CTP-BG Mağusa Milletvekili Okan Dağlı, vatandaşlıklarla ilgili gerçekleri çarpıtmaya çalışan UBP iddialarını yanıtladı:

 CTP-BG Mağusa Milletvekili Okan Dağlı, vatandaşlıklarla ilgili gerçekleri çarpıtmaya çalışan UBP iddialarını yanıtladı:

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Mağusa Milletvekili Okan Dağlı, son zamanlarda vatandaşlıklar konusunda ortaya attıkları spekülasyonlarla Ulusal Birlik Partisi yetkililerinin gerçekleri çarpıtmaya çalıştıklarını vurguladı. Dağlı, UBP-DP’nin 1998-2003 yılları arasında Bakanlar Kurulu kararları ile kayıtsız şartsız verdikleri 6007 vatandaşlığa karşın CTP-BG’nin hükümette olduğu 5 yıllık dönemde Bakanlar Kurulu kararı ile sadece 68 vatandaşlık verildiğini anımsattı.

Dağlı, UBP’nin yasalara aykırı olarak vatandaşlık verdiği kişiler arasında bugün Ergenekon davası sanıklarının da yer aldığına dikkat çekerek, UBP Genel Başkanı Eroğlu’nun bugün bile bu gayrı yasal eylemlerinin arkasında durmakta olmasının ibret verici olduğunun altını çizdi.

Dağlı, konuyla ilgili açıklamaları bugün (15 Ocak Perşembe) Kıbrıs TV’de UBP Milletvekili Hasan Taçoy’la birlikte katıldığı programda yaptı.

Dağlı, programda yaptığı açıklamalarda şu gerçeklerin altını çizdi:

“YASA DIŞI VATANDAŞLARA SAHTE ADRESLER”

“UBP-DP’nin 1998-2003 yılı içinse siyasi irade kullanarak Bakanlar Kurulu kararı ile hiç bir şart aramadan yaptığı vatandaş sayısı 6907’dir. Bu rakam içinde en dikkat çekici nokta seçim yılı olan 2003’te 3102 kişinin vatandaş yapılmasıdır. Bu rakamın da 1563’ü seçim yasaklarının başlayacağı tarihten 15 gün önceki tarih olan 24 Eylül 2003’te oldu. Yani UBP-DP gayrı yasal, gayrı ahlaki ve halkımızın iradesini çiğnemek için bu vatandaşlıkları seçime 5 kala yaptı.” Dağlı, UBP Genel Başkanı Dr. Derviş Eroğlu’nun bugün hala bu yaptıklarının arkasında durduğuna dikkat çekerek, bunun son derece ibret verici bir durum olduğunu kaydetti.

Dağlı, yasalara aykırı olarak vatandaşlık verilen bu kişilerin seçimlerde oy kullanabilmeleri için yaşamadıkları adreslere kaydedildiklerini de anımsatarak, “sadece sayın Eroğlu’nın Müsteşarı Mustafa Tokay’ın ev adresinde 20 kişi ikamet eder olarak gösterildi.” şeklinde konuştu.

Dağlı sözlerini şöyle sürdürdü:

Biz hükümete geldikten sonra CTP olarak Yüksek İdare Mahkemesinde bunların bir çoğunun vatandaşlıklarını mahkeme kararı ile iptal ettirdik. Çok ilginçtir mahkeme ‘bu kişilerin yurttaşlık için başvuruları olmadığını; ilgili şahısların yurttaşlığa alınması için ilgili İçişleri Bakanlığı’nın Bakanlar Kurulu’na önerisi de yoktur, ilgili şahısların yurttaşlığa alınmalarına ilişkin kararlar resmi gazetede de yayımlanmamıştır’ gerekçelerini çok net olarak ortaya koyup bu vatandaşlıkları iptal ettirmiştir.”

ERGENEKON SANIKLARI

Bu şekilde vatandaş yapılanlar içerisinde en popüler olanlardan birinin ise bugün Türkiye’yi ayağa kaldıran Ergenekon davasından yargılanan Sinan Aygün olduğuna işaret eden Dağlı, “Kıbrıs’ta çözüm iradesini ortaya koyan Kıbrıslı Türklerin iradesine karşı her türlü faaliyette bulunmayı mubah sayan bu kişinin de vatandaş yapılması çok ilgi çekicidir ve UBP Genel Başkanı sayın Eroğlu hala, ‘biz gelirsek yine bunları vatandaş yapacağız’ diyor. Ayrıca Danıştay saldırısı azmettiricisi Yüzbaşı Muzaffer Tekin, Akın Birdal suikastının tetikçisi ve Türkiye’de kurulan UBP’nin kurucusu Semih Tufan Gülaltay da UBP-DP’nin vatandaşlık verdiği kişiler arasındadır.”

Tüm bunları şiddetle reddeden, hükümete gelir gelmez de yasal yollarla bu vatandaşlıkları iptal ettirenCTP-BG’nin  5 yıllık hükümet döneminde sadece ve sadece 68 kişiyi Bakanlar Kurulu kararı ile vatandaş yaptığını vurgulayan CTP-BG Mağusa Milletvekili Okan Dağlı, “Sadece doğal yollarla, evlilikten veya anne ve babasının vatandaş olmasından kaynaklanan vatandaşlıklar siyasi irade dışında yasalarla gerçekleşmiştir. UBP bu gerçeği çarpıtmaya çalışmakta ve kendi ayıp ve günahlarını gizlemeye çalışmaktadır’ dedi.