Cumhuriyetçi Türk Partisi Gençlik Örgütü, ülkemizin en köklü partilerinden biri olan Ulusal Birlik Partisi kurultayında yaşananları başından sonuna ibretle izlemiştir.

 Cumhuriyetçi Türk Partisi Gençlik Örgütü, ülkemizin en köklü partilerinden biri olan Ulusal Birlik Partisi kurultayında yaşananları başından sonuna ibretle izlemiştir. Kurultay sürecinde yaşananlar ve ortaya çıkan çeşitli sonuçlar oldukça düşündürücüdür. Bugün ortaya çıkan sonuçlar geçmişle birlikte düşünüldüğünde ana muhalefet partisinde hiçbir şeyin değişmediği açıkça görülmektedir. Tüm süreç boyunca yaşananlar ilkesizliğin politikada nasıl yer bulduğunu çok iyi anlatmakta ve gelecek ile geçmişi bağdaştırmak için bize önemli bir imkân yaratmaktadır.

 

Kurultay süreci başından sonuna takip edildiği zaman ortaya çıkan manzara çok bildik bir düşüncenin tezahürüdür. O düşünce de STATÜKO’dur! Bizlere yıllarımızı kaybettiren, gençlerin geleceğini çalan o düşüncenin mümtaz temsilcilerinin bugün yeniden iş başına gelmesi halkımız ve özellikle de gençler tarafından iyi değerlendirilmelidir.

 

Basit bir parti başkanlığı seçimi için bile Ankara kapılarını aşındıran, Ankara’nın desteğini aldığını göstermeye çalışarak seçimden bir şeyler kotarmaya çalışan bir zihniyetin ve onun temsilcilerinin ne bu ülkeye ne de halkımıza verecekleri hiçbir şey yoktur.

 

Kurultaylarında “Halkımız Rum’la birleşmeye mahkûm değildir. Ayrılma hakkı da birleşme hakkı kadar geçerlidir.”  gibi şaşırtıcı komisyon kararlarına imza atan bu zihniyetin temsilcileri bir kez daha vizyonlarını göstermişlerdir. Bu vizyon Kopenhag’da halkımızın geleceği görüşülürken “muz bahçelerini dolaşma” vizyonudur. Bu vizyon Ankara’nın desteğini alıp seçim kazanınca “şükran sana Ankara”, destek alamayıp seçim kaybedince “silahlanıp dağa çıkarız” vizyonudur.

 

Partisinin kurultayında açık bir farkla parti başkanlığına yeniden seçilen Sn. Eroğlu’nun konuşmasında sık sık “UBP bu ülkeyi mamur etmiştir” cümlesini kullandığı özellikle dikkatimizi çekmiştir. Konuşmasının devamında ülkedeki en önemli sorunun elektrik-su sorunu olduğunu söyleyen Eroğlu’na sormak istiyoruz:

 

İktidarda kaldığınız 20 yılda elektrik-su sorununu çözemediğiniz için mi ülkeyi “mamur ettiğinizi” söylüyorsunuz? Yoksa Kıbrıs Türk Gençliğini göç etmek zorunda bıraktığınız için mi? 2003 yılında hazırladığınız ve ülkemizdeki gençlerin Anadolu’daki gençlerle evlendirilmelerini öngören paket de bu “mamur etme”nin bir parçası mıydı? Yoksa bunları “mamur edemedikleriniz” arasında mı görüyorsunuz?

 

            Bu halk referandum hakkı talep ederken, mecliste nisabı sağlamayarak karar aldırmadığınızı, Kopenhag’da görüşmeler yapılırken Yeşilırmak’ta muz bahçelerini gezdiğinizi, seçimler yaklaşırken binlerce kişiye bir gecede vatandaşlık dağıttığınızı, vatandaşlık dağıttığınız kişilerin sonradan Ergenekon davası kapsamında yargılandığını ve daha birçok şeyi unutmamıştır Sn. Eroğlu!

 

            Siz ve zihniyetiniz gidene kadar, bu ülkede kalıcı barış sağlanana kadar, yarattığınız statüko ve onun yansıması olan düşünceler yıkılana kadar CTP Gençlik Örgütü onurlu mücadelesini sürdürecektir.

 

 

 

Erbay AKANSOY

CTP Gençlik Örgütü

Genel Başkanı