UBP’nin, her türlü etik değeri yıkarak hükümet etme ısrarını sürdürdüğüne işaret eden CTP-BG Genel Başkanı özkan Yorgancıoğlu, UBP hükümetinin gitme zamanının artık geldiğini vurguladı

BASIN AÇIKLAMASI

 

 

Ülkemiz kaosa, halkımız da yoksulluğa sürüklenirken, Ulusal Birlik Partisi Hükümeti ülkede her şey güllük gülistanlıkmış gibi rahat hareket ediyor.

Gün geçmiyor ki halkımız, herhangi bir ürünün zamlandığını görmesin.

Gün geçmiyor ki halkımız, ayrıcalıklı UBP’lilere kıyak geçilmediğini, avantaj sağlanmadığını veya işe alınmadığını görmesin.

Gün geçmiyor ki halkımız, ülkemizin bir parçasının, doğamızın katledilmesini, sermayenin ötekileştirilmesi pahasına birilerine peşkeş çekilmediğini görmesin.

Gün geçmiyor ki ülkemizde bir iş yeri, ekonominin kötüye gitmesi nedeniyle kepenklerini indirmesin.

Gün geçmiyor ki halkımız, yasaların ve Anayasanın çiğnenmediği bir gün yaşamasın.

Son olarak Özelleştirme Yasası, AB normları gözetilmeden, birçok insanımızın işsiz kalması ve devlete ilave yük getirmesi pahasına, geçirilmeye çalışılıyor. Bunun için Başbakan’ın Antalya’dan meclise buyurduğuna tanık olduk.

Bütün bunlar yaşanırken ve hayat pahalılığı ödenecek yerde, halkımızın cebindeki paraya peşi sıra yapılan zamlarla her gün el atılırken, bu ülkenin bakanları cevizcinin çuvalından oynayarak, kendi ceplerinden ödermişçesine makam arabalarını değiştiriyor. Üstelik bunun için, BİN asgari ücret maaşa denk gelecek bir kaynak kullanılıyor.

Bir taraftan bunlar yaşanırken, diğer taraftan da yasa gereği olmasına rağmen, aynı bakanlar sendikalarla toplu sözleşme masasına oturmuyor. Hayat pahalılığının verilip verilmeyeceği, verilecekse hangi oranda verileceği masada belirlenecek bir unsurdur ve hükümetin sendikalarla masaya oturması yasal bir zorunluluktur. Hükümet, tüm bu yükümlülüklerini yerine getireceğine, akıl almaz işlerle uğraşıyor ve halkına düşman bir tutum sergilemeye devam ediyor.

UBP Hükümetinin ne yasalara, ne de anayasaya saygı göstermediği artık apaçık ortadadır. Yasalara saygılı olmayan, halkımızın gelecek kaygısını taşımayan ve hissetmeyen, halkımızın taşınır-taşınmaz kaynaklarını, mirasyedi hovardası gibi tüketen bu hükümete, halkımızın itibar etmesi artık beklenmemelidir. Kendi içinde çıkar kavgasından başka kaygısı olmayan bu hükümetin artık halkımızı temsil etmediği apaçık ortadadır.

Ticaret Odası’nın yaptığı araştırmada, rekabet edebilirliğin önündeki en büyük engellerlin sırası ile politik istikrarsızlık, hükümetin istikrarsızlığı ve yolsuzluk ilk üç sırayı paylaştığına göre, UBP hükümetinin artık gitme zamanı gelmiştir. Yapılması planlanan ve artık dedikodudan öte bir boyut kazandığı belli olan yeni milletvekili transferleri de bu gidişin önünde engel olamayacaktır.

UBP, daha önce gerçekleştirdiği milletvekili transferleriyle hükümet olma pozisyonunu sağlamışken, şimdi yeniden bu durumun devamı için milletvekili avına çıkmış görülüyor. Hükümet, yapacağı transferlerle, kendine katacağı milletvekillerinin sağlayacağı güçle atakta kalmaya çalışacaksa, bu yaşam destek ünitesine bağlı bir yaşam olacaktır.

Bizler halkımızın iradesini hiçe sayan ve onu da kendi gibi yapay bir ortamda yaşatacak bir anlayışa tahammül göstermeyeceğiz. UBP, her türlü etik değeri yıkarak hükümet etme ısrarını sürdürecekse, bilmelidir ki karşısında CTP-BG ve halk vardır.

 

Özkan Yorgancıoğlu

CTP-BG Genel Başkanı