Eurobarometre araştırmasından çıkan sonuç:
Eurobarometre araştırmasına göre Kıbrıslı Türkler AB üyesi 27 ülke halklarına oranla önümüzdeki bir yıldan daha umutlu…

Eurobarometre araştırmasından çıkan sonuç:
Eurobarometre araştırmasına göre Kıbrıslı Türkler AB üyesi 27 ülke halklarına oranla önümüzdeki bir yıldan daha umutlu…
Kıbrıs Türk Toplumunda ekonominin durumunun kötü olduğunu belirtenlerin yüzde 68’i “kendi evlerinde mali durumun iyi olduğunu”, yüzde 60’lık kesim ise “kişisel istihdam durumundan memnun olduğunu” söylüyor.
Kıbrıslı Türkler AB’ye uyum çalışmlarına yüzde 53, AB vizyonuna ise yüzde 58 oranında destek veriyor. Kıbrıslı Türkler için AB “barış, ekonomik gelişme, sosyal güvence, demokrasi ve dünyayla entegrasyon” anlamına geliyor…
CTP-BG Genel Sekreteri Ömer Kalyoncu: “Sorunlar her zaman olacak. Ancak sorunları aşmak ancak doğru vizyonla mümkündür. Halkımız, iş insanlarımız, uzmanlarımız bunun bilincindedir. O vizyon çözüm ve AB vizyonudur…”

Avrupa Birliği’nin nabzını tutmak için düzenli olarak yapılan Eurobarometre araştırmasından çıkan sonuçların, Kıbrıslı Türklerin AB ve çözüm vizyonuna büyük bir destek vermeye devam ettiğine dikkat çekildi.

Geçen Kasım ayında yapılan Eurobarometre-70 kodlu araştırmada, dünyada yaşanan ekonomik krizin etkilerinin Kuzey Kıbrıs’ta Avrupa Birliği genelinin altında algılandığı kaydedildi.

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Sekreteri Ömer Kalyoncu, Eurobarometre sonuçlarının, Kıbrıslı Türklerin çözüm ve AB hedefiyle CTP-BG’nin hedeflerinin örtüştüğünü bir kez daha gözler önüne serdiğini belirtti.

Araştırmaya göre Kıbrıslı Türklerin AB’ye uyum çalışmalarından halkın yüzde 53’ünün memnun olduğunu, halkın yüzde 58’inin ise AB vizyonuna tam destek verdiğini anlatan Kalyoncu, “Bu rakamlar CTP-BG’nin vizyonuyla halkın vizyonunun örtüştüğünü göstermektedir” dedi.

Ömer Kalyoncu, Eurobarometre’ye göre AB’nin Kıbrıslı Türkler için “barış, ekonomik gelişme, sosyal güvence, demokrasi ve dünyayla entegrasyon” anlamına geldiğinin bir kez daha ortaya serildiğini kaydetti.
AB HALKLARI DAHA KARAMSAR

Araştırmadan çıkan Kuzey Kıbrıs’taki ekonomik durumla ilgili verilere de değinen Kalyoncu, dünyada ve AB genelinde hüküm süren ekonomik krizin ülkemizde de hissediliğinin açık olduğunu, bunun bilinen bir gerçek olduğu belirtti. “Dünyadaki ekonomik krizi ilk seslendiren ve buna karşı tedbir alan da CTP-BG ve hükümet olmuştur” diyen Kalyoncu, ABD ve İngiltere başta olmak üzere dünyada ve AB’de bankalar batarken Kuzey Kıbrıs’ta finans sektörünün ciddi bir sıkıntı yaşamadığını anımsattı.

UBP hükümetlerinin geçmişte bankaları batırdığını, küçük krizlerde bile finans kurumlarının sallandığını kaydeden Ömer Kalyoncu, oysa bu dönemde o kadar büyük dalgaya rağmen bankaların ayakta durduğunu ifade etti.

Kıbrıslı Türklerin ekonomik durumla ilgili yakın geçmişe oranla “karamsar” olduğu bilgisinin yadırganmaması gerektiğini vurgulayan Kalyoncu, ekonomide bir süredir sıkıntı yaşandığını, ancak bunun dünya ölçeğindeki sıkıntıların bir sonucu olduğunu kaydetti.

CTP-BG’nin hükümete geldiği dönem öncesiyle kıyaslanamayacak kadar ekonomide ve refah düzeyinde ilerleme sağlandığını, halkın da bunun bilincinde olduğunu söyleyen Kalyoncu, “Eurobarometre araştırması da göstermektedir ki AB üyesi ülke halklarının ekonomiyle ilgili karamsarlığı Kıbrıslı Türklerin’kinin üstündedir” dedi.

Eurobarometre raporunun orijinalinde “Kıbrıslı Türklerin AB üyesi ülke vatandaşlarına kıyasla önümüzdeki bir yıllık süreden daha umutlu olduklarının” yazıldığına dikkati çeken Kalyoncu, kamuoyuna yansıyan bazı rakamların yanında bu tür verilerin de değerlendirilmesi gereğine işaret etti.

CTP-BG Genel Sekreteri Ömer Kalyoncu, Eurobarometre araştırmasından çıkan bir diğer verinin de, Kıbrıs Türk Toplumunda ekonominin durumunun kötü olduğunu belirtenlerin yüzde 68’inin “kendi evlerinde mali durumun iyi olduğunu”, yüzde 60’lık kesimin ise “kişisel istihdam durumundan memnun olduğunu” söylemesi olduğuna dikkati çekti.

“Sorunlar her zaman olacak” diyen Kalyoncu, “Sorunları aşmak ancak doğru vizyonla mümkündür. Halkımız, iş insanlarımız, uzmanlarımız bunun bilincindedir. O vizyon çözüm ve AB vizyonudur” şeklinde konuştu.