CTP’li gençler uluslararası arenada büyük bir başarıya imza atarak Avrupalı Genç Sosyalistlere tam üye oldu


Cumhuriyetçi Türk Partisi Gençlik Örgütü iki yılda bir gerçekleştirilen ve bu yıl 11’incisi 07-10 Mart tarihleri arasında İsveç’te düzenlenen YES Kongresine verilen iki kontenjanla aday üye adayı olarak katıldı ve tam üyelik statüsü onaylanarak adaya geri döndü. CTP Gençlik Örgütü, 12 çekimser, 420 oyla Avrupalı Genç Sosyalistler ailesine tam üye olarak katıldı.

Geçtiğimiz yılın şubat ayında tam üyeliğe başvuran CTP Gençlik Örgütü, başvurusunun hemen ardından gerçekleştirilen ilk büro toplantısında aday üye adayı olarak kabul görüp yıl içerisinde düzenlenen etkinliklere katılarak gerek Kıbrıs Sorunu gerekse toplumsal diğer konularda Kıbrıs Türklerinin sesini dünyaya duyurmak için çalışmalarını büyük bir ciddiyet içinde sürdürdü.

Eski adı ECOSY (European Community Organisation of Socialist Youth) olan ve PES’in (Party of European Socialists) gençlik örgütü olan YES’e başvurunun üzerinden geçmesi gereken iki yıl kuralını da aşmayı başararak bir yılda tam üyeliğe kabul edildi. Kongrede ayrıca EDEK Gençlik Örgütü ile de bir deklarasyon hazırlayan CTP Gençlik Örgütü üye olan tüm örgütlere de barış ve kardeşlik mesajı vererek örnek oldu.

Kongrede ayrıca PES’in Gençlik Örgütü olan ECOSY’nin ismi YES (Young European Socialist) olarak değiştirildi. Kongrede, Avrupa insan hakları, Avrupa’da ve dünyada barış, çevre, LGBTQ hakları, cinsiyet eşitliği, göçmen ve sığınma hakları, mülteci hakları, eşit ve özgür öğrenim, nükleer silahları feshetme ve Avrupa sosyal güvenliği gibi başlıklar tartışıldı.

SOLYALI: KIBRIS TÜRK SOSYALİST GENÇLİĞİ AVRUPA’DA ARTIK ÖZNE

Kısa sürede yakalanan bu başarı ile ilgili açıklama yapan CTP Gençlik Örgütü Başkanı Ürün Solyalı konuyla ilgili şunları söyledi:

“CTP Gençlik Örgütü, YES'e tam üyeliği ile Kıbrıslı Türk gençlerin Avrupa siyasetinde önemli bir özne ve eşit söz sahibi olmasını sağladı. Artık tüm Avrupa ülkeleri ile eşit bir değer ve konumdayız. Almanya, İngiltere, Fransa gibi ülkelerdeki gençlik örgütlenmelerinin ağırlığı ve söz hakkı ne ise, CTP Gençlik Örgütünün hakları da tam olarak aynı. CTP Gençlik Örgütü,  Kıbrıs’tan Avrupa’ya ve Akdeniz’in diğer ülkelerine artık önemli bir köprü. Dünya siyasetinde bir değer.”

YEKTAOĞLU: YENİ HEDEFİMİZ SE

Bunun Kıbrıslı Türklerin Avrupa’da seslerini duyurmaları açısından tarihi bir adım olduğunu söyleyen CTP Gençlik Örgütü Dış İlişkiler Sekreteri Aybike Yektaoğlu ise “Büyük çabalar sonucu elde ettiğimiz bu başarı ülkemizin gençleri için çok önemli bir adım. Yeni hedefimiz Sosyalist Enternasyonal’in Gençlik Federasyonu (IUSY)’ye katılmak. 2014’e kadar yapacak çok işimiz var. Başvuru sürecine hazırlanıyoruz” dedi.