CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy, AB Dönem Başkanlığı’nı devralan Güney Kıbrıs’ın bu işi tek başına üstlenmesini ‘acı gerçek’ olarak yorumladı.

Kıbrıs Türklerinin uğradıkları haksızlıklara ‘biz hayalet değiliz’ diyerek karşı çıkılmasının bir işe yaramayacağını söyleyen CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy, “Emeğe saygım sonsuz ama Kıbrıs Türkleri siyasi öznedir ve yeri sokak değildir” dedi. Bugün Kıbrıs TV’de Aytuğ Türkkan’ın sunduğu programa katılan Genel Sekreter Asım Akansoy, tek kurtuluşun gerçek bir sistem vaat eden siyasilerin yönetime geçmesiyle mümkün olacağını söyledi.

NACİ TALAT LONDRA’DAYDI

Geçtiğimiz hafta CTP Londra Örgütü’nün faaliyetlerine katkı sağlamak için İngiltere’de bulunan Akansoy oradaki temasları ile ilgili de değerlendirmelerde bulundu. Londra’da yaşayan Kıbrıs Türklerinin tüm siyasi partiler için çok önemli olması gerektiğini söyleyen Akansoy, “3 ay önce Londra’da örgütün bundan sonraki çalışmalarını ile ilgili ilk temasları yapmıştık. Geçtiğimiz hafta yeniden giderek faaliyetleri yerinde inceledik. Çalışmalarımızı hızlandırdık. Naci Talat’ı Anma Gecesi’nde partililerimizle buluşup Naci Talat’ı andık. Katılım yüksekti ve herkes Naci Talat’la ilgili anısını paylaştı, duygusal anlar yaşandı” dedi.

AB DÖNEM BAŞKANLIĞI

Rum yönetiminin tek başına AB Dönem Başkanlığını devralmasının acı bir gerçek olduğunu belirten Akansoy, “Kıbrıs Türkleri daha da mağdur olmamak için Türkiye’nin geniş diplomasi ağını kendi çıkarına kullanmalıdır. Yeşil Hat Tüzüğü’nün uygulanabilirliğini artırmak için Türkiye’nin lobisi vardır. Bu bizim hükümetlerimizce sağlıklı kullanılmıyor” dedi. Kıbrıs Türklerini temsil etmek adına Eroğlu’nun yeniden masaya oturup Kıbrıs Türklerinin haklarını savunması gerektiğini söyleyen Akansoy, “Aslında ortada bir masa da kalmamıştır, güven artırıcı önlemlerle sorunu bütünlüklü olarak çözmek mümkün değildir” dedi. 

SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNİN BRÜKSEL ÇIKARMASI

Kıbrıs Türklerinin siyasi özne olan bir toplum olduğunu söyleyen Akansoy, bazı sivil toplum örgütlerinin geçtiğimiz günlerde Brüksel’de düzenledikleri eylemle ilgili düşüncelerini de aktardı: “Sokaklarda hayalet kıyafetleriyle eylem yapmanın gereği yoktur. Kıbrıs Türkleri göz ardı edilen bir toplum değildir. Sanki her şeyi yapmışız gibi bu tarz bir eylem yapılması açıkçası bana zekice gelmedi. Bir sürü etkinliğin bir parçası olarak düşünülebilirdi ve çok daha etkili bir kampanya yapılabilirdi. Beklentimiz kazanım elde etmektir, şov yapmak değildir. Bir elinde Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportu, bir yanda hayalet kıyafetleri… Plansız, programsız olan bu etkinlik, Kıbrıs Türklerinin görüntüsünü aşağı çekti. Faydası var mı? Evet var! Farkındalık yarattı mı? Hayır yaratmadı! Mademki bütçemiz var o zaman planlı şekilde başka maksatlarda kullanılmalı. Avrupalının anladığı dilde konuşmak gerekir.”

MECLİS TATİLİ VE ERKEN SEÇİM

Ülkenin yangın yerine döndüğü şu günlerde halkın menfaatine kararlar üretemeyen Meclis’in bugün başlayacak olan 81 günlük ‘kısaltılmış’ tatili ile ilgili fikri sorulan Akansoy, “Kritik bir dönemden geçiyoruz. Ekonomik, idari ve sosyal bir krizi yaşıyoruz. Bunu aşmak için siyasilerin her zamankinden çok çalışması gerekir. Meclis’in çok az bir süre tatil yapması çok daha uygun olurdu fakat şöyle de bir gerçek var ki UBP iktidarı çözülmüş durumdadır. Hükümet hep tatildedir. Evet, 81 gün tatil bana göre de uzun bir süredir ama halk için siyaset yapanların çalışmaları bitmez, partilerinde de çalışmalarını sürdürürler” dedi. Sorunlara çözüm üretebilen bir hükümet grubunun var olmadığına da değinen Akansoy, “Bu büyük sıkıntı yaratıyor. Meclis uzun zamandır verimsiz çalışıyor. Dolayısıyla erken seçim tek şarttır. Günlük hayatımızın yenilenmesi sistemin yenilenmesi için tek şarttır. Demokrasi her şeye çare olacaktır” dedi.