Yeniboğaziçi yıldız başkanıyla mutlu: 8 yılda büyük işler başardık!

Yeniboğaziçi Belediye Başkanı ve CTP-BG Yeniboğaziçi Başkan adayı Cemal Biren ve belediye meclis üyesi adayları dün akşam düzenlenen aday tanıtım etkinliğinde halka buluştu. Adayların özgeçmişlerinin okunarak başlandığı etkinlikte halka hitap eden Belediye Başkanı Cemal Biren, dört sene boyunca verdiği hizmetleri ve projelerini anlattı. Tanıtım etkinliğine, CTP-BG Genel Sekreteri Kutlay Erk, MYK üyesi Niyazi Düzgün, İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay, Gazimağusa İlçe Başkanı ve milletvekili Erkut Şahali ile Arif Albayrak katıldı.

ERK: HALK OYUNU YILDIZLI BELEDİYECİLİKTEN YANA KULLANACAK
CTP-BG Genel Sekreteri Kutlay Erk, ülkenin yüzde 65’ine belediyecilik hizmeti veren CTP-BG’li 9 belediyenin halkın sorunlarını çözdüğünü, yaşlılara Avrupalı hizmet verdiğini ve bunlara ek olarak Yeniboğaziçi Belediyesi’nin ayrıca Cittaslow’a üye olduğunu söyledi. Diğer belediyelerin halkı ile kavgalıysa, gelir gider dengesi yoksa yıldızlı olamayacağını, hedefin 29 Haziran’dan sonra daha fazla halka yıldızlı belediyecilik hizmeti vermek olduğunu söyledi. Yeniboğaziçi Belediyesi’nin daha çağdaş ve Avrupalı hizmet vermek için yola devam edeceğini, yıldızlı hizmetlerin devam etmesi için halkın onay vereceğine inanç belirtti.

ŞAHALİ: BELEDİYELER YASASI 2015’TEN ÖNCE…
CTP-BG Gazimağusa İlçe Başkanı ve milletvekili Erkut Şahali, Yeniboğaziçi Belediyesi’nin 8 yıldır bu ülkenin tarihine altın harflerle kazınmak için ciddi bir çaba içinde olduğunu, Cittaslow’un çok ciddi bir yaşam biçimi olduğunu, çağdaş yaşam standartlarını gelenekler ile buluşturduğunu, dünya turizm hareketlerinin odak noktasının artık Yeniboğaziçi olduğunu söyleyerek bu çaba için Cemal Biren ve çalışma arkadaşlarını kutladı. Yıldızlı belediyecilik temel yerel hizmetlerin halka sürekli ve düzenli biçimde ulaştırmak demek olduğunu söyleyen Şahali, uluslararası bir unvana sahip olmanın da yıldızlı belediyecilik olduğunu ve Yeniboğaziçi’nin Lefkoşa’dan sonra bir ilki başararak ikinci uluslararası tanınmışlığa sahip belediye olduğunu söyledi. Şahali, 2015’ten önce Belediyeler Yasası’nın yenileceğini ve belediyelerin mali yükümlülükleri olan sosyal sigorta borçlarının yapılandırılacağını ve çalışanların mutlu olacağını söyledi.

CEMAL BİREN YAPTIKLARINI ANLATTI
Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Cemal Biren ve CTP-BG Yeniboğaziçi Başkan adayı Cemal Biren yaptığı konuşmada, halka söz verdiği konular arasında çöplüğün kaldırılmasının bulunduğunu, belde için sıkıntı yaratan çöplüğün olduğu yere zeytin ağaçları dikildiğini söyledi. Yıllarca köy içinde olan salhanenin köy dışına çıkarıldığını ve eski salhanenin garaj yapıldığını ifade eden Biren, eski yapıların restore edilerek yeniden kullanıma sunulduğunu, yeni bir düğün salonu yapıldığını söyledi. Su sorununu çözmek için Mormenekşe’ye arıtma tesisi kurulduğunu, Kalecik’teki arıtma tesisi ile bu sorunu tamamen bitireceklerini söyledi. Denize ücretsiz girilmesine önem verdiklerini, halka daha iyi hizmet vermek için deniz gazinosu yaptığını ifade eden Biren, bölgenin tertemiz sahilinde halkın gönül rahatlığı ile denize girdiğini belirtti. Eğitime de katkıda bulunduklarını, bölgedeki ilkokullara 4 yaş grubu yaptıklarını ve eğitmenlerin maaşlarının belediye tarafından ödendiğini, Yeniboğaziçi İlkokuluna 4 sınıflık derslik yaptığını söyledi. Köy yollarını tamir ettiğini, kaldırım yaptığını ama en büyük projenin 700 yaşlıya verdikleri sağlık hizmeti olduğunu, üyelerini düzenli olarak evlerinde ziyaret edip sağlık kontrolleri yaptıklarını belirtti. Biren, göreve geldikten sonra tüm yerleşim birimlerinde festivaller yapılmasına öncülük ettiklerini ifade ederek, futbol okulu, Türk müziği korosu, belediye tiyatrosu gibi sosyal kültürel faaliyetler yaptıklarını, daha yapacak çok işi olduğunu söyledi.

BİREN: HİÇBİR ZAMAN SİYASİ DÜŞÜNMEDİK!
“Yapamadıklarım da oldu” diyen Biren, “Biz hiçbir zaman partizanlık yapmadık, çalışanımızın ekmeğiyle oynamadık, siyasi görüşüne göre değil, insana insan olduğu için değer veriyoruz” dedi. Geçmişte rozete göre istihdam yapıldığını ancak kendi döneminde rozete bakmadan, ihtiyaçlı olmasına ve işi yapabilmesine baktıklarını ifade eden Biren, “Hiçbir zaman siyasi düşünmedik ve kimseyi siyasi görüşünden dolayı işinden atmadık. Partizanca davransaydık, rozeti UBP olan bir kişiyi belediyede üst düzey yönetici yapmazdık” dedi.

YENİ DÖNEMDE HAYATA GEÇİRLECEK PROJELER:
“UBP döneminde Yeniboğaziçi’nin denizle olan irtibatını kestiler” diyen Biren, yeni dönemde engeli kaldırarak Yeniboğaziçi’ni denizle buluşturacaklarını söyledi. İskele ile Mağusa arasında bisiklet ve yürüyüş yolları yapılacağını, yeşil alanların düzenleneceğini söyleyen Biren, su altyapısına öncelik verdikleri için belediye binasını yeni dönemde yapacaklarını ifade etti. Biren, en büyük sonunun işsizlik sorunu olduğunu, 2 yıl önce 12 milyon enginarın ihraç edildiğini ancak 12 milyonun da tarlada kaldığını, Cittaslow’a girdikten sonra AB’nin belediyenin yapacağı projelere öncelik tanıyacağını söylediğini, AB kaynaklı olarak istihdam imkanı yaratılması için Mormenekşe’ye enginar soyma ve şoklama tesisi kuracağını ifade etti.