CTP Gençlik Örgütü kurulduğu günden itibaren Kıbrıs’ta federasyon temelinde bir anlaşmaya varılmasını ve Kıbrıs Türk Halkı ile Kıbrıs Rum Halkı’nın geçmişte yaşadığı acıları bir daha yaşamaması için mücadele etmektedir.

 CTP Gençlik Örgütü kurulduğu günden itibaren Kıbrıs’ta federasyon temelinde bir anlaşmaya varılmasını ve Kıbrıs Türk Halkı ile Kıbrıs Rum Halkı’nın geçmişte yaşadığı acıları bir daha yaşamaması için mücadele etmektedir. Bu anlamda milliyetçi unsurların adamızda hayat bulmasını engellemek ve şovenizmin yükselişini önlemek için mücadelemize devam ediyoruz.

Şiddet -nereden gelirse gelsin- bizler için lanetlenmesi gereken bir unsurdur. Daha düne kadar İsrail’in Filistin Halkına çektirdiği zulüm de Güney Kıbrıs’ta uygulanan şiddet de bize göre aynı yerden beslenmektedir. Her ikisinin de şah damarı milliyetçiliktir, şovenizmdir…

Güney Kıbrıs’ta gerçekleşen ve 18 Ocak 2009 tarihli gazetelere yansıyan şiddet olayları ile ilgili olarakCTP Gençlik Örgütü derin bir üzüntü yaşamaktadır. Öncelikle bu tip saldırılara maruz kalan kişilere geçmiş olsun dileklerimizi iletiriz. Yaşanan üzüntüyü içimizde hissediyoruz.  

2003 yılı öncesinde Kuzey Kıbrıs’ta okutulan tarih kitaplarının değiştirilmesi için sürekli çağrılar yapmıştık. Dönemin iktidarı bütün çağrılarımıza rağmen bu yönde bir adım atmamış ve eski tarih kitapların müfredattan kaldırılması ancak 2003 yılı sonrasında CTP iktidarı ile mümkün olabilmiştir.

Bizler tarih kitaplarının değiştirilmesi gerektiğini söylerken, amacımız gelecek nesillerin kin ve nefret duygularıyla büyümesine engel olmak ve adamızda barış kültürünün egemen olmasına katkı sağlamaktı. Tarih kitaplarının gerici unsurlardan arındırılması ve modern kitapların müfredata alınmasını bu bakımdan oldukça önemsiyoruz ve bu adımın atılmasından dolayı mutluluk duyuyoruz. 

Güney Kıbrıs’a baktığımızda ise aynı şeyleri söylemek mümkün değildir. Halen daha kin ve nefret aşılayan tarih kitapları değiştirilmemiştir. Halen daha düşmanlığa dayanan bir ötekileştirme üzerinden tarih eğitimi verilmektedir.

Bizler Kıbrıs’ta barışı savunurken de, tarih kitaplarının değiştirilmesi talebimizi ortaya koyarken de aynı temel üzerinden hareket ettik. Bu adada barış kültürü üzerinden bir tarih yazmak ve acıların değil mutlulukların tarihini, düşmanlıkların değil dostlukların tarihini çocuklarımıza öğretebilmek için uğraş verdik. Özlediğimiz noktaya henüz gelememiş olsak da elde ettiğimiz bir takım kazanımlar mevcuttur.

Bu bağlamda elde edilen kazanımların 3-5 tane ırkçı zihniyetin esiri olmasına müsaade edilmeyecektir. Bu konuda Kıbrıslı Türk ilericilerine ve Kıbrıslı Rum ilericilerine büyük görevler düşmektedir. CTP Gençlik Örgütü bu konuda elinden gelen neyse yapmakta kararlıdır. Ancak; aynı kararlılığı Kıbrıslı Rumlardan da beklemektedir. “Kıbrıs’ta Barış Engellenemez” diye slogan atan Rum dostlarımız inanıyoruz ki, attıkları sloganı içi boş bir tümce biçiminde değerlendirmeyecektir ve mutlaka içini dolduracaktır.

 

Erbay Akansoy

CTP Gençlik Örgütü

Genel Başkanı