Göreve geldiği 2009 yılından beridir plansız, programsız, hukuk dışı ve antidemokratik uygulamaları ile hayatı çekilmez noktaya taşıyan, uyguladığı yanlış ekonomi politikalar nedeni ile halkımızın alım gücünü gerileten, daha doğru bir ifade ile hayatın bütün alanlarını kaosa çeviren Ulusal Birlik Partisi Hükümeti, ülkemizin en küçük sorunlarını dahi çözemez bir konuma gelmiştir.

 Hükümet, kabul edilmez bu uygulamaları yanında halkımızın sosyal, kültürel yapısı ile alışkanlıklarının dönüştürülmesine de çalışmaktadır.

Tarihinin en kötü hükümeti ile yönetilmeye çalışılan halkımız bütün bu olumsuzluklara tepki koyarak, toplumsal değerlerimize, kültürümüze ve siyasal irademize sahip çıkmaya çalışarak antidemokratik uygulamalara boyun eğmeyeceğini göstermiştir.

Bütün bu olumsuz gelişmeleri görmezden gelen UBP Hükümeti ve Başbakan İrsen Küçük eleştiriler karşısında suspus olmakta, sorumluluklarını yerine getirme bir yana eylem yapanları polise coplatmaktadırlar.

Hava- Sen’in hak arama mücadelesinde insanlarımızın polise dövdürüldüğü, yaptıkları eylem nedeni ile EL-SEN, BES ve diğer sendika üyelerinin tutuklandığı, eğitim kurumlarımızın özelleştirilmesine karşı çıkan DAÜ-SEN ve diğer sendika üyelerinin tartaklandığı ve bazılarının dava edildiği unutulmuş değildir.

KKTC bir hukuk devletidir ancak bugün ülkemizi yönetenler hukuka saygılı olmamayı maharet saymakta, hukuksuzluğu hukukun yerine koymaktadır.

Halkımızın kaynaklarını har vurup harman savuranlar, Sayıştay raporları ile yolsuzluk yaptıkları belirlenenler elleri kolları sallanarak ortada dolaşırken haklarını arayan insanların coplanması, sorgulanması ve kendilerine dava okunması kabul edilmez bir davranıştır. Çünkü herkesin eylem yapma ve düşüncelerini açıklama hakkı vardır.

Geçtiğimiz günlerde UBP Hükümeti’nin yayınladığı kıyafet genelgesini protesto eden öğretmenlerden sekiz tanesine Fasıl 154 Ceza Yasası kapsamında ‘Haylaz ve ahlaksız’ kişiler suçlaması ile dava açılması, Hükümetin acizliği ve tahammülsüzlüğünü göstermektedir.

Yolsuzlukları, adam kayırmaları, sahtekarlıkları görmezden gelen hükümet anlayışının siyaset kokan bu girişimini kabul etmiyor, bu kararlarını yeniden gözden geçirmeye davet ediyoruz.

 

Özkan Yorgancıoğlu

CTP-BG Genel Başkanı

20 Aralık 2012