CTP-BG Genel Başkanı Yorgancıoğlu, “Hükümetin kararı Kıbrıslı Türkleri dünyadan izole eden ABAD kararının prototipidir. Niyet, bir sonraki adımda Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportlarını tamamen yasaklamaktır. UBP’nin sicilinde bu vardır.” “Bu kararla alan sivil toplum örgütleri, sanatçılar, sporcular, öğrenciler ve basın mensupları da kamu görevlileriyle birlikte ‘yasaklılar listesi’ne sokulmuştur.”

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, hükümetin Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportlarıyla ilgili aldığı son kararı ‘yasakçı zihniyetin bir adımı’ diye niteledi. Başbakan İrsen Küçük’e seslenen Yorgancıoğlu, “Bir sonraki adımda Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportlarını tamamen yasaklamaya mı hazırlanıyorsunuz?” diye sordu.

Sınır kapılarının açılmasıyla birlikte Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportu elde etmenin kolaylaştığı dönemde UBP hükümetinin aynı yasakçı zihniyetle hareket ettiğini anımsatan Yorgancıoğlu, Derviş Eroğlu başkanlığındaki hükümetin yasakçı yasalar ve uygulamalara yöneldiğini kaydetti.

Yorgancıoğlu, şimdiki hükümetin aldığı kararın kamu görevlilerinin seyahat özgürlüğünü kısıtladığı gibi, kamuda olmayan kişilere ve sivil toplum örgütlerine de yeni bir engelleme getirdiğine dikkati çekti.

Bakanlar Kurulu kararına göre, devletin burs verdiği öğrencilerin Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportu kullanamayacağını vurgulayan CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, eğitimdeki gençleri olumsuz etkileyecek bu kararla neyin amaçlandığını sordu.

Kararla devletten seyahat katkısı alan sivil toplum örgütlerinin, sanatçıların, sporcuların, öğrencilerin, basın mensuplarının ve diğer kesimlerin de kamu görevlileriyle birlikte ‘yasaklılar listesi’ne sokulduğunu vurgulayan Yorgancıoğlu şöyle devam etti:

“Bakanlar Kurulu kararı, dolaylı olarak birçok kesimin Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportu kullanmasını önlemeye dönüktür. UBP hükümetlerinin siciliyle birlikte değerlendirirsek, bunun bir sonraki adımı pasaportları tamamen yasaklamaktır. Bu zihniyet, Kıbrıslı Türkleri dünyadan izole eden ABAD kararına yol açan uygulamaların prototipidir. Dünyayla bağlantı kurmakta zorlanan toplumu uluslararası camiadan daha da uzaklaştırmaktan başka işe yaramayan bu tür karar ve uygulamalardan uzak durulmalıdır.”

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Bakanlar Kurulu kararının ayrıca turizm başta olmak üzere bazı sektörlere olumsuz etki yapma potansiyeli bulunduğunu da sözlerine ekledi.

 

CTP Basın Bürosu