CTP Kadın Örgütü yeni başkanı Çelen Özkaynak!

Cumhuriyetçi Türk Partisi Kadın Örgütü, 8. Olağan Kurultayı’nı geçtiğimiz akşam KTAMS Konferans Salonu’nda gerçekleştirdi. Başkan Sibel Sorakın görevi Çelen Özkaynak’a devretti. CTP Kadın Örgütü’nün 8. Olağan Kongresi’nde de bir ilk gerçekleştirildi ve CTP Kadın Meclisi kurularak meclise girenler belirlendi.

Kadın Örgütü’nün 8. Olağan Kongresi’ne Kıbrıs’ın güneyinde faaliyet gösteren kadın örgütü POGO’dan da temsilciler katıldı ve POGO Genel Sekreteri Utensils Koukouma bir konuşma gerçekleştirdi. Koukouma’nın konuşmasının ardından sırayla Kadın Örgütü eski Başkanı Sibel Sorakın, Genel Başkan Mehmet Ali Talat ve Kadın Örgütü yeni Başkanı Çelen Özkaynak konuşma yaptı. Konuşmaların tamamlanmasının ardından faaliyet raporu ve mali rapor okundu, daha sonra da geçmişte CTP Kadın Örgütü’ne başkanlık yapan Şenay Ekingen, Emel Kişi ve Sibel Sorakın’a hizmetlerinden ötürü plaket verildi.

TALAT: KADINA ŞİDDETE KARŞI HÜKÜMET ÖNLEM ALMALI
CTP Kadın Örgütü 8. Olağan Kongresi’nde konuşma gerçekleştiren Genel Başkan Mehmet Ali Talat, kadına yönelik şiddetin önüne geçilebilmesi için hükümetin önlem alması gerektiğini, CTP’nin de iktidar partisi olarak hükümetin bu çalışmalarına destek vermesi gerektiğinin altını çizdi. Ülkede yaşanan sıkıntıların en çok kadınları ve çocukları etkilediğine dikkat çeken Talat, özellikle toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesinde kadına yönelik şiddet ve cinayetlerle sarsıldıklarını dile getirdi. Buna karşı mücadele etmenin CTP’nin boynunun borcu olduğunu söyleyen Talat, yasal düzenlemelerin de yerine getirilmesi gerektiğine değindi.

ÖZKAYNAK: ÖNÜMÜZDE UZUN BİR YOL VAR
Kadın Örgütü Genel Başkanlığı görevini Sibel Sorakın’dan teslim alan Çelen Özkaynak, önlerinde yürümeleri gereken uzun bir yol olduğunu söyledi. Katılımcılık ve ekip çalışmasını geliştirmek adına CTP Kadın Meclisi’ni oluşturduklarını kaydeden Çelen Özkaynak, Kadın Örgütü, Kadın Meclisi ve yüreği CTP sevgisiyle atan her yoldaşın katkılarıyla partiyi daha ileriye götüreceklerine olan inancını belirtti. Geçmiş dönemde kadın milletvekilleri ve 7. dönem Kadın MYK’sındaki ekiple toplumsal cinsiyet eşitliği adına birçok çalışma yürüttüklerini ifade eden Özkaynak, yeni dönemde toplumsal sorunlara önem vermekle birlikte kadınların siyasete daha fazla katılımlarını sağlama adına çalışmalar yapacaklarını vurguladı.

SORAKIN: VİZYON BELİRLEYEN ÖRGÜTÜZ
Kadın Örgütü eski Başkanı Sibel Sorakın, CTP Kadın Örgütü’nün her zaman vizyon belirleyen bir örgüt olduğunu söyledi. Örgüt arasında dayanışma anlayışını en üst seviyelere taşımak gerektiğine vurgu yapan Sorakın, Kadın Örgütü’nün partinin ilke ve programlarına bağlı kalarak hareket eden bir örgüt olduğunu dile getirdi. Parti içerisinde verdikleri mücadele sonucunda daha fazla kadının karar mekanizmalarında yer almaya başladığını ifade eden Sorakın, “Hedefimiz sosyal adaletin sağlanmasıdır. Bunun için de kadın dayanışmasını sevgi ve saygı içinde devam ettirmeliyiz. Arzu ettiğimiz sosyal devletin oluşması için aynı vizyona sahip diğer kadın örgütleriyle birlikte hareket etmeye devam etmeliyiz” diye konuştu.

KOUKOUMA: ÇALIŞMALARINIZI DESTEKLEYECEĞİZ
CTP Kadın Örgütü’nün kongresine Kıbrıs’ın güneyinden katılan POGO Genel Sekreteri Utensils Koukouma, Kadın Örgütü’nün çalışmalarını destekleyeceklerini belirtti. POGO’nun iki ay önce 13. Kongresi’ni gerçekleştirdiğini ve kongrede kadınların ve tüm halkların hakları için mücadele edeceklerini teyit ettiklerinin altını çizen Koukouma, bunlara paralel olarak CTP Kadın Örgütü’nün iki toplumu yeniden yakınlaştıracak çalışmalarını destekleyeceklerini vurguladı.

İşte CTP Kadın Meclisi üyeleri:

Çağda Özsoy
Emine Yüksel
Evrim Eminağa
Feriha Tel Fellahoğlu
Gamze Kiracıoğlu
Gülsen Kılınçoğlu
Hatice Şeker Coşaner
Hülya Devaşan
Katriye Cenkler
Laden Yalman
Naciye Candan
Oya Barçın
Özay Kalyoncu
Özde Güröz
Safay Hakoğlu
Seda Efendi
Selma Yorgancıoğlu
Simge Okburan
Tülay Sönmez
Tülin Murat