CTP Lefkoşa İlçe Örgütü Kadın Kolları 8’inci Olağan Kongresi gerçekleşti

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel başkanı, Başbakan Ferdi Sabit Soyer, “Kıbrıs’a barış gelecekse kendi ellerimizle gelecek. Hiç kimse gökten barış indirmez” dedi.

CTP Lefkoşa İlçe Örgütü Kadın Kolları 8’inci Olağan Kongresi gerçekleşti

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel başkanı, Başbakan Ferdi Sabit Soyer, “Kıbrıs’a barış gelecekse kendi ellerimizle gelecek. Hiç kimse gökten barış indirmez” dedi.

CTP Lefkoşa ilçe örgütü kadın kolları 8’inici olağan kongresi dün akşam (3 Aralık Çarşamba) yapıldı.

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası Lokali’nde gerçekleştirilen Kongre’ye, Genel Başkan Başbakan Ferdi Sabit Soyer, bazı partili bakanlar, milletvekilleri, çok sayıda üye kadın katıldı. Kongrede sırasıyla CTP Lefkoşa İlçesi Kadın Kolu Başkanı Şadan Karşılı, CTP Kadın Kolları Başkanı Emel Kişi CTP Lefkoşa İlçe Başkanı Kadri Fellahoğlu ve CTP-BG Genel Başkanı, Başbakan Ferdi Sabit Soyer birer konuşma yaptı.

Yapılan seçim sonucu Şadan Karşılı yeniden CTP Lefkoşa Kadın Kolu Başkanlığına seçilirken, Hatice Bürge, Gönül Bahçeci, Hatice Özdenak, Nazife Göçer, Özlem Erzen, ve Neriman Halimoğlu yönetim kuruluna seçildi. Yeni yönetim kurulu önümüzdeki günlerde toplanarak görev bölümünü gerçekleştirecek.

Soyer:

Kongre’de yapılan konuşmalarda, Kıbrıs sorununun çözüme kavuşmasına yönelik çabalara yılmadan devam edileceği belirtilerek, görüşmelerde liderlere destek verildi.

CTP-BG Genel Başkanı Başbakan Ferdi Sabit Soyer konuşmasında, Genel Kurulun çok kalabalık olduğunu ve bunun kadınların duyarlılığının, yaratıcılığının bir unsuru olduğunu ve bundan da büyük gurur duyduğunu söyledi.

Soyer, “çözüm ve barışa emek vermeye devam” sloganının zaten CTP’nin ruhunda olduğunu ifade ederek, kadınların geleceği tasarladığını ve bunun bilincini taşıdıklarını belirtti.

Kadınların düne çok ehemmiyet verdiğini ve bağlı olduğunu ama aynı zamanda yarına dair yaratıcı çabalarını da sürdürdüğünü ifade eden Soyer, “Kadınlar yalnızca bugünün küçük hesabıyla uğraşmıyor. Kadın dünün yanlışını da unutmadan ama aynı zamanda nefret de etmeden daha dikkatli davranır. Günün esiri olarak çıkar avantajı sağlamaz” dedi.

Başbakan Soyer, yarına dikkati etmek, yarını gözetmek ve yarını planlamanın kadının duyarlılığında bulunduğunu dile getirerek, geleceği planlama felsefesinin asla kaybedilmemesini gerektiğini vurguladı.

“Barış dedik, çözüm dedik, federal bir çözüm dedik yola çıktık. Partimiz kurulurken bunları söyledik ve bu çizgimizden asla sapmadık vazgeçmedik. Partimiz günün menfaatlerini düşünerek oluşmadı. Günün çıkarları için oluşsaydı ve çözüm çağırısında yan yan yürüseydi belki o zaman çok daha erken iktidara gelirdik ama biz bunu yapmadık, çözüm isteminden asla vazgeçmedik” diyen Soyer, çözüm konusunda ısrar edildiğini ve ilkelsel olarak mücadele ederek, ülkeye barış ve özgürlüğün getirilmesinin öncüsü olduklarını vurguladı.

Soyer, barış ve çözüm yönündeki CTP öncülüğünün asla gerilememesi gerektiğinin altını çizerek, anın çıkarına kapılarak, sıkıntıları görüp de geleceği tasarlamaktan taviz verilmemesi istedi.

Çözüm yolunun açılması yeniden görüşmelerin başlatılması için çok mücadele verdiklerini ama asla yılmadıklarını anlatan Soyer, halkın hakkı olan referandum yasasını Meclis’te azınlık olmaları nedeniyle geçiremediklerini ancak ısrarlı tutumları ve çabaları sonucu hükümete geldiklerini ve 2003’te referandum yasasının geçirilmesini, görüşme sürecinin yeniden başlatılmasını sağladıklarını anımsattı.

Bunun, iç dinamiğin bütün zorluklara rağmen başardığı bir nokta olduğunu ifade eden Başbakan Soyer, iç dinamiğin belirleyici bir nokta olduğunu belirterek, irade ve işbirliği ile geleceğin planlanabileceğini vurguladı.

Ferdi Sabit Soyer, “Kıbrıs’a barış gelecekse kendi ellerimizle gelecek. Hiç kimse gökten barış indirmez” dedi.

Soyer, “kendi kaynaklarımızı ne kadar kendi kaynaklarımıza katarsak o kadar kendi kendini yönetme talebini de kuvveden fiile dönüştürürüz” diye konuştu.

Fellahoğlu

CTP Lefkoşa İlçe Başkanı Kadri Fellahoğlu da konuşmasında, CTP’lilerin bazılarının hayatıyla, bazılarının da geleceği ile büyük bedeller ödeyerek, çok zor dönemlerden geçerek bugünlere gelindiğine dikkati çekti.

Fellahoğlu, CTP’nin diğer partilerden çok ciddi farkları olduğunu ve bunların ciddiyetini bilerek yollarına devam etmeleri gerektiğini ifade etti.

CTP’nin köklü ve güçlü bir parti olduğunu bu gücü korumanın tüm partililerin görevi olduğunu dile getiren Fellahoğlu, CTP’nin gerek demokrasiye gerekse de yönetime yönelik çok ciddi katkılar yaptığını söyledi.

Kişi

CTP Kadın Kolları Başkanı Emel Kişi de, kadın örgütlerinin kongrelerinin çok kalabalık olduğunu ve Lefkoşa İlçesi Kadın Kolları kongresinin de aynı kalabalık olmasından büyük gurur duyduğunu söyledi.

Kişi, Kıbrıs konusunda görüşmelerin yeniden başladığını ve bu sürece katkı koymaya çalıştıklarını dile getirdi.

CTP Kadın kollarının örgütlenme çalışmalarının hız kazandığını ve köy örgütlerine katılımın giderek arttığını ifade eden Kişi, “Barışa emek vermeye devam sloganıyla” çözüm için her örgütte ciddi görevler düştüğüne dikkati çekti.

CTP Kadın kollarının birçok girişim yaptığını, POGO ile görüşmelerde bulunduklarını ve Avrupa Parlamentosu’na katkı sağlayacak ortak projeler ürettiklerini belirten Kişi, TOCEM adlı bir çalışma yaptıklarını, bu çalışmanın, hedefleri arasında yer aldığını ve tamamlanmak üzere olduğunu söyledi.

Emel Kişi, UBP Parti Meclisi’nde tek bir kadının bile yer almadığına dikkati çekerek, CTP’nin çok iyi durumda olduğunu ancak bunun da yeterli olmadığını belirtti.

“Kadınlar Geleceği tasarlıyor” söylemini haklı çıkaracak çok güzel günler dileyen Kişi, kadınların gerek Kıbrıs konusu, gerekse diğer konulardaki mücadelelerini sürdüreceğini ifade etti.

“İlçe olarak bir vizyon belirlememiz gerekir, Hedef her örgütte bir kadın örgütü, bir de gençlik örgütünün yer almasını sağlamamız gerekir” diyen Fellahoğlu, partinin tüm gücü ile seçimlere hazırlanması gerektiği ifade etti.

Fellahoğlu, “Biz bir ordu ile barış mücadelesine hazırlanıyoruz ve kapımız herkese açıktır” dedi.

Karşılı

Lefkoşa İlçe Başkanı Şadan Karşılı, kongrenin açılışında yaptığı konuşmada, kadınların büyük çabalar vererek bugünlere gelindiğine dikkati çekti.

Şadan Karşılı, “Analarımızın büyük cefaları, mücadeleleri ile bugünlere geldik. Kadınlarımız sokaklarda dolaştı. CTP’nin en zor günlerinde CTP’li kadınlar yılmadan mücadele etti. Annan planı dönemlerinde kadınlarımız sokaklarda çok mücadele etti. Kadınlarımız barış için çok ciddi çabalar harcadı ”dedi.

Görüşmelerin başladığını, Kıbrıs sorunun biran önce çözüme kavuşmasını arzuladıklarını ve bunun için de başlatılan mücadeleyi sürdürmeye kararlı olduklarını ifade eden Karşılı, İki lidere görüşmelerde destek verdi.

Eşit bir biçimde mecliste yer almak istediklerini de dile getiren Şadan Karşılı, mecliste minimum kadın kotasının %30 olmasını görmek istediklerini ve bunu arzuladıklarını belirtti.