CTP-BG genel Başkanı özkan Yorgancıoğlu, LTB’de yaşanan gelişmelerle ilgili bugün yaptığı açıklamada, “Lefkoşa Türk Belediyesi’nden yayılan pis kokular, Lefkoşa sokaklarına yayılan çöplerinkinden bile daha kötüdür. Hal böyleyken, belediye başkanına kol kanat gererek halkını polis şiddeti altında ezen Derviş Eroğlu da, İrsen Küçük de, en az Bulutoğluları kadar şaibeli ve sorumludur. Hiç zaman kaybetmeden istifalarını, kötüye kullandıkları yetkileriyle birlikte Kıbrıs Türk Halkına vermelidirler” dedi.

Lefkoşa Türk Belediyesi çalışanlarının maaşlarını alamamaları nedeniyle sürdürdükleri eylemlerini önce “grev” olarak yorumlayan, ardından da bunu yasaklayan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu başkanlığında toplanan bakanlar kurulu, ülkeyi polis marifetiyle adeta savaş alanına çevirmiş bulunmaktadır. Emeğinin ve alın terinin karşılığı olan maaşlarını iki buçuk aydan beridir alamayan belediye çalışanlarını zorla çalışmaya zorlayan ve bunu da polis terörüyle gerçekleştirmeye çalışan Derviş Eroğlu – İrsen Küçük ikilisi, halkına düşman bir tavır içindedir.

Özellikle Cumhurbaşkanı Eroğlu önce çalışanların hakkının verilmesi konusunda sorumluluğu hükümete yüklemiş, ardından da bakanlar kuruluna başkanlık ederek çözüme yardımcı olacağı sanılan bir zamanda yasaklama kararı alarak, emekçilerle polisi karşı karşıya bırakmıştır. Bugün de, halkımızın bütününde kabaran isyan dalgasını görerek, sorumluluğun kendinde olduğunu fark etmiş olacak ki, müsteşarı aracılığıyla “üstüne düşeni yaptığını ve bundan sonra sorumluluğun belediye yönetimi ile sendikada olduğunu” açıklayarak, işin içinden sıyrılmaya çalışmaktadır. Dahası, KKTC’nin ilanından beridir ilk kez “olağanüstü hal” yetkisinden söz ederek, halkına adeta terörist muamelesi yapacak kadar kendinden geçen Derviş Eroğlu, bu konuyu hangi gerekçeyle dile getirdiğini açıklamak zorundadır.

Cumhurbaşkanı Eroğlu çok iyi bilmelidir ki, Lefkoşa Türk Belediyesi’nde yaşanmakta olan rezilliğin içine burnuna kadar batmıştır ve hala izah etmesi gereken bir dizi gizli kapaklı ilişkilerin olduğu bilgimizdedir. Anlaşılan odur ki, Eroğlu, Belediye Başkanını korumaya çalışırken hükümetin, hükümeti korumaya çalışırken de Bulutoğluları’nın şerrinden korkmaktadır.  Ancak bu garip ilişkiler ağının mağduru, öncelikle maaşlarını iki buçuk aydır alamayan belediye çalışanları ve Lefkoşalılar olmak üzere, aslında hayatın her alanına yayılan akıl dışı icraatları nedeniyle Kıbrıs Türk Halkının bütünüdür.

Lefkoşa Türk Belediyesi’nden yayılan pis kokular, Lefkoşa sokaklarına yayılan çöplerinkinden bile daha kötüdür. Hal böyleyken, belediye başkanına kol kanat gererek halkını polis şiddeti altında ezen Derviş Eroğlu da, İrsen Küçük de, en az Bulutoğluları kadar şaibeli ve sorumludur. Hiç zaman kaybetmeden istifalarını, kötüye kullandıkları yetkileriyle birlikte Kıbrıs Türk Halkına vermelidirler.

 

 

Özkan Yorgancıoğlu

CTP-BG Genel Başkanı