CTP Girne İlçesi yönetimi, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü’nün basın aracılığıyla yaptığı açıklamaya yanıt verdi:

İlçe Yönetim Kurulumuzun geçtiğimiz hafta Girne’de yaşanan ve giderek kaosa dönüşmeye başlayan sorunlarla ilgili yayınlamış olduğu basın bildirisine karşı Girne Belediye Başkanı Sayın Nidai Güngördü’nün vermiş olduğu cevabı dikkatli biçimde inceledik. Öncelikle yoğun olması gerektiğini düşündüğümüz programı içerisinde yayınlamış olduğumuz bildiriye uzun uzadıya cevap verme çabası için belediye başkanına teşekkür ederiz. Bununla birlikte; yayınlamış olduğu cevabi bildirinin İlçe Yönetim Kurulumuzun yapmış olduğu tespitleri ne kadar doğrular nitelikte olduğunu görmekten mutluluk duyduğumuzu da paylaşmak isteriz. Sayın Güngördü kentte aldığı, almakta olduğu ve almayı düşündüğü palyatif tedbirleri uzun uzadıya anlatmış ve kentin geneline dair hiçbir vizyonu olmadığını bir kez daha kanıtlamıştır.

Uzun uzadıya anlatmakta olduğu ve kentin içerisine girdiği sorunlar girdabından çıkmaya hiçbir katkısı olmayan palyatif tedbirlerin, içinde bulunduğumuz yüzyılda çağdaş belediyecilikle uzaktan yakından ilgisi olmadığını kendisine hatırlatmak isteriz.
Sayın Güngördü uzun yıllar boyunca önce teknik personel ardındansa belediye müdürü olarak Girne Belediyesi’nde çalışmış bir kişidir. Öte yandan Girne’ye şu veya bu biçimde hizmetler vermiş neredeyse tüm eski belediye başkanları ile çalışma şansı yakalamıştır ki bu şans bugüne kadar kendisinden başka hiçbir belediye başkanının elinde olmamıştır. Hal böyle iken; Sayın Güngördü kentte yaşanan sorunların tek bir tanesi ile ilgili kendini sorumlu hissetmemekte tüm sorumluluğu geçmiş yöneticilerden müteahhitlere kadar geniş bir kesime yükleme çabası içine girmektedir.

2014 Yerel Seçimlerinde takvimlenmiş şekilde vermiş olduğu vaatlere karşılık halkımız adına yüklenmiş olduğu sorumluluğun kendisine bu yanıltmaca içerisine girme hakkı vermediğini bilmesi gerekmektedir. Öte yandan Girne halkına daha iyi hizmet götürmek amacıyla göreve soyunan bir kişinin eleştiriler karşısında bu denli tahammülsüz bir yaklaşım içerisine girmesinin Girnelilerin alamadığı hangi hizmete katkı sağladığını anlamakta da güçlük çekmekteyiz. Bugün kentte akmayan trafik Girne’de yaşayan herkesin yaşam kalitesini düşürmektedir. Bu bakımdan Sayın Güngördü’ye eleştiriler karşısında tahammülsüz bir tutum içerisine girmektense bunlardan yararlanmayı ve kalan bir buçuk yıllık görev süresi içerisinde kentin sorunlarına konsantre olmayı öneririz.

Son olarak; Sayın Belediye Başkanının partimize mensup eski belediye başkanı döneminde yapıldığını söylediği işlerle ilgili sormuş olduğu soruları hayretle karşıladığımızı belirtmek isteriz. 2014 yılında gerçekleşen yerel seçimlerde seçmenlerimiz uzun süre bu görevini sürdürmekte olan eski belediye başkanı yerine bu göreve Sayın Güngördü’yü getirmiş ve kendisini bu kentin belediye başkanı yapmıştır.

2014 yerel seçimlerinin üzerinden geçen iki buçuk yıllık süre içerisinde Sayın Güngördü bildirimiz yayınlanana kadar aklına bile getirmediği ancak sonrasında bize yöneltmiş olduğu sorularla ilgili ne gibi bir idari veya cezai işlem gerçekleştirdiğini halkımıza ve bize anlatmak durumundadır. Şu anda kendisi iktidardadır ve sormakta olduğu sorularla ilgili her türlü işlemi yapabilecek olanağa sahiptir. Eğer bahsettiği sorunlar ve raporlarla ilgili yasalara aykırı bir durum olduğu tespitine sahipse ve iki buçuk yıldır bu konularla ilgili hiçbir adım atmamışsa bu kabul edilebilir bir durum değildir. Siyaset artık bir takım iddiaların ortaya atıldığı ve bu iddialar üzerinden dedikodu yöntemleriyle manipülasyona girildiği bir anlayışla ele alınmamalıdır. Bu yöntemler artık eskimiştir ve halkımızın daha iyi hizmet almasına da hiçbir katkısı olmamaktadır. Bu bakımdan Sayın Güngördü’nün ortaya atmış olduğu iddialarla ilgili elinde bulunan yetkileri sonuna kadar kullanması en fazla da bizim talep edeceğimiz ve etmekte olduğumuz bir durumdur. Kendisine bu konuda da görevini yerine getirme çağrısında bulunur, saygılarımızı sunarız.

Girne İlçe Yönetim Kurulu (a)
Mehmet Kale Kişi
İlçe Başkanı