Başbakan Soyer ekonomik gelişmede çıtayı yükselteceklerini vurguladı…

Kendi ayakları üzerinde durabilen bir ekonomi için çalıştıklarını söyleyen Soyer, Kıbrıs gibi küçük bir Akdeniz adası olan Malta’nın seviyesine ulaşmanın mümkün olduğunu belirtti.

Başbakan Soyer ekonomik gelişmede çıtayı yükselteceklerini vurguladı…

Kendi ayakları üzerinde durabilen bir ekonomi için çalıştıklarını söyleyen Soyer, Kıbrıs gibi küçük bir Akdeniz adası olan Malta’nın seviyesine ulaşmanın mümkün olduğunu belirtti. 5 yılda kişi başına düşen gelirin 5 bin dolardan 15 bin dolara çıktığını anımsatan Soyer, bunun çözüm ve AB vizyonu sayesinde sağlandığını vurguladı…

CTP-BG Genel Başkanı Başbakan Ferdi Sabit Soyer, son beş yılda yaşanan ekonomik gelişmenin yeni dönemde de sürdürüleceğini ve hedeflerinin kişi başına düşen gelirin 23 bin dolar olduğu Malta adası seviyesine ulaşmak olduğunu bildirdi.
“Beş yıl önce hükümete geldiğimizde kişi başına düşen gelir 5 bin dolardı. Bu rakamı 15 bin dolara çıkardık” diyen Soyer, Kıbrıs gibi küçük bir Akeniz adası olan Malta’nın düzeyine erişmenin mümkün olduğunu söyledi. Soyer, “Bunun için doğru vizyonun, çözüm ve Avrupa Birliği (AB) vizyonunun sürdürülmesi gerekir” dedi.
Başbakan ve CTP-BG Genel Başkanı Soyer, 20 yıl boyunca Güney’den bedava elektrik alıp kendi halkına parayla satan ve bir kuruşluk yatırım yapmayarak Kıbrıs Türk halkına yıllarca elektrik sıkıntısı yaşatan bir zihniyetle ileriye gitmenin mümkün olmadığını vurguladı.
CTP-BG Genel Başkanı Başbakan Ferdi Sabit Soyer, beraberindeki heyetle birlikte Yılmazköy’e giderek, köy kahvehanesinde halkla görüş alış-verişinde bulundu.
Ziyarette ilk konuşmayı yapan CTP-BG Lefkoşa İlçe Başkanı Kadri Fellahoğlu, partinin ilk kez hükümetin büyük ortağı olarak görev yaptığına dikkati çekerek, CTP-BG’nin önemli işler yaptığını, büyük başarılara imza attığını söyledi.
Fellahoğlu, bu kısa sürede 30 yıllık sorunların aşılmasının kolay olmadığını belirtti ve “Bu dönemde de alnımız açık olarak hükümete talibiz” dedi.
Onurlu, kalıcı ve kabul edilebilir bir çözüme ulaşılması amacında olduklarını ve bunun için mücadele ettiklerini söyleyen Fellahoğlu, halkın refah seviyesini daha da yükseltmenin de hedefleri arasında olduğunu vurguladı.
CTP Yılmazköy Örgüt Başkanı Gülseren Üçöz de konuşmasında, bir bayan olarak örgüt başkanı olarak görev almanın kolay olmadığını belirterek bu görevi yapmaktan gurur duyduğunu dile getirdi.
Gülseren Üçöz, halkın ve köylünün çok beklentisi ve talepleri olduğunu ve bu taleplerin dinlenmesi, dikkate alınması için köylerine yapılan bu ziyaretten dolayı teşekkür etti.
CTP-BG Genel Başkanı Başbakan Ferdi Sabit Soyer de konuşmasında Yılmazköy’ün, Kıbrıs Türk halkının bu topraklarda var olma mücadelesindeki tarihi, köklü köylerinden olduğunu dile getirdi.
Soyer, “Bugün biz burada isek ve bu kahvede hep birlikte oturuyorsak dün bu yerlerde büyük çileler çekerek var olmayı bilen insanımızın sayesinde buradayız. Zorluk ne olursa olsun, var olmayı kuşaktan kuşağa aktararak geldi. Tıpkı büyük bir zeytin ağacı gibi gövdesi kalın, kökü derinlere gider ama gövdesi ne kadar kalın olursa olsun her sene taze sürgüncükler verir. Bu taze sürgüncükler gençliği de kendi içinde sembolize eder. Bu tür köylerimizi de o gövdesi kalın zeytin ağaçlarına benzetirim” dedi.
Kadınların toplumda önemli yerler tuttuğunu da ifade eden Başbakan Soyer, kadınların memlekette daha fazla söz sahibi olmasının zamanı geldiğini söyledi.
Soyer, CTP-BG’nin bir örgüt başkanının kadın olmasının da toplumda önemli bir değişim olduğuna dikkati çekerek, kadınların siyasi yaşamı etkileyecek konuma getirilmesinin önemli olduğunu belirtti.
YAPAY BOYKOY DESTEK BULMADI
Konuşmasında erken seçime de değinen Başbakan Soyer, 19 Nisan’da yapılacak erken seçimin çok önemli olduğunu söyledi.
2007 yılında UBP ile DP’nin yapay meclis boykotu yaparak erken seçim istediğini, ancak 2008’de görüşmelerin başlayabileceğini öngörerek seçime gitmediklerini, ancak 2009’da bir seçimin olabileceğini söylediklerini anımsatan Başbakan Soyer, “UBP-DP Meclisi boykot etmek için otobüslere bindiler. Meclisi otobüslerde idare edeceklerdi. Adına da demokrasi otobüsü dediler ama demokrasi mecliste elde edilir” dedi.
Başbakan Soyer, öngördükleri gibi 2008 yılında görüşmelerin başladığını ve o dönemde söyledikleri gibi 2009’da seçim kararı aldıklarını belirtti.
CTP-BG hükümete geldikten sonra ekonomik ve diğer konularda da Kıbrıs Türk halkının ciddi gelişmeler yaşadığına dikkati çeken Başbakan Soyer, bu gelişmeleri de artırarak devam edeceklerini ve hedeflerinin Malta adası gibi gayrı safi milli hasılayı 23 bin dolara çıkarmak olduğunu söyledi.
Başbakan Soyer, gayrı safi milli hasılayı yükselttikçe kişi başına düşen milli gelirin de artacağına ve ekonominin daha da güçleneceğini ifade etti ve ekonominin güçlenmesi ve Güney ile eşit düzeye getirilmesi mücadelesini de sürdüreceklerini belirtti.
Amaçlarının kendi kendine yeten, kendi kaynakları ile kendi bütçesini yaratan bir halk yaratmak olduğunu kaydeden Başbakan Soyer, yıllarca uygulanan yanlış politikalar sonucu bugün kamu kaynaklarının zor durumda olduğunu ve geleceğin çalındığını vurguladı.
“Zamanında UBP seçim uğuruna peşin ödeme sistemini getirirken herkes alkışladı. 30 Yaşındakini 30 yıldan emekli çıkardı 15 yıl Sosyal Sigorta yatırımı yapanları 25 seneden emekli çıkardı ve böyle yaparak çocuğumuzun tabağından yedik, yarını çaldık” diyen Başbakan Soyer, CTP-BG’nin oy uğruna bu tür popülist yaklaşımlara girmeyeceğini ve bu tür olaylara da fırsat vermeyeceklerini söyledi.
Hükümeti 1 katrilyon 650 trilyon borçla devraldıklarını ve bunun 650 trilyonluk kısmını ödediklerini, diğerlerini de ödeyeceklerini belirten Başbakan Soyer, kamu bütçesini zarara uğratacak ve yarını çalacak, geleceğin önünü tıkayacak hiçbir olaya onay vermeyeceklerini söyledi.
Başbakan Soyer, seçim döneminde herkesin birçok konuda söz vereceğine dikkati çekerek bu sözlerin sorgulanmasını istedi. Soyer halka, “kimden ne ile aldın? Nasıl yapacaksın?” diye bu tür sözlerde bulunanları sorgulaması çağrısında bulundu.
Başbakan Ferdi Sabit Soyer, taşıma su ile değirmenin dönmediğini ve artık kendi kendine yeten bir halk olarak ayakların üzerinde durma zamanı geldiğini belirtti.
ELEKTRİĞİ BELEŞ ALIP, HALKA PARAYLA SATTILAR
UBP’nin 1974’ten 1994 yılına kadar 20 sene Güney Kıbrıs’tan elektrik enerjisini ücretsiz aldığını ancak kendi halkına para ile sattığını anımsatan Başbakan Soyer, alınan paralarla bir fon oluşturulmadığını ve Kıbrıs Türk halkının yıllarca elektrik enerjisi sıkıntısı yaşadığını söyledi.
Halktan 20 yıl boyunca alınan paralarla 1982 yılına kadar elektrik sıkıntısının aşılabileceğini ancak UBP’nin geleceği göremediği için böyle bir atılıma geçmediğini ifade eden Soyer, “Dünyada en pahalı enerjisi elektriği yıllarca beleş almak dünyada hiçbir ülkeye böyle bir şans doğmaz. Eğer UBP geleceği görebilseydi bu şanstan faydalanır ve bu süre içerisinde elektrik sorununu çözerdi” dedi.
Başbakan Soyer, CTP-BG’nin hükümete geldikten sonra 105 megavatlık santrali getirdiklerini, yüksek gerilim hatlarını yenilediklerini, Skada sistemini getirdiklerini belirterek, elektriğe yapılan açılımlar sayesinde bugün enerji sorununun ortadan kalktığını vurguladı.
UBP’nin yıllarca popülist yaklaşımlarla hareket ettiğini, vatandaşlık dağıttığını ve bu çizgisini hala sürdüreceğini söylediğini anımsatan Başbakan Soyer, UBP zihniyetinin aynı olduğunu ve kendin farklı fikre sahip olanlara tahammül edemediğini söyledi.
Siyasette vefa duygusunun küme düştüğünü ifade eden Başbakan Soyer, yıllarca aynı davada yürüyen insanların seçimi kazanmak uğruna dava arkadaşını suçlaması ve harcamasının kabul edilemez olduğunu vurguladı.