LTB Çalışanlarına destek olmak amacı ile LTB önüne giden giden CTP Gençlik Örgütü üyeleri de polisin şiddetine uğradı. CTP Gençlik Örgütü Genel Başkanı Ürün Solyalı konuyla ilgili basın açıklamasında “Faşist UBP Zihniyeti, ülkeyi kaosa sürüklüyor!” dedi.

 

15 Mayıs 2012 tarihinde Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu’nda, iki buçuk aydır maaşlarını alamayan, angarya çalıştırılmaya zorlanan,  evine ekmek görütmekten aciz duruma düşen Lefkoşa Türk Belediyesi çalışanlarının devam eden eylemlerinin “grev” olduğu yorumunu yaparak, bunu 60 gün süre ile erteleme kararı almış ve hukuk bilmez ve yasakçı yönetim anlayışlarını bir kez daha ortaya koymuşlardır. Cumhurbaşkanlığı ve Bakanlar Kurulu bu toplumun düşmanı olduklarını bir kez daha kanıtlamışlardır.

Bu anlayışın ardından gelişen olaylarda, toplumun çağrısına kulak vermek ve mağdur durumda olan hem Lefkoşa halkının hem de Belediye emekçilerinin sorunlarına çare üretmek, bu kadar beceriksizliğin sonucunda istifa etmek yerine UBP Hükümeti, bu insanların üzerlerine polisi coplarla göndermek kararı alarak bizlere bir kez daha Kıbrıs Türk Toplumundaki sorunlara kulak tıkadıklarını, polis devleti zihniyetinden asla vazgeçmeyeceklerini, baskı ve şiddetin onlara göre meşru olduğunu gösterdiler.

Polisin, Anayasal ve yasal ödevi olan; demokratik hukuk devleti ilkelerine ve yurttaşların temel haklarına yani toplantı ve gösteri hakkına saygılı olma zorunluluğunu tanımadığı, şiddetle ve çatışma kültürü ile toplumu ezmeye ve mücadeleyi sindirmeye çalıştığı gayet açık ve nettir.

15 Mayıs 2012 tarihinde Belediye Emekçileri Sendikası’nın yapmakta olduğu eyleme destek vermek amacıyla Lefkoşa Belediyesi önüne giden ve yasal ve demokratik haklarını kullanmakta olan ve hiçbir şekilde bir taşkınlık yapmayan Cumhuriyetçi Türk Partisi Gençlik Örgütü yönetici ve üyelerine, diğer sendika üyelerine uygulanan şiddeti ve tabi ki tüm göstericilere uygulanan hukuk dışı muameleyi kabul etmemiz mümkün değildir.

Bizler bu UBP zihniyetini 19 Temmuz 2011 tarihinde Kıbrıs Türk Hava Yolları önünde ve birçok tarihte toplum olarak  yaşadık, yaşıyoruz. 15 Mayıs 2012 de bunun diğer bir örneği olarak tarihte kapkara yerini almıştır.

Polis Yasası gereği toplantı ve gösteri yürüyüşü yapan insanların güvenliğini sağlamakla yükümlü olan polis tam tersi bir hareket tarzıyla hiçbir taşkınlık yapmadan demokratik haklarını kullanmakta olan üyelerimizin ve  insanlarımızın canına kast edercesine onların üzerine saldırmıştır.

Bugün toplumda yaşanan kaosun birincil sorumlusu olan Cemal Bulutopulları, UBP Hükümeti ve Cumhurbaşkanı derhal halktan özür dileyerek istifa etmelidirler. Kıbrıs türk toplumu, kendisine düşman olan yöneticilerle yönetilmeyi haketmemektedir.

Yaşanan şiddet ne meşrudur, ne orantılıdır ne de insana yakışandır. Yapanın yanına kalmayacağı, hukuk devleti ilkelerinin ve adaletin üstün kılınacağı bir düzeni  düşlüyoruz. Bunun için gerekli hukuki süreçleri başlatacağımızı da buradan duyururuz.

 

 

Ürün Solyalı

CTP Gençlik Örgütü Genel Başkanı