CTP-BG Girne adayları Girne’de düzenlenen görkemli kongrede belli oldu.. Kongrede partililere hitap eden CTP-BG Genel Başkanı Başbakan Ferdi Sabit Soyer CTP-BG’nin ileriye doğru hareketinin hız kesmeden süreceğini vurguladı…

CTP-BG Girne adayları Girne’de düzenlenen görkemli kongrede belli oldu.. Kongrede partililere hitap eden CTP-BG Genel Başkanı Başbakan Ferdi Sabit Soyer CTP-BG’nin ileriye doğru hareketinin hız kesmeden süreceğini vurguladı…

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı Başbakan Ferdi Sabit Soyer, Kıbrıs Türk halkının CTP-BG ile birlikte ileriye doğru olan yürüyüşünün hız kesmeden süreceğini, 19 Nisan erken genel seçimlerinden daha da güçlenerek çıkacak olan CTP-BG in ülkeyi bugün bulunduğu yerden çok daha ileriye taşıyacağını vurguladı.

CTP-BG’nin kesinleşen ilk milletvekili adayları bu akşam (10 Şubat Salı), adaylar ve sıralamaların saptandığı Girne Olağanüstü İlçe Kongresi’nde belli oldu.

Bayındırlık ve Ulaştırma bakanı Salih Usar’ın divan başkanlığında toplanan Girne İlçe Kongresinde partililere hitap eden CTP-BG Genel Başkanı Başbakan Ferdi Sabit Soyer, CTP-BG’nin delegelerinin seçme hakkı ile seçime giren tek parti olduğunu vurguladı.

Kongrede ilk söz alan CTP-BG Girne İlçe Başkanı Salih İzbul, CTP-BG’nin beş yılda yaşanan 6 seçimin tümünden de başarıyla çıktığının altını çizerek, “Bu seçimde de öyle olacağından kuşkumuz yok” dedi.

SOYER: ORTAK HEDEDFİMİZ İLERLEMEDİR

İzbul’un ardından salonu dolduran coşkulu kalabalığa hitap eden CTP-BG Genel Başkanı başbakan Ferdi Sabit Soyer CTP-BG’nin delegelerinin seçme hakkı ile seçime girebilecek tek parti olduğuna dikkat çekerek, “partimizin ilkeleriyle, partililerimizle gurur duyuyorum,” dedi. Ulusal Birlik partisinin aday adaylık başvuruları için bile 3 bin 500 tl talep ettiğine işaret eden CTP-BG Genel Başkanı başbakan Soyer, “parayı yatıran aday adayları kimdir bilinmez. Bizdeki demokratik mekanizma hangi partide vardır? Kendine dair ödevlerini yerine getiremeyen başkalarına karşı hiç getiremez. Mekanizmasını demokratik yolla işleten CTP-BG’dir. Demokratik hukuk devletini kurumsallaştıran biziz.” dedi.

CTP-BG ’nin Girne kontenjan adaylarının Havva yetkili ve Mehmet Dolmacı olduğuna işaret eden Soyer her iki adaya da teşekkür ederek, “izin yapacağınız seçimle bu listeye girecek adaylar, kontenjan adayları, belediye başkanları, sempatizanlar ve partililer birbirimize kenetleneceğiz. Bu ortak hedef ilerlemedir,” şeklinde konuştu.

“İLERLEME DÜŞÜNCEDE TEMELDE İNSAN OLMAYI GEREKTİRİR”

Soyer sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kimse bizden T izni dağıtmamızı beklemesin. Kimse kamu mallarını ve çift maaş dağıtmamızı beklemesin. Kazanmak adına başkasını karalamayacağız. İlerleme, düşüncede temelde insan olmayı gerektirir. Bu seçim döneminde çok karalama ve yalanla karşılaşacağız. Hakarete cevabımız küfür ve yalan olmayacak. Çünkü onu yapan düşünce fakirliğidir. Amaç düşünce tartışılmasın, çünkü düşünceleri kısırdır. Seçimi bir dövüşe çevirmeye çalışır.”

UBP’li bir belediye başkanının belediyeler yasasının geçmesi durumunda 1000 çalışanı kapı önüne koyacakları ve sonra da içlerinden kimleri yeniden işe alacaklarını seçecekleri tehdidinde bulunduğuna dikkat çeken CTP-BG Genel başkanı Soyer, “Bu düşünce 56 model Chevrolet’e benzer. İnsanın ekmeğiyle oynayarak onun karşısına çıkıyorlar.” dedi. UBP’nin bu belediye başkanlarının düşünce erbabı hangi kişi yazdı. Hangi siyasi parti açıklama yaptı.

AB’DE AKTÖR OLMALIYIZ

Konuşmasında ab ile ilişkilere de yer veren CTP-BG Genel Başkanı Başbakan Ferdi Sabit Soyer, AB’ye katılmanın önemine dikkat çekerek, “AB içinde Güney aktördür, belirleyicidir. Biz de olmalıyız. Geçen gün Sarkozy ve Merkel bir araya geldi. Fransa Nato’ya üye olmak ve Türkiye ile ilişkilerini düzenlemek istiyor. Bayan Merkel Güney Kıbrıs AB ama NATO değil. Türkiye AB değil ama NATO üyesidir. Güney Kıbrıs’ın NATO ile ilişkisi sorun olmamalıdır., “dedi.

İZBUL: CTP-BG DÖNEMİ REFORMLAR DÖNEMİ OLDU

Kongrede ilk söz alan CTP-BG Girne İlçe Başkanı Salih İzbul, CTP-BG’nin beş yılda yaşanan 6 seçimin tümünden de başarıyla çıktığının altını çizerek, “Bu seçimde de öyle olacağından kuşkumuz yok” dedi.

CTP-BG’nin hükümette bulunduğu 5 yılda birçok konuda reform yaptığını ve tam 400 yasa

geçirdiğini kaydeden İzbul, “1974’ten beridir dokunulamayan konulara dokunma cesareti gösterdik. Birçok konuda cesurca kararlar aldık ve bugünlere geldik,” diye konuştu.

CTP-BG’nin 2003’de kişi başına beş bin dolar olan milli geliri, 2008’de on beş bin dolara çıkardığına dikkat çeken İzbul, turizmde de 20 bin yatak sayısına ulaşıldığını; tek tip sosyal güvenlik yasası geçirilerek 2008 yılı başından uygulanmaya başlandığını vurguladı. İzbul, CTP-BG’nin hükümette olduğu beş yıl içerisinde her alanda reformlar gerçekleştirdiğinin altını çizdi.

Gelişmeler göz önüne alındığında 2009 yılı sonunda Kıbrıs sorunu ile ilgili bir referandumun gündeme gelebileceğine işaret eden CTP-BG Girne İlçe Başkanı, “Kuzey Kıbrıs’taki seçimlerin bu sürece olumsuz etki yapmaması; Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın elinin daha güçlü kılınması için bu seçimlerden barış ve çözümün tek adresi olan CTP-BG’’nin en güçlü şekilde çıkabilmesini sağlamalıyız, erken seçimin temel amacı Kıbrıs Sorununda beklenilen süreçtir. Bu erken seçim toplumumuzun çıkarı içindir” dedi.

İzbul konuşmasını şu sözlerle tamamladı: Kurulduğumuz günden beridir kutsal bir amaç için çalıştık, mücadele ettik. Bu kutsal amaç Kıbrıs’ta çözümdür. Onun da sonuna geldik. Çünkü bu yılın sonunda bu iş bitecek.

CTP-BG ’den aday adayı olmak dahi büyük bir onurdur. Biz bütün enerjimizi, ilkelerimiz doğrultusunda ve Kıbrıs’ta barış ve çözüm yönünde kullanacağız. Aday olalım ya da olmayalım önemli olan ülkemizdir, çözümdür, CTP-BG’dir, partimizdir…19’u arife 20’si bayram… O güne kadar çalışmaya devam…