Cumhuriyetçi Türk Partisi, Kıbrıs Rum Toplumu Lideri Sayın Dimitris Hristofias’ın geçtiğimiz gün gazetelere yansıyan CTP’yi hedef alan ifadeleri esefle karşılamıştır.

Bahse konu mülakatta Sayın Hristofias, 2010 KKTC Cumhurbaşkanlığı seçim sonucunun CTP’nin sol politikalardan ayrıldığı iddiasına dayandırmaktadır. Sayın Hristofias’ın bu iddiada bulunurken herhangi bir somut veri ile konuşmaması dikkat çekicidir. İddianın, sosyal konular mı, ekonomi mi yoksa Kıbrıs konusu ile mi ilgili olduğu da belirsizdir.
Ekonomik ve sosyal konularda Sayın Hristofias’ın uyguladığı politikalar ortadır. Kendi tecrübelerinin de gösterdiği gibi Kıbrıs’ta ekonomik ve sosyal politikalar artık AB normlarına uyumlu belirlenmekte ve siyasi arayış bu çerçevede şekillenmektedir.
Kıbrıs politikası konusunda ise tüm dünyanın desteklediği, her iki toplumun siyasi eşitlik temelinde federal bir ortaklık kurmasını sağlayacak BM kapsamlı çözüm planına CTP yüksek sesle “Evet” derken, Sayın Hristofias “Hayır” demiştir. Bunun da ötesinde, Sayın Hristofias Sayın Talat’ın Cumhurbaşkanı olması ile ele geçen altın fırsatı da değerlendirememiş, o dönemde yapılan ilerlemeleri açıklamayı reddetmiş, her olumlu beyanatı kendi olumsuz söylevleri ile ortadan kaldırmaya çalışmıştır. Tüm bunlarda sonra Sayın Hristofias’ın şimdi “Biz Talat ile %70 anlaşmıştık, o görevde kalsaydı çözüm gerçekleşecekti” itirafında bulunması kendisinin popülizme yenik düştüğünün en açık göstergesidir.
CTP, güney Kıbrıs’taki siyasi gelişmeleri yakından izlemekte ve sözcüleri aracılığıyla çözüm sürecine yönelik gerekli bulduğu görüşleri Kıbrıs Türk toplumu ile paylaşmaktadır. Bu bağlamda Annan Planı sürecindeki eğilimleri göz önünde tutmayı, kaçırılan fırsatlardaki tavırları değerlendirmeyi ve kaybedilen zamandan ders çıkarmayı her zaman görev bilmektedir. 
CTP’nin kapsamlı çözüm, barış ve Kıbrıs’ın tamamının AB üyeliği için verdiği mücadele şu veya bu şahıs veya kurumun iddiaları ile gölgelenemeyecek kadar parlak bir mücadeledir.
Partimiz, halkımızdan ve ideallerinden aldığı güç ve inançla, verdiği bu haklı kavga başarıya ulaşıncaya dek bu mücadelesine azimle devam edecektir.
 
CTP-BG MYK