Sosyalist Enternasyonal’den Kıbrıs’ta çözüm çağrısı

İspanya’nın Malaga kentinde 16-17 Aralık tarihlerinde toplanan Sosyalist Enternasyonal Akdeniz Komitesi’nin Sonuç Bildirgesi’nde Kıbrıs’ta en erken zamanda çözüm çağrısı yapıldı. Cumhuriyetçi Türk Partisi toplantıda milletvekili ve MYK üyesi Armağan Candan tarafından temsil edildi.

Sosyalist Enternasyonal Malaga Deklarasyonu’nda 9 Ocak 2017’de Cenevre’de biraraya gelecek olan iki lidere ve ilgili tüm taraflara iki kesimli, iki toplumlu federal çözüme en erken zamanda varmak için çalışmaya devam etme çağrısı yapıldı. Bu önemli fırsatın kaçırılmaması gerektiğinin vurgulandığı sonuç bildirgesinde 12 Ocak’ta toplanacak uluslararası Kıbrıs konferansının başarılı olması dileğinde bulunuldu. Ayrıca Kıbrıs adasının yakında Doğu Akdeniz’de barış, işbirliği ve refahın sembolü olmasının umut edildiği vurgulandı.

CANDAN: “KIBRIS’TAKİ ÇÖZÜM AKDENİZ İÇİN ÖNEMLİ BİR ÖRNEK OLACAK”
CTP milletvekili ve MYK üyesi Armağan Candan da toplantıda bir konuşma yaparak Kıbrıs’taki çözüm sürecine ilişkin bilgi verdi ve uluslararası toplumdan sürecin başarılı olması için destek istedi. Candan, Malaga deklarasyonunda çözüme ilişkin güçlü bir çağrı yapılmasını talep etti ve CTP’nin önerisini sundu. Savaş ve göçlerin yaşandığı bir bölgede Kıbrıs sorununun karşılıklı kabul edilebilir bir çözüme ulaşmasının hem Kıbrıs’ın önünü açacağını ifade eden Armağan Candan, bunun bölge için de önemli bir örnek teşkil edeceğini, bu çerçevede Cenevre görüşmelerinin çok önemli olduğunu kaydetti.

AYALA: “CENEVRE’DEN OLUMLU SONUÇ BEKLİYORUZ”
Sosyalist Enternasyonal Genel Sekreteri Luis Ayala da Kıbrıs’taki iki toplumun sabırla müzakereleri ileri bir aşamaya getirdiğini, süreci desteklediklerini, Cenevre’de olumlu bir sonuç çıkmasını beklediklerini, Mart 2017’de Kolombiya’da yapılacak Sosyalist Enternasyonal Dünya Kongresi’nde Kıbrıs’ı bir başarı hikayesi olarak görmeyi arzu ettiklerini belirtti. Ayala, Kıbrıs’ın Doğu Akdeniz’de parlayan bir yıldız olması gerektiğini vurguladı. Toplantıda ayrıca İspanya, Türkiye, Fransa, İsrail, Yunanistan ve İtalya temsilcileri de Kıbrıs konusuna değinerek en erken zamanda çözüme ulaşılmasını diledi.