Erhürman KITOB’u ziyaret etti: Turizm ülkesinde yaşadığımızı fark etmeliyiz

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman ve beraberindeki heyet, bu sabah Kıbrıs Türk Otelciler Birliği’ni (KITOB) ziyaret ederek turizm hakkındaki politikalarını paylaştı ve önerileri dinledi.

Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşayan insanların bir turizm ülkesinde yaşadıklarını fark etmesi, turizmle ilişki kurması ve turizmden gelir elde etmesi için politikalar üretilmesi gerektiğinin altını çizen Erhürman, turizmin öncü sektör olarak lanse edildiğini fakat bu doğrultuda herhangi bir çalışma üretilmediğini vurguladı.

ERHÜRMAN: GELİRİ ARTIRMALI VE ADİL BİÇİMDE PAYLAŞMALIYIZ
Genel Başkan Tufan Erhürman, turizmden elde edilecek gelirin artırılması ve daha adil bir şekilde paylaşılması gerektiğini söyledi. Parti olarak turizm konusuna büyük önem verdiklerinin altını çizen Erhürman, bir yandan beş yıldızlı otellerde konaklayan turistlerin otellerin dışına da çıkmasını sağlayacak, diğer yandan turizmi çeşitlendirecek ve on iki aya yayacak politikalar üzerinde çalıştıklarını kaydetti.

“TURİZMİ MERKEZE ALIP DİĞER SEKTÖRLERİ ETRAFINDA ÖRGÜTLEMELİYİZ”
Turizm konusunda uzun vadeli bir plan hazırlamaya çalıştıklarını söyleyen Erhürman, turizm sektörünü ekonomide merkeze alıp diğer sektörleri de bunun etrafında örgütlemek gerektiğini ifade etti. Girne ve Gazimağusa’nın turizm konusunda geri döndürülmesi çok zor zararlara uğratıldığına değinen Erhürman, “Lefke ve Karpaz bu bölgelere oranla daha az zarar görmüş bölgeler. Bu bölgelerin de aynı zararlara uğratılmasını istemiyoruz. Girne ve Mağusa’yı da artık gözümüz gibi korumalı, planlamalı, daha fazla zarar görmelerine fırsat vermemeli, potansiyellerini doğru değerlendirmeliyiz” dedi. Gastronomi turizmine de değinen Tufan Erhürman, bu konuda bir gastronomi haritası çıkarılması gerektiğini ve ülkeye gelen turistlerin bu haritalardan faydalanarak Kıbrıs’a özgü yemekleri, içkileri tatmaları gerektiğini vurguladı. Ülkedeki doğal güzelliklerin, tarihi ve kültürel mirasın da turizmde gerektiği biçimde değerlendirilemediğine vurgu yapan Erhürman, “bunların hepsi plan, proje işi. Güçlerimizi, deneyimlerimizi ve bilgilerimizi birleştirerek bir turizm ülkesi olmanın gereklerini hep birlikte yerine getirmeliyiz” dedi.

ÖZBOĞAÇ: TOPLUM TURİZMDEN UZAKLAŞTI
Kıbrıs Türk Oteller Birliği Başkanı Fethi Özboğaç, ülkede yıllardır turizm konusunda uygulanan yanlış politikalardan dolayı toplumun turizm sektöründen uzaklaştığını söyledi. Kıbrıs’ta büyük fabrika ve büyük üretimlerin olmasının mümkün olmadığını kaydeden Özboğaç, her ülkenin elindeki malzemeye göre yatırım yapabildiğini söyledi. KKTC yasalarında 30 odanın altındaki işletmelerin devlet tarafından desteklenmediğini kaydeden Özboğaç, aile işletmelerinin bu nedenle desteklenemediğini ve toplumun turizmden uzaklaştırıldığını ifade etti. Ülkedeki üretimin azlığına dikkat çeken Özboğaç, “Ürettiklerimiz, dışarıdan aldıklarımızın ancak yüzde 10’unu karşılayabiliyor” dedi. Özboğaç, turizmin diğer sektörlere göre sonsuz bir sektör olduğunu ve iyi turizm yapılabilmesi halinde ekonominin başka hiçbir şeye ihtiyaç duymayacağını sözlerine ekledi.