Maliye Bakanı Ahmet Uzun konuşmasına devamla erken seçim yaklaşırken muhalefetin yine sesinin yükseldiğini, ancak bu kez da rakamları çarptırarak gerçekleri halka yanlış lanse ettirmeye başladığını söyledi ve ekonomik yönden gelinen aşamayı bir kez daha anlattı.

Bakan Uzun 2003 ile 2008 yılları Aralık ayları kıyaslamasını yaparak dolar bazında rakamları okudu. Gayri Safi Milli Hâsılanın 2003 yılında 1,2 milyar, 2008’de ise 3,9 milyara ulaştığını yani yüzde 208’lik artış gerçekleştiğini, kişi başına düşen milli gelirin 2003 yılında 5 bin 949, 2008’e gelindiğinde ise 15 bin 984’e, yani yüzde 169’luk artış olduğunun altını çizdi. Asgari ücretin 500 TL’den 1190 TL’ye ulaştığını, yüzde 138’lik artış gerçekleştiğini hatırlatan Maliye Bakanı Ahmet Uzun, hayat pahalılığının da 2003’ten 2008’e yüzde 71.18 artış gösterdiğini vurguladı. Uzun, öğretmen başlangıç maaşının 2003 Aralık ayında brüt olarak 1233 TL olduğunu, 2008 Aralık ayında ise 2815 TL olduğunu yani maaşların dolar bazında yüzde 171, TL bazında ise yüzde 128 arttığını söyledi.

Yatırımlar ve icraatlar üzerine konuşmasını sürdüren Maliye Bakanı Ahmet Uzun şöyle devam etti:

“Tam 14 adet donanımlı ambulans aldık, tam teçhizatlı özel yapım 8 adet itfaiye ve dahası. Dairelerde önünde bilgisayar olmayan memur kalmadı. Çok büyük gelişim gösteren Mağusa’mıza Lefkoşa’daki ile eşdeğer, belki de daha modern bir hastane kavuşturduk. Bir Güzelyurt yolumuz var ki adım adım bitime doğru gidiyor.

Elektrikte tabiri caizse devrim yaptık. Hızlı internet ADSL, yer aldı telefon kabloları, elektrikte iletim hatları yenilendi. Tüm bunlara rağmen muhalefet edenler, sırf iktidara gelip kendilerine ve kendinden olanlara rant sağlamak uğruna yalan yanlış yorumlarda ve açıklamalarda bulunuyorlar. Bu yalan ve yanlışlar karşısında sizlerin, halkımızın yapılanları bilmesi ve unutmaması gerekmektedir.

Hükümet olarak bizim tek amacımız yurdumuza yatırım yapmak, gençlerimize ve çocuklarımıza, geleceğe daha umutlu yarınlar bırakmaktır. CTP olarak vizyonumuz budur. Onlar gülücük dağıttılar, sağa sola el altından yanlış işlemlerle icraatlar yaptırdılar iktidarda kaldılar. Bunlara boyun eğmeyecek ve birlikte çalışarak umutlu yarınlara yürüyeceğiz”