Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Sekreteri Asım Akansoy, geçtiğimiz hafta gittiği Londra’da CTP’nin Londra’daki örgütsel faaliyetleri üzerine çeşitli temaslarda bulunarak, Kıbrıslı Türklerle görüştü.

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Sekreteri Asım Akansoy, geçtiğimiz hafta gittiği Londra’da CTP’nin Londra’daki örgütsel faaliyetleri üzerine çeşitli temaslarda bulunarak, Kıbrıslı Türklerle görüştü. Yapılan görüşmelerde, Londra’da yaşayan Kıbrıslı Türklerin sorunlarının aşılması için örgütsel çalışmanın önemiyle ilgili değerlendirmeler yanında Kıbrıs sorunu ve KKTC’deki iç politik gelişmeler üzerinde duruldu.

CTP Londra Dayanışma Derneği Başkanı İlker Kılıç Başkanlığında yapılan çeşitli toplantılara katılan CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy,  15 Nisan Pazar günü de, Kıbrıs’ta son gelişmelerin değerlendirildiği kitle toplantısının ardından şerefine düzenlenen kokteyle katıldı.

Burada yaptığı konuşmada, Kıbrıs sorununda gelinen aşamayla ilgili değerlendirmelerde bulunan Akansoy, kalıcı bir federal çözüm dışında bir alternatif arayışının boşa kürek çekme ve zaman kaybı olduğunu vurguladı. Başta Kıbrıs Türk tarafı olmak üzere, tarafların isteksizlik göstererek süreci erozyona uğratmaya çalıştıklarına işaret eden CTP-BG Genel Sekreteri, Kıbrıs Türk liderinin hayali planlarla, bölgeyi daha da tehlikeye atacak, bölge halklarını karşı karşıya getirecek serüvenlere kapı açtığını vurguladı. Akansoy, Kıbrıslı Rum liderin çözüm konusunda motivasyon kaybına uğradığının da altını çizerek, Hristofyas-Talat döneminde ciddi bir fırsat kaçırıldığını sözlerine ekledi.

Akansoy sorulan sorular üzerine Türkiye’nin, Kıbrıs sorununun çözümünü öncelikli ve acil bir konu olarak görmediğini, bu çerçevede olumsuz gidişata izleyici kaldığını belirterek, “Türkiye Başbakanı’nın da belirttiği gibi Ankara, Kıbrıs’a 2004’te baktığı gibi  bakmıyor; çözüm sürecine pozitif katkı yapmıyor. Müzakereler Ankara ile birlikte yürütüldüğüne göre, bugün Kıbrıs Türk müzakere heyetinin olumsuz ve yapıcı olmayan çabasını bundan ayrı görmek yanıltıcı olur. Bu tavır, yeni bir stratejinin parçasıdır ve orada ne yazık ki çözüm yoktur” diye konuştu.

CTP olarak federasyon konusundaki duruşlarını sonuna dek sürdüreceklerini belirten Akansoy, bunun vazgeçilmez temel siyasi ilkeleri olduğunu belirtti. Bu mücadelede de Londra örgütünün misyonunun çok önemli olduğunu, bugün var olan olumsuz koşullardan dolayı dünyanın pek çok yerinde CTP’lilerin olduğunu ve her bir CTP’linin bir CTP örgütü demek anlamına geldiğini belirten CTP-BG Genel Sekreteri, “bu organizasyon da elbette en güçlü bulunduğumuz alan olan Londra üzerinden geliştirilmelidir. Londra örgütümüzün sahip olduğu yüksek kapasitenin farkındayız, yolumuza bundan sonra daha da çok çalışarak devam edeceğiz”, dedi.

Londra temaslarını tamamlayan Akansoy yarın adaya dönüyor.  

 

CTP Basın Bürosu